"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > Tematyka ogólna > Wątek
Transponder
przez Janusz Kowalczyk 08-05-2019 - 22:34:38

Od pewnego czasu męczy mnie pomysł aby zamontować sobie w wiatrakowcu transponder(przenoszę busolę z tablicy na górę konsoli i zrobiła się nagle "wolna komórka do wynajęcia"winking smiley . Niestety , po wpisaniu w guglownicy hasła "transponder" , wyskakuje pierdylion odpowiedzi o częściach samochodowych , a z lotniczego "podwórka" to zazwyczaj reklamy zakładów montujących lub sklepów.
Czy któryś z kolegów mógłby napisać parę słów o tym elemencie wyposażenia? Czy warto go mieć , jakie są rodzaje , czy trzeba je rejestrować lub czy muszą mieś homologację itp. itd.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
Re: Transponder
przez Ryszard Lewandowski 09-05-2019 - 12:54:51

W punktach:

• Transponder znacząco zwiększa bezpieczeństwo lotu wszędzie tam gdzie jest gęsto w powietrzu (ale i nie tylko). Wprawdzie sporo latam ale nie ma miesiąca, żeby FISowiec nie pomagał zapewnić mi bezpiecznej separacji z innymi SP. Np. w ubiegłym tygodniu bezpiecznie minąłem się (zostałem wyprzedzony) przez dwusilnikową Senecę, którą pilotał niemiecki pilot. Byliśmy na tej samej wysokości - lecieliśmy dokładnie w tym samym kierunku. Jakieś dwa miesiące temu lecąc tuż nad chmurami na dokładnie tej samej wysokości - tym razem z kursami przeciwnymi też minąłem spory samolot. Dzięki transponderowi i FISowcowi oczywiście zrobiliśmy to w bezpiecznej odległości.
  • Są miejsca gdzie bez XPDRa z modem co najmniej C - nie wpuszczą lub zrobią to bardzo, bardzo niechętnie. Zgodnie z przepisami możesz dostać odmowę w CTRach na Okęciu, Modlinie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie (i chyba jeszcze gdzieś - zajrzyj do AIP).
  • XPDR bardzo ułatwia loty trasowe, bo FIS woła Cię tylko wtedy jeżeli ma Ci coś ważnego do powiedzenia smiling smiley - a nie wypytuje o pozycję, wysokość.
  • XPDR czasami pomaga też przy problemach z łącznością radiową. Transponder (w zależności od wersji) nadaje sygnałem nawet 250W (w stosunku do 5 lub 10W radia) - co sprawa, że czasami kiedy nie możesz się dowołać przez radio to nadal jesteś widoczny na radarze. Sam miałem taki przypadek na powrocie z Radomia (takim dalekim, bo przez Siedlce smiling smiley ), że silnik w pewnym momencie zasłaniał mi antenę w kierunku FIS WArszawa. Z trudem się dogadywałem ale Pani Informator nadała, że cały czas widzi mnie na radarze i mogę dalej wykonywać... a było to miejsce, gdzie Wisłą leciały nisko trzy samoloty na południe... dokładnie w moim rejonie.
  • Obecnie wszystkie nowe transpondery pracują w MODE S (czyli pokrywają wszystkie niższe tj. A i C). Gorąco polecam MODE S - zalety to: bardzo wysoka dokładność na naszych polskich radarach (25ft!!!!), transmisja masy danych wprgramowanych. FISowiec, Kontroler zaraz po odebraniu Twojego pingu zna Twój znak, typ statku powietrznego, grupę prędkościową, a nawet... obrys statku powietrznego w stosunku do anteny transpondera. Ta opcja jest wykorzystywana przy kołowaniu na lotniskach z taką funkcją. Dla nas raczej mało przydatne winking smiley . To, że Ska nadaje znaki sprawia, że... nie musisz ustawiać kodu transpondera.
  • Mode S ma jeszcze jedną zaletę. Tylko XPDRy z w tym trybie są widziane przez... TCAS. Ktoś z Was pewnie pomyśli - "Co on bierze??? Gdzie dla motolotni będzie potrzebna widoczność w systemie antykolizyjnym TCAS???". A tu niespodzianka.... W marciu leciałem na trasie do Płocka na wysokości około 300 metrów i RATOWNIK (śmigłowiec w locie ratowniczym) widział mnie na swoim TCASie zanim informator próbował nas separować. Co ciekawe - śmigłowiec nie był widoczny na radarze FIS, ale TCAS pokładowy odbierał moją transmisję MODE S z lokalizacją GPS. Minął mnie tak, że sobie pomachaliśmy... W rozmowie z FISowcem pilot ratownika stwierdził, że widział mnie na TCAS już od kilku minut.
  • Gorąco polecam transpondery z wbudowanym enkoderem wysokości (sam latam na TRIG21). Zmniejsza cenę, ułatwia montaż, zwiększa niezawodność. Same zalety.
  • Mode S pozwala też zainstanieć na... FlightRadar. Uwaga! Nie każdy pamięta, że FR24 wymaga nadawania w pingu infomacyjnym współrzędnych GPS czego domyślnie nie robi żaden transponder. Więc jeżeli komuś zależy na FR24 musi zadbać o odpowiedni GPS i dodatkowe okablowanie itd.
  • W naszym przypadku rejetsracja XPDRa nie jest konieczna ale... transpondery z MODE S wymagają unikalnego kodu HEX, który nadaje ULC. Nie wolno używać Mode S bez tego kodu, bo stwarza to wręcz niebezpieczeństwo. Ten kod w warstwie sprzętowej identyfikuje statek powietrzny i wprowadzenie błędnego kodu może sprawić, że system radarowy będzie miał problem z identyfikacją. FISowcy, kontrolerzy w takim wypadku nakazują natychmiastowe wyłączenie transpondera. Raz słyszałem taką sytuację na FIS Gdańsk... Niestety nadanie kodu HEX dla MODE S...kosztuje 270 zł. Najnowsze transpondery nie pozwalają na uruchomienie Mode S lub w ogóle transpondera jeżeli nie jest wprowadzony ten kod. Np. TRIG 21 i 22 w ogóle nie uruchamiają nasłuchu jeżeli nie jest wprowadzony poprawny kod.
  • Polecam wybór XPDRa, dla którego samodzielnie można wprowadzić kod HEX. Dystrybutorzy/sprzedawcy słono sobie życzą za operację programowania. Jeżeli soft przewiduje zrobienie tego z panelu sterowania to mocno ułatwia sprawę (tak mam właśnie w TRIG21).

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-05-09 13:02 przez Ryszard Lewandowski.

Ryszard Lewandowski

Ranga:

złota
przez TomKob 09-05-2019 - 19:17:56

O matulu, Ryszardthumbs upthumbs up

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-05-09 19:18 przez TomKob.
TomKob

Ranga:

srebrna
przez Ireneusz Krajewski 09-05-2019 - 19:59:45

Jak zwykle Rysiek pisze konkretnie i na temat.Latam z modem S i chociaż nie jest gęsto (Białystok) to z Ratownikiem miałem możliwośc bezpiecznie się minąć kilka razy.

krajew57
Ireneusz Krajewski

Ranga:

złota
przez Jakub Dudek 10-05-2019 - 10:29:53

Ryszardzie, czy latajac w strefie G z transpodnerm, nadal wypada (pisze wypada gdyz jest to dobrowolne, lecz ja korzystam smiling smiley ) zglaszac trase do FIS, czy juz nie ma takiej potrzeby?

Jakub Dudek

Ranga:

srebrna
przez Ryszard Lewandowski 10-05-2019 - 10:55:15

Generalnie w strefie G - oczywiście poza RMZ nie masz obowiązku zgłaszania trasy. Obecność transpondera właściwie nic tu nie zmienia. Czy masz czy nie masz XPDR na pokładzie w strefie G (poza RMZ) nie musisz się zgłaszać. Ja osobiście raczej się zgłaszam.

A przy okazji jeszcze jedna informacja/ciekawostka, o ktorej nie zawsze pamiętamy. Formalnie wlatując do RMZ mamy obowiązek nawiązać i utrzymywać łączność radiową. Ale nie każdy pamięta... że łączność radiowa to również... transponder. Inaczej mówiąc jeżeli mamy transponder na pokładzie to w RMZ - poza łącznością foniczną - transponder też powinien być aktywny.

Ryszard Lewandowski

Ranga:

złota
przez kudła grzegorz 11-05-2019 - 00:42:35

A ja powiem tak.Transponder to dobra sprawa, kiedy zamierzasz latać na przeloty lub gdzie ruch jest gęsty.Od lat używam transpondera z mod C / bo S to była zbyt droga fanaberia/.
To urządzenie ułatwia życie i FIS i pilotowi.Z jednej strony pilot nie musi ciągle podawać pozycji i wysokości,z drugiej FIS widzi przebieg lotu.Nawet przy utracie łączności /FIS nadawał do mnie i go słyszałem ,ale on mnie nie słyszał/ widział ,że wykonuje jego zalecenia, więc polecił zgłosić się kiedy zbliżę się do GD.Takie życie.
Jednak z punktu widzenia naszej awiacji, transponder nie jest wymagany i dla mnie osobiście w strefie G i tzw loty "wokół komina" , bez specjalnego celu, transponder to przerost formy. Wystarczy nasłuch FIS i obserwacja.Czasem FIS określa takiego "niezidentyfikowany, nie znam zamiarów" /wtedy się ujawniam/ i kończy się lot wg zadania WDPCH.
Pozdrawiam
Grzegorz
kudła grzegorz

Ranga:

srebrna
przez Mirosław Janeczek 12-05-2019 - 01:17:20

Ryszardzie, dzięki Ci za te wszystkie informacje !
Mirosław Janeczek

Ranga:

srebrna
przez L W 20-05-2019 - 12:37:25

.... witam kolegów, krótkie pytanie : kto może sprzedać i zamontować takie urządzenie

pozdrawiam
L W

Ranga:

srebrna
przez Janusz Kowalczyk 20-05-2019 - 22:52:49

[drabpol.pl]

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez L W 21-05-2019 - 07:56:54

... dzięki Panie Januszu za kontakt. Pozdrawiam
L W

Ranga:

srebrna

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować