"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek > Strona 3
Re: Zaprojektujmy Wiatrakowiec !!!
przez Janusz Kowalczyk 27-01-2011 - 18:17:16

Cytat
Darek
O taki KISS się pojawił u Celiera:
[www.celieraviation.eu]

Brzyyyydal !!!!!!

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Darek 18-02-2011 - 22:24:31

Kolejne przemyślenia na temat geometrii i konstrukcji.
Zwróćcie uwagę na rozwijalny profil owiewek. To pozwoli zaoszczędzić dość dużo pieniążków na kopyto lub tłoczenie próżniowe limuzynki. A biorąc pod uwagę konstrukcje latające w ogóle bez owiewek należy się spodziewać i tak drastycznie lepszego Cx.
Myślę, że Limuzynka tego rodzaju wyprodukowana chałupniczo nie powinna być droższa niż jakieś 2000zł +robocizna.
Zakładam, że będzie otwierana jak w Calidusie na bok.
Druga sprawa to bardzo jestem zadowolony z układu tandem z przewyższeniem pasażera. Po pierwsze daje to o wiele większe pole widzenia a po drugie podciąga trochę środek ciężkości. Myślę o umieszczeniu zbiornika paliwa również w CG pod fotelem pasażera (no może nie dosłownie.
Taki układ pozwoli na wyeliminowanie konieczności balastowania czegokolwiek aby latać solo.
Latając ostatnio Xenonem zwróciłem uwagę na widoczność na stronę przeciwną. I śmiem nie zgodzić się z tymi którzy twierdzą że jest ona drastycznie ograniczona. Wg mnie dookoła widać wszystko co trzeba bardzo dobrze.
Natomiast nie widzę w sumie problemu aby w naszym układzie tandem nie zastosować również iluminatory w dolnych częściach kadłuba, przecież właściwie cała konstrukcja będzie na ramie a skorupka laminatowa może mieć fragmenty z poliwęglanu a czemu nie?
Zauważyłem że bardzo dużo widać przez te szybki w Xenonie szczególnie podczas wytracania wysokości na autorotacji z małą Vp

Darek

Ranga:

brązowa
przez Darek 18-02-2011 - 22:30:49

I jeszcze to:

Darek

Ranga:

brązowa
przez Janusz Kowalczyk 19-02-2011 - 09:41:23

Według mnie lepszą koncepcją owiewki jest układ jaki zastosował Darek Grzybek , lub Panowie Chrolenko. Trzeba tylko podciągnąć plexę do końca nad głowę pasażera. Krawędzie wzmocnić na tyle aby dało się zamocować zawiasy. I mamy 2 w 1. Czyli , jest zimno , latamy z drzwiami , ciepło lub chcemy pofotografować , bez.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Darek 19-02-2011 - 12:41:45

Podrzucisz jakieś fotki?

Darek

Ranga:

brązowa
przez Janusz Kowalczyk 19-02-2011 - 21:21:32

Wiatrakowiec Darka znajdziesz na forum. A Chrolenkowy zamieszczam. Ewentualnie jako wzór do naśladowania we wzornictwie , owiewka motolotni.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Darek 20-02-2011 - 00:31:15

O!!! Ten 1.jpg mnie natchnął...jest podobny do mojej pierwszej (nie zamieszczałem) przymiarki tandemu.
Jedno co mi się nie podoba to obecność dwóch belek przed oczyma. Ale spróbuję zrobić jakieś studium na ten temat.

Darek

Ranga:

brązowa
przez Janusz Kowalczyk 20-02-2011 - 11:46:01

Z belkami faktycznie jest gorszy widok do przodu , ale poza tym to same zalety. Szyba podzielona na 3 części , czyli prostrze wykonanie (na upartego bez tłoczenia) i ponieważ płaty plexy są mniejsze mogą być wykonane z cieńszego materiału. Jest do czego przymocować pasy barkowe pilota. Rurki tworzą część klatki wewnątrz której siedzi załoga (na wypadek przewrotki). Możliwa konfiguracja z i bez drzwi.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Jarek Korber 10-03-2011 - 18:52:14

Witam kolegów
mam pytanie
w jaki sposób sprawdzić wyważenie wiatrakowca jednoosobowego
ile stopni i względem czego
rozumiem że podwieszam w osi montażu rotora
i obciążam siedzenie ok 80 kg
Jarek Korber
przez Janusz Kowalczyk 10-03-2011 - 20:11:25

Nie obciążasz , tylko sadzasz gościa. Najlepiej mierzyć specjalnym kątomierzem. Powinno być ~~9 stopni zwisu w przód.

Janusz

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-03-10 20:13 przez Janusz Kowalczyk.

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez Piotrek 11-03-2011 - 07:19:33

Dlaczego zwis ma byc do przodu a nie do tylu jak w motolotni?
Piotrek

Ranga:

złota
przez Janusz Kowalczyk 11-03-2011 - 18:17:40

Wyważanie symuluje warunki jakie panują w czasie lotu poziomego. W motolotni skrzydło na odpowiedni kąt natarcia ustawia się samo , więc wózek musi mieć kąt odpowiedni do lotu / lądowania. Tymczasem wirnik trzeba do tego zmusić (trymery). Jeśli wyważysz tak jak na rysunku wtedy w locie poziomym kabina bedzie również poziomo , a wirnik na -9 stopni , oś wirowania wirnika będzie przechodzić przez CG całości. Druga sprawa to zapewne większe opory wirnika w porównaniu do skrzydła co przy zbyt poziomym ustawieniu kila w czasie wyważenia powodowało by zadzieranie w momencie dużego dodania mocy.

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
przez henryk 30-05-2011 - 00:33:07

Cytat
Jerzy Krypel
witam wszystkich entuzjastów wiatrakowców.. Jesienią ubiegłego roku na lotnisku w Turbi pilot oblatywacz Xsenona PJarzyna dokonał oblotu nowej konstrukcji P. Wozowicza. . Jego zdaniem to bardzo udana konstrukcja warta tego zeby ja powielac i latac .
szczegóły. Z powazaniem ........

[chomikuj.pl]

haslo =

autogyro

=wiecej m-low o konstrukcjach Bogdana Wozowicza...
henryk

Ranga:

brązowa
przez henryk 30-05-2011 - 00:36:18

[chomikuj.pl]

haslo=

autogyro

=kontrukcje Wozowicza

henryk

Ranga:

brązowa
przez Piotrek 30-07-2011 - 19:55:03

Jest już zaprojktowny ten wiatrakowiec?
Piotrek

Ranga:

złota
przez Jacek Lichota 05-12-2011 - 12:11:43

Dołączam do wątku i do forum w odpowiedzi do propozycji Darka odnośnie projektu Wiatrakowca.

Obecnie ze znajomymi pasjonatami lotnictwa a przy okazji posiadającymi "finansowanie" przygotowujemy się do startu po fundusze unijne na Wiatrakowiec będący kolejnym krokiem rozwojowym. Nie ukrywam że zainspirowała nas firma Carter Copter, której prototypy już latają. Pomysł wychodzi nieco w przód w zakresie funkcjonalności i wielkości. Założenia główne to:
1. Maszyna ma być piękna (inne nie budzą zaufania u pilotów)
2. Maszyna ma nosić 4 osoby
3. Wirnik główny ma mieć prerotację zdolną do utrzymania zawisu co najmniej w kubaturze poduszki przyziemnej (wykonanie tzw jump startu i pionowego lądowania)
4. Dwa silniki Rotax 912 z przeniesieniem napędu.
5. Chowane podwozie
6. Zasięg 500 km.
7. System bezpieczeństwa (spadochron ratunkowy)
8. Przygotowanie konstrukcji pod silniki elektryczne

Założeniem jest nieprojektowanie podzespołów, której już ktoś zaprojektował i działają oraz szerokie wykorzystanie technologii stosowanej z powodzeniem w jachtach i motoryzacji.
Wygląd ma zostać zaprojektowany przez wybraną w konkursie koncepcji najlepiej polską profesjonalną pracownię wzornictwa przemysłowego.

Pomysł zrobienia czegoś Open Source nie jest zły i być może zgromadzenie doświadczeń wielu osób, które nie posiadając środków konstruują fajne rzeczy to w Polsce jedyna okazja na skok do przodu.

Pomysł nie ma na celu budowy wielkiego biznesu lotniczego, nie mamy złudzeń, że na produkcji sprzętu latającego da się zarobić, raczej popchnięcie na szersze wody idei wiatrakowców, które w Polsce mają szerokie pole do popisu choćby ze względu na brak lądowisk dla samolotów.

Jeśli ktoś jest chętny - zapraszam do udziału.

Jacek Lichota

Ranga:

brązowa
przez Darek 12-12-2011 - 18:51:49

Też mnie rajcuje Carter Copter... i pomyśleć, że gość nie wiedział wcześniej co to wiatrakowiec ....jak ja;-)
Chętnie się spotkam z zapaleńcami aby pogadać. Mój projekt na razie poszedł do zamrażarki, mam otworzyć drzwi?the finger smiley

Darek

Ranga:

brązowa
Kupiłem WIATRAKOWIEC
przez Krzysztof Tuliński 15-12-2011 - 09:35:11

Witam wszystkich użytkowników i miłośników Wiatrakowców .
Otwieram ten temat by podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami nabytymi podczas zakupu u użytkowania wiatrakowca CALIDUS co być może pomoże komuśpodjąć decyzję lub ustrzec się od podobnych sytuacji . Ponieważ opowiadanie jest zbyt długie na jeden raz będę do niego wracał aby relacjonować Wam moją drogę przez mękę :
Zaczęło się jak zwykle pragnąłem wybrać produkt najlepszy na rozsądnych watunkach . Wybór był niezbyt szeroki bo ze sprzętu kabinowego bo taki miał on być aby umożliwić latanie przez cały rok i przemieszczanie się po kraju bezstrachu o pgodę zacząłem od spotkania z przedstawicielem rodzimego producenta wiatrakowca XENON . Ponieważ było to jakiś czas temu sprzęt mi się podobał ale w tym czasie firma nie prowadziła szkoleń w pilotarzu i poza lotem zapoznawczym wykonanym na sprzęcie jednego z pierwszych posiadaczy w kraju rodem z Torunia mogłem wzbić się w powietrze (za co serdecznie dziękuję) . Siedząc obok Wieśka Jarzyny który pokazał co sprzęt potrafi dalej byłem w punkcie wyjścia .
Jedynym miejscem które mogło zaoferować próbę własnych sił była Turośl Kościelna . Dwóch napaleńców niezwykle sympatycznych i uczynnych dla sprawy : Jurek i Marek pomogli mnie i wielu innym zapoznać się i spróbować swych sił w tym temacie . A tak swoją drogó to może im należy się tytuł lotnicze orły z wiele dobrego które uczynili dla wiatrakowców w naszym kraju . dzięki nim poznałem kolejny wiatrakowiec kabinowy Magni M-24 Orion .
Jak trochę okrzepłem w powietrzu zacząłem planować zakup własnego sprzętu a w tym czsie pojawił się kolejny sprzęt produkcji Auto gyro Calidus .
Jako przdstawiciela firmy na rynek polski poznałem człowieka który miał być legendą która wróciła z RPA by pomóc w polsce stworzyć sektor wiatrakowców . Zapewnieniom o jakości , lataniu i innych zaletach nie było końca proponowany czas realizacji był taki by od wczesnej wiosny zacząć latać czego konkurencja nie gwarantowała a dla napaleńca z gorącą głową było to najważniejsze więc złożyłem zamówienie i wpłaciłem połowę a było to rok temu . C.D.N
Krzysztof Tuliński

Ranga:

brązowa
Re: Kupiłem WIATRAKOWIEC
przez Dariusz Grzybek 15-12-2011 - 22:54:49

Witam.Krzysztof, może w koncu pęknie ta banka mydlana i prawda ujrzy swiatło nowego poranka .czekam na c.d

Dariusz Grzybek

Ranga:

srebrna
Re: Kupiłem WIATRAKOWIEC
przez Marek Adamski 16-12-2011 - 19:36:05

Panie Krzysztofie z niecierpliwością czekam na kontynuacje przygody z zakupem wiatrakowca Calidus. Pozdrawiam
Marek Adamski

Ranga:

złota

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować