"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
WIADOMOŚCI Z KRAJU
WIADOMOŚCI ZE SWIATA
MIKROLOTY
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > Tematyka ogólna > Wątek
Budowa motolotni
przez Michał Prokop 29-05-2011 - 19:39:04

Witam.

Zamierzam zbudować motolotnię. Nigdy nie latałem i ne znam się dokładnie na temacie.
Chcę zbudować motolotnię dwuosobową, która uniesie ok. 150 kg + konstrukcje.
Moje pierwsze pytanie brzmi: jakiej powierzchni skrzydła potrzebuję, żeby unieść taki ciężar? I silnik o jakiej mocy potrzebuję?
Michał Prokop

Ranga:

brązowa
Re: Budowa motolotni
przez Robert Olszak 29-05-2011 - 20:06:19

Michał, skoro nigdy nie latałeś, to może zacznij od tego.
Jeżeli nie znasz się na budowie, to lepiej się za to nie zabieraj. Nie jest to takie proste, jak może się wydawać.
150kg udźwigu ma praktycznie każda dwuosobowa motolotnia.

Pozdrawiam
Robert

[www.oksl-goledzinow.pl.tl]

Moderator
Robert Olszak

Ranga:

złota
przez Michał Prokop 29-05-2011 - 20:42:53

Wiem, że nie jest to takie proste bo zbudowałem już od zera motor, na którym jeżdżę
i teraz chciałbym zbudować motolotnię. Nie chcę wydawać pieniędzy na kursy, itd.
Jeżeli budowa nie powiedzie się po prostu porzucę projekt.
Michał Prokop

Ranga:

brązowa
przez Robert Olszak 29-05-2011 - 20:58:14

Nie trzeba odrazu wydawać pieniędzy na kurs. Pojedź na najbliższe lotnisko, gdzie są motolotnie i pogadaj, przeleć się. Dużo się dowiesz.
Motor to nie to samo co motolotnia, chyba wiesz?

Moderator
Robert Olszak

Ranga:

złota
przez Michał Prokop 29-05-2011 - 21:22:44

Tak dostrzegam pewna różnicę. I mam zamiar to zrobić, ale równocześnie mogę się dowiedzieć czegoś tutaj.
Michał Prokop

Ranga:

brązowa
przez Andrzej"WILK" Wilczyński 29-05-2011 - 22:01:43

Witaj Michale !Twoja chęć budowy "MOTYLKA"zasługuje na szacunek,lecz - jak pisał Robert-nie możesz tego robić bez podstawowej wiedzy o prawach aerodynamiki,teorii lotu i jeszcze paru innych mądrych rzeczy.Sam zbudowałem sobie motolotnie-oprócz skrzydła,za to się nie bierz w ogóle-lecz przedtem byłem modelarzem,radijomodelarzem,parę razy leciałem samolotami rejsowymi i małymi n.p.WILGĄ,śmigłowcem i po tych "wojażach"zdecydowałem się na własny sprzęt.Ty piszesz że jesteś surowy,póki nie zdobędziesz podstawowej wiedzy nie bierz się za TO,bo napytasz sobie biedy nie mówiąc o najgorszym

"WILK".

Andrzej"WILK" Wilczyński

Ranga:

złota
przez wojtek 29-05-2011 - 22:19:34

Panowie, kolega w swoim poście nie napisał słowa że on chce latać , on chce zbudować, budowac można z planów które można zakupić wraz z licencja na budowę tak samo jak w przypadku budowy samolotu, nie rozumiem dlaczego zamiast odpowiedzieć na zadane pytanie próbujecie go zniechęcic .
wojtek

Ranga:

brązowa
przez wojtek 29-05-2011 - 22:52:17

Plany do budowy możesz kupić np. tu : www.huntwing.co.uk

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-29 22:54 przez wojtek.
wojtek

Ranga:

brązowa
przez Roman Ostapiuk 29-05-2011 - 23:39:30

Skrzydło o pow. nośnej ok. 16m/2 , silnik na dwie osoby nie mniej jak 60 hp Miłej pracy życze . R . O .
Roman Ostapiuk

Ranga:

złota
przez janusz sadło 30-05-2011 - 14:07:11

Witaj Kolego Michale.Ja nie pojmuję twojego rozumowania. Złożyłeś motocykl i teraz na nim ujeżdżasz-to normalne.Czy twoje ambitne plany budowy motolotni skończą się w dniu jej zakończenia?I co dalej?Będziesz na nią patrzył i podziwiał swoje dzieło?Napewno przyjdzię chętka aby się na niej unieść w powietrze.I to już będzie bardzo niebezpieczny krok. Bądź świadom,że budowa wózka motolotni, aby ją rozpocząc musi być na zgłoszona i nadzorowana przez inspektora ULC.Jeżeli twoją ambicją jest tylko sprawdzenie swoich umiejętności -to buduj, ale nie myśl ,że na drodze jej zalegalizowania nie spotkasz poważnych zapór.Pozdrawiam-Janusz-senior.
janusz sadło

Ranga:

srebrna
przez Leszek Weydmann 30-05-2011 - 18:06:20

Po co budować i wyważać otwarte drzwi, łatwiej kupić od uczciwych kolegów (np Roman Ostapiuk) jak to było w moim przypadku, swoją drogą pozdrawiam Gliwice i Romka.
Leszek Weydmann
Leszek Weydmann

Ranga:

srebrna
przez Paweł Słomski (Karabus) 30-05-2011 - 18:53:27

Są tacy co budują dla budowania ;-).
Jeżeli kolega Michał chce później polatać na tym co zbuduje , to dobrze by było żeby do kolegi dotarło , że to co ma latać musi być konstrukcja dużo pewniejszą niż nawet "nasuperowniejszy" motocykl samoróbka.
Dlaczego? Proste. Budując motocykl można dużo bezpieczniej testować swoje dzieło.
W razie draki można się zatrzymać i dopchać sprzeta do garażu. Albo przeć o płot i coś podłubać.
Z tymi naszymi latadłami jest troszkę inaczej. Jak już się wzniesie w powietrze to pewne jest to że wróci na ziemię.
Zależy tylko w ilu kawałkach ;-( .

Powodzenia i rozsądku w budowie ;-))
Paweł

Paweł Słomski (Karabus)

Ranga:

złota
przez Roman Ostapiuk 30-05-2011 - 22:58:56

Leszek , dzięki za te słowa , jest mi niezmiernie miło , lataj na tym sprzęcie długo i bezpiecznie . Pozdrawiam, Romek Gliwice . Ps. budowanie sprzętów latających bez względu na to czy oderwą sie kiedykolwiek od ziemi , to taka sama pasja jak latanie , tylko ci co latają widzą to innaczej . Pozdro. dla wszystkich , budujących i latających . Pozatym myśle że to najzwyklejsza podpucha dla rozruszania tego forum , bo zdechło !!!! . Tyz piknie . Piątka dla admina . R .O .

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-30 23:44 przez Roman Ostapiuk.
Roman Ostapiuk

Ranga:

złota
przez Zbigniew Przysiecki 31-05-2011 - 22:51:40

Temat bardzo na czasie.Dodajmy tylko POD NADZOREM ULC.Wielu z nas budowało, jeszcze więcej chciałoby zbudować własne ( latadełko).Michał wiedziałby na co się porywa.Wiedział by że musi pobrać pliki ze strony ULC dokładnie z nimi się zapoznać. Wypełnić wniosek o budowę pod nadzorem załączyć rysunki lub zdjęcia,założyć dziennik budowy,zbierać faktury z zakupionych materjałów potrzebnych do budowy motolotni.Adresy i podpisy podwykonawców.To tylko wstęp. Czesi się z nas śmieją i budują swoje letadla a my obrastamy w papiery.Końcowy wyrób casami jest wątpliwy albo drozszy od nowego Jazza.Tak było w moim przypadku.

Zbigniew Przysiecki

Ranga:

złota
przez Piotrek 01-06-2011 - 07:33:12

Tak Czesi śmieja sie z nasz i zarabiają na nas. W czechach przepisy są takie jak u nas był przed zmianą i latanie jest dla wszystkich a nie jak u nas tylko dla bogaczy. Dzwoniąc do grójca celem kupna silnika starszy pan powiedział, JESLI JESTES BIEDY TO SIEDZ NA ZIEMI LATANIE JEST DLA LUDZI BOGATYCH. Zrobiłem licencje w chechach i zarejestrowałem motolotnie dużo taniej i bez problemów. Motolotnia któą rejestrowałem to echo libre3 rotax 503 rok pr 1998. W polsce ciagle słyszałem zgubione paiery nie można zarejestrowac z przegladem był problem brak certifikatu itd.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-06-01 07:35 przez Piotrek.
Piotrek

Ranga:

złota
przez Paweł Piętak 01-06-2011 - 15:53:04

Ktoś napisał że prawdziwą intencją tego postu było ogólne rozruszanie forum - bo zapanowała tu straszna cisza. Mam nadzieję że tak jest i że pomysł budowania motolotni przez osobę nie posiadającej żadnej wiedzy z zakresu aerodynamiki, konstrukcji statków powietrznych i jeszcze kilku innych dziedzin to tylko taka luźna wypowiedź , czysta fantazja. Oby tak było.
Ale czasami zaglądam na allegro i niestety znajdują się tam okazy które ktoś zbudował bez żadnej wiedzy i teraz próbuje sprzedać jako motolotnię a to co widać na zdjęciu z motolotnią nie ma nic wspólnego.
Jak widać wszyscy moi przedmówcy jednomyślnie odradzili koledze budowanie czegokolwiek do latania. I słusznie.

Ja na początek koledze Michałowi Prokop poleciłbym przeczytanie książki Pana Kibińskiego "Motolotniarstwo dla każdego". To taki elementarz , który pozwoli zrozumieć Ci kilka podstawowych kwestii związanych z lataniem ( tylko nie pomyśl że po przeczytaniu tej książki będziesz mógł budować motolotnie - wiedza z książki powinna Ci uświadomić że nie powinienes się za to brać).
Tutaj na forum nie otrzymasz żadnej gotowej recepty na to jak zbudować motolotnie. No może wózek z napędem to jeszcze tak ale nie skrzydło. Z tego co zrozumiałem to kolega Michał skrzydło także chciał wykonać samodzielnie a na kurs nie chce iść bo szkoda pieniędzy :-):-).
Otóż moi przedmówcy (także i tacy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem motolotniowy) już pisali że żaden z nich nie zdecydowałby się na samodzielne wykonanie skrzydła. Ja w zupełności się z nimi zgadzam.
Nie chce mi się więcej tłumaczyć że to zbyt trudna sprawa i dlaczego , bo aspektów jest tak wiele ,że można by było pisać tygodniami i tak byśmy pewnie nie wymienili wszystkich przyczyn.
Odradzam samodzielne budowanie czegokolwiek do latanie koledze , który ma zasługi w budowaniu motocykli.
Pozdrawiam Paweł
Moderator
Paweł Piętak

Ranga:

złota

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować