"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > Tematyka ogólna > Wątek
Cześć
Kolejny problem z gatunku elektryczno elektronicznych. Po włączeniu stroboskopów słychać je w słuchawkach . Stroboskop jest typu wyładowczego . Obecnie zasilanie elektroniki generującej wyładowania w palnikach jest podłączone bezpośrednio do przełącznika na konsoli. Nie mam wstawionych cewek tłumiących czy oporników wlutowanych między kable zasilające. Czy istnieje jakaś metoda usuwania tego typu problemu? Poza wyłączeniem , oczywiście !

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1295

Ranga:

  złota
Janusz, w pierwszej kolejności musisz określić czy zakłócenia przenoszą się po zasilaniu (najpewniej tak) czy polem elektromagnetycznym (mniejsze szanse). W tym celu oddziel do testów zasilanie stroboskopu od radia/interkomu. Oba urządzenia - (radio lub interkom) i strobo muszą być oddzielnie zasilane i miec oddzielne masy. Jeżeli zakłócenie zniknie - sieje po zasilaniu, jeżeli nie - zakłócenie jest indukowane w przewodach przez samo wyładowanie.

Skupię się na zasilaniu:

  • Sprawdż czy masz dobrą masę. Czy nie ma tlenków, sniedzi itd. Słaba masa tworzy de facto "wirtualny" rezystor, na którym powstaje spadek napięcia związany z poborem. Takie coś może być słyszane w słuchawkach.
  • Dobrze, jest przewody do radia/interkomu prowadzić zdala od przewodów do strobo. Optymalnie jest np. prowadzić je po dwóch stronach ramy wózka (rama tworzy ekran).
  • Unikaj cienkich przewodow. Mimo tego, że przewód ma wystarczający przekrój do danego obciążenia to wiekszy przekrój = mniejsza rezystancja. A każda rezystancja na zasilaniu to miejsce do powstawania spadków napięć (jeżeli chwilowe - słyszymy je jako takie zakłócenie).
  • Można stosować dławiki (nie rezystory/oporniki!!!) dedykowane do takich celów (są dostępne od samochdodów/motocykli). Można tez dobierać kondensatory, które wytłumią dany "pik". Pamiętaj, że zarówno kondensatory jak i dławiki jak zespolone urządzenia, które mają dławik + kondensator - montujemy JAK NAJBLIŻEJ radia/interkomu.

Generalnie optymalnym sposobem na eliminację tego typu zakłóceń jest ich dokładna lokalizacja. Jestem w tej dobrej sytuacji, że posiadam dobrej klasy oscyloskop i po prostu mogę zobaczyć gdzie powstaje zakłócenie i jakiej dokładnie jest częstotliwości (chodzi sam peak - a nie częstotliwość występowania). Wtedy można to już w miarę łatwo ogarnąć. Proponuję - jeżeli nie wyeliminujesz problemu w klasyczny sposób - znajdź jakiegoś elektronika w swojej okolicy, który dysponuje oscyloskopem i będzie na tyle ambitny smiling smiley, że Ci pomoże.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-14 10:08 przez Ryszard Lewandowski.
avatar

Ryszard Lewandowski
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 844

Ranga:

  złota
Ryszard a uściślając ten model oscyloskopu (co to za maszyna) może kopniemy się do P. Janusza na pelargonie (w końcu idzie wiosna)
Paweł Kot
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 106

Ranga:

  srebrna
Janusz,
nie prościej wstawić stroboskopy elektroniczne ?
tańsze trwalsze i NIE SIEJĄ

krajew57
Ireneusz Krajewski
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 265

Ranga:

  złota
Zamontowałem taki jaki miałem. Jest to urządzenie firmy Nova , więc nie jakaś domowa samoróbka. Przed zakupem sprawdziłem radiem czy nie słychać pracy układu i było bez zakłóceń. I w radiu (gdy jestem obok maszyny) nadal nic nie słychać. Za to w słuchawkach tak.
Obecnie walczę z silnikiem , więc nie będę (w tym tygodniu) grzebał przy wiązkach , ale pewnie w przyszłym tygodniu się za to wezmę.

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1295

Ranga:

  złota
Cytat
Janusz Kowalczyk
Przed zakupem sprawdziłem radiem czy nie słychać pracy układu i było bez zakłóceń. I w radiu (gdy jestem obok maszyny) nadal nic nie słychać. Za to w słuchawkach tak.

Janusz

Janusz, wychodzi na to że zakłócenia przenoszą się po zasilaniu.
Spróbuj zasilić strobo lub interkom z osobnego źródła i będziesz miał pewność.

Robert

[www.oksl-goledzinow.pl.tl]
avatar

Moderator
Robert Olszak
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1162

Ranga:

  złota
Właśnie taki był plan. Realizacja jutro.

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1295

Ranga:

  złota
Silnik można chyba uznać za ogarnięty .

[www.youtube.com]

Teraz intercom.

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1295

Ranga:

  złota
Wychodzi na to , że muszę wszystkich przeprosić za zawracanie głowy. Po wyciągnięciu sprzęta z garażu , włączeniu radia , interkomu i lamp , okazało się , że pulsacja którą było słychać w cichym pomieszczeniu jest w zasadzie niesłyszalna gdy dojdą inne odgłosy w tle. Nie wspominam nawet o sytuacji po odpaleniu silnika.

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1295

Ranga:

  złota
 

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować