"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > Tematyka ogólna > Wątek
Wykonanie zbiornika paliwa
przez Janusz Kowalczyk 14-02-2018 - 16:06:14

Po kilku latach czekania i bezowocnych prób zmuszenia mojego Pana Spawacza do wykonania zbiorników paliwa do mojego wiatrakowca dochodzę do wniosku , że muszę je zrobić samemu. I tu zaczyna się problem : jaką metodę / materiał wybrać? Blacha - aluminium czy nierdzewka , a może laminat ? Osobiście najchętniej zrobiłbym je z blachy aluminiowej (1 lub 1,5 mm) , jednak ze względu na kłopoty ze spawaniem tak cienkich elementów i problemami z dalszą pracą (obawa pękania na spawach) zaczynam się skłaniać do wariantu ze zbiornikiem laminatowym. Czy pomysł wycięcia modelu ze styropianu i oblaminowania go jest rozsądny? Jeśli ewentualnie macie jakieś lepsze pomysły lub sugestie technologiczne albo wykonawcze , bardzo proszę o przesłanie mi ich .
Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
Re: Wykonanie zbiornika paliwa
przez Mirosław Janeczek 28-02-2018 - 17:19:22

Zrób laminatowy. Z blachy aluminiowej są bardzo dobre ale budowane czy produkowane fabrycznie. Jak sam pospawasz (nie negując Twoich talentów) to w niektórych miejscach na spawie wyjdzie Ci grubość nie 1 czy 1,5 mm ale kilkakrotnie mniej.
Mirosław Janeczek

Ranga:

srebrna
przez Janusz Kowalczyk 28-02-2018 - 21:02:34

Z informacji które zdobyłem wynika , że wykonując spawany zbiornik aluminiowy , proces spawania ma zapewnić jedynie szczelność. Wytrzymałość mechaniczną mają zapewnić odpowiednie przetłoczenia i wzajemne "trzymanie" się elementów w miejscach wspólnego zagięcia / przewalcowania. Wymaga to specjalistycznego sprzętu do obróbki blach (giętarki , walcarki) którymi nie dysponuję. W związku z tym jestem obecnie w trakcie wykonywania modelu (kopyta) do zrobienia formy na zbiornik laminatowy. Postaram się jutro "wrzucić" jakąś fotkę.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Tomasz Jędrzejewski 28-02-2018 - 21:06:01

Cześć.

Trochę rozumiem chęć bycia "pierwszym", ale czy naprawdę nie szkoda Ci czasu na wyważanie otwartych drzwi? Na świecie jest tyle latających i jeżdżących sprzętów. Każdy ma przynajmniej jeden zbiornik. Wykonany fabrycznie. Już gotowy i sprawdzony. What problem?

pozdro. t.j.
Tomasz Jędrzejewski

Ranga:

złota
przez Zbigniew Przysiecki 01-03-2018 - 20:19:37

Zbiornik laminowany musi być bardzo starannie wykonany ,w przeciwnym razie drobinki włókna szklanego będą się uwalniać i z paliwem wędrować do gażnika .Filtr siatkowy tych drobin nie zatrzyma ,osadzają się na zaworze odcinającym ,powodując jego zacinanie. Zbiornik aluminiowy jest prosty w wykonaniu, oczywiście zależy od kształtu.Krawędzie blachy muszą być podgięte aby nie spawać blachy pod kątem 90".Trzeba też pamiętać o wspawaniu przegrody i końcówek.
Zbigniew Przysiecki

Ranga:

srebrna
przez Janusz Kowalczyk 01-03-2018 - 21:37:59

Bardzo dziękuję za bardzo cenną uwagę odnośnie włókienek z maty. Szczerze pisząc , miałem iść na łatwiznę i jedynie solidnie wylaminować "skrzynki" i już. Dzięki celnej uwadze Kol. Zbigniewa wykonam jeszcze wewnętrzną warstwę ze specjalnej żywicy stosowanej przy regeneracji zbiorników paliwa na stacjach benzynowych. Była ostatnio zmiana przepisów i wszystkie stalowe jednopowłokowe zbiorniki na stacjach paliw laminują od środka epoksydami i dodatkowo powlekają specjalną żywicą / mieszanką , która ma właściwości przewodzenia prądu i dzięki temu odprowadzane są ładunki elektrostatyczne. Myślę , że ta dodatkowa czynność nie doda zbyt wiele wagi a za to zbiorniki będą lepszej jakości.

Odnośnie pytania Kol. Tomasza : problem leży w tym , że zbiornik jakiego potrzebuję ma być TAKI , a nie inny (patrz zdjęcia). Budując Twoim sposobem rozpoczynalibyśmy projekt: PZL I-22 Iryda , a stosując gotowe elementy wyszedłby PZL M-15 Belphegor .

Na fotkach przymiarki kopyta do wykonania formy zbiornika.

Pozdrawiam wszystkich.
Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez mareksol 03-03-2018 - 20:13:23

Witam
Myślę że zamiast włókna szklanego lepiej by było położyć płótno z epoksydem
Pozdrawiam
mareksol

Ranga:

brązowa
przez Janusz Kowalczyk 06-03-2018 - 18:02:47

Forma gotowa.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Janusz Kowalczyk 15-03-2018 - 20:16:12

Jeszcze tylko zamontować czujnik paliwa i gotowe.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Janusz Kowalczyk 20-03-2018 - 20:42:45

W zasadzie to pozostało tylko wykonanie rur łączących zbiorniki i będzie gotowe.
Wykonanie 1 zbiornika zabiera około 6 - 8 roboczogodzin .

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować