"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Wybrałem się dziś do Lubina w swoich sprawach, a przypadkiem trafiłem na oddalone o niespełna 30 km lądowisko, by zobaczyć jeden z pierwszych lotów nowego wiatrakowca.
Nie ukrywam, że ucieszyło moje amatorskie oko to, co zobaczyłem. Konstrukcja prosta, ale wykonanie estetyczne. Sympatycy autorotacji rozpoznają wirnik i ogon. Dodam, że siedzenie pochodzi z tego samego źródła. Silnik samochodowy, lżejszy od subaru, ale słabszy. Jednak do takiej jednoosobówki, jak miałem okazję przekonać się na własne oczy - wystarczy. Właściciel wspomniał, że wkrótce uzyska z niego jeszcze kilka koników, więc pewnie i latanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Uwagę zwraca rzadko stosowany sposób napędu prerotacji.
Jestem zwolennikiem lekkich i prostych konstrukcji, dlatego to spodobało mi się szczególnie.
A pro pos lekkich... a jednak można, jak widać. Wiatrakowiec z uwagi na zastosowany silnik nie jest najlżejszy (220 kg), ale zdecydowanie czołg to nie jest.
Piotrze - gratuluję i zazdroszczę...

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Jeszcze kilka fotek.
Śmigło i zawieszenie robione jest także przez kolegów od wirnika. Wspomnieć należy, że śmigło daje większy ciąg, niż wiele śmigieł renomowanych firm, a zawieszenie (goleń? wahacze? jak to nazwać?) bardzo podobają mi się.

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Taaaaa ...Piotr to bardzo zdolny facet nie tylko na gruncie konstruowania wiatrakowców, ale i podłożu motolotniowym czy samolotowym. Znamy się wiele lat i powiem tylko tyle nie wystarczy mieć tytuł inżyniera, albo po przez przynależność do pewnej grupy uważać się za konstruktora. Trzeba mieć to coś, trzeba mieć w jednym zmysł mechanika i konstruktora i on to ma.
Szacunek również dla Braci Wright skromnych i zajebiście mądrych ludzi. Powtarzam zawsze , że bracia MK kiedyś budowali piramidy.
Marek Adamski

Ranga:

złota
Witam. Bardzo ładnie się prezentuje. Może kilka informacji o osiągach tego wiatrakowca. Ci bracia to chyba staną się liderami na rodzimym rynku wiatrakowców. To śmigło braci MK jest konkurencyjne jakościowo czy cenowo?, Jakiej długości i jakości jest wirnik, też przez nich robiony? Wygląda na to , że 1/3 tego wiatrakowca wyszła spod ręki braci MK. Przy okazji jak przedstawia sie sprawa z rejestracją tego mwiatrakowca bo w temacie ,, Budowa własnego wiatrakowca padło takie stwierdzenie:,,jak to okreslił pan Darek "lot niezarejestrowanym wiatrakowcem to przestepstwo".Pozdrawiam Ludwik.
Ludwik Korzeniewski

Ranga:

brązowa
Brawo Piotrek !!! Tak trzymać !!! smileys with beer - a tak nawiasem to jesteś bardzo tajemniczy ? - dopiero koledzy - przypadkiem trafiając na Twoje lądowisko wstawiają zdjęcia -kolejnego statku powietrznego w Twoim wykonaniu.
I wcale się nie zdziwię - patrząc na rozwiązania ( prorotacja) jak usłyszę - że wiatrak - jest wiatrakiem a kiedy jest taka potrzeba - zamienia się w śmigłowieceye popping smiley

pozdrawiam
Kornel Kempiński

Ranga:

złota
Napisałem, że lata, więc powinienem także pokazać to.
Prerotacja i start :

[youtu.be]

A tu fragment lotu :

[youtu.be]

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Gratulacje dla konstruktorów! Niestety niepokoi mnie jeden z elementów głowicy. Chodzi o dźwignię poprzeczną do której zamocowane są cięgła sterujące. Na zdjęciu ten element wygląda na wykonany z płaskiej blachy (płyty). Czy jest on faktycznie płaski , czy też jest to np. kątownik lub teownik (czego na zdjęciu nie widać)?

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
Janusz

Gdyby ludzie na forum byli poważni i potrafili rozmawiać o swoich pasjach, podchodzić z dystansem do samego siebie, potrafili żartować, a kiedy trzeba walczyć na argumenty. Gdyby tak było to większość chciałoby rozmawiać o swoich przemyśleniach i konstrukcjach łącznie z dokładnym zamieszczeniem zdjęć i ich opisem.
Jest od dawna wiadome, że ludzie tzw. konstruktorzy garażowo - szopowi potrafią robić wiele dobrego dla lotnictwa. Od dłuższego czasu można zauważyć, że większość z tu zalogowanych uważa swoje pomysły za tajemnicę własnych konstrukcji. Nie oczekujcie więc na forum konkretnych odpowiedzi czy wyjaśnień. Wielu uważa po co się odzywać i wyrabia sobie opinię nie warto!!!

Pozdrawiam
MA
Marek Adamski

Ranga:

złota
Myślę , że warto! Nawet jeśli nie doczekam się odpowiedzi (ale zapewne tak nie będzie) , to adresat pytania zastanowi się : dlaczego o to pytałem i może sam dojdzie do wniosku , że ten element wykonany w formie płaskiej blachy pracującej w niewłaściwej płaszczyźnie (na zginanie) jest trupogenny. A to uratuje mu życie....

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
Janusz fajnie , że się martwisz i jak zauważyłem nie tylko o Piotra, ale uwierz mi Piotr to facet ze stali z otwartym umysłem, a dla zaspokojenia Twojej ciekawości to nie kątownik i nie płaskownik i nie jest z alu, ani duralu czy stali. Płaskownik jest wykonany z laminatu. Laminat jest długodystansowy i się nie męczy dlategoi bez obaw trupogennych.
Czasem jak patrzę na co niektóre komentarze i otaczanie ich aureolą nadmiernej troski o tych którzy drepczą w mojej ocenie właściwą drogą to zaraz przed oczami nasuwa mi się pewna sytuacja, która wypisz wymaluj pasuje do zamieszczanych tu na forum.
To nie bajka choć powinienem tak zacząć...dawno, dawno temu pojechaliśmy do jednej ze Szkół Oficerskich na strzelnicę przetestować nową jednostkę broni. Tu nie jest ważne jak się nazywał ten egzemplarz, ale w trakcie testów na strzelnicę przyjechało dwóch Panów Doktorów balistyki i.. w pewnym momencie jeden do drugioego mówi...." wiesz Franek piękna sztuka cuuuudo...Zobacz jak leży w rękach i jak strzela.....ale wiesz nie podoba mi się ułożenie i zamocowanie tej śrubki w rękojeści"....na co ten drugi...." Wiesz co....zupełnie się z Tobą zgadzam kolego, rzeczywiście ona tu nie pasuje"....

Humorystycznie MA

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-09-16 20:51 przez Marek Adamski.
Marek Adamski

Ranga:

złota
Witaj Piotrze.Zbudowałem horneta.Jutro go oblatamy.Musimy się spotkać i porównać nasze maszyny.Do zobacaenia.
Parkitny Jerzy

Ranga:

brązowa
No Jurek GRATULUJE, a kiedy to jutro? Powodzenia Czesław
J.Ż0łnowski

Ranga:

złota

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować