"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Wiatrakowiec z tarczą sterującą
przez Jerzy Szybowski 24-09-2014 - 11:34:53
 
Zachęcony przez wypowiedź jednego z forumowiczów do zadawania pytań, postanowiłem po raz pierwszy poruszyć nurtujące mnie zagadnienie. W niektórych amatorskich konstrukcjach wiatrakowców (głownie amerykańskich) zastosowano znaną ze śmigłowców tarczę sterującą, i tym samym dźwignię skoku, w celu wykonywania pionowych startów. Zastanawia mnie dlaczego w wiatrakowcach nie stosuje się powszechnie tarczy sterującej? Jakie mogą być dodatkowe korzyści, albo wady takiego dodatku? Czy zastosowanie tarczy sterującej wymagałoby innego wirnika niż stosowane w wiatrakowcach?
Jerzy Szybowski
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 4

Ranga:

  brązowa
Skoro o to pytasz, pewnie wiesz jak wygląda tarcza sterująca. Zatem stopień dodatkowych utrudnień wykonania także jest Ci znany. Poza trudniejszym wykonaniem dochodzą dodatkowo znacznie większe wymagania wytrzymałościowe dla samej głowicy. Jest co najmniej kilka różnych sposobów wykonania sterowania ogólnego skoku łopat, ale wszystkie drastycznie podrażają wykonanie wirnika. Zysk jest za mały, w porównaniu do wymaganych nakładów.
Sama głowica, to nie wszystko. Musi być także znacznie mocniejsza prerotacja. Kolejny komplikator. Zwykły maszt też może okazać się za słaby...
Pionowy lub niemal pionowy start można uzyskać bez tych utrudnień. Najważniejsze jednak jest to, że wiatrakowiec, to nie śmigłowiec i chyba nie należy ich hybrydować.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
Moja odpowiedź to i tak wielkie uproszczenie, bo pominąłem jeszcze kilka kwestii.
Za to nasunęła mi się taka wątpliwość :
ktoś, kto wymyśli takie pytanie raczej jest w stanie sam sobie na nie odpowiedzieć. Czemu więc ono służy?
Nie chcę wyjść na jakiegoś podejrzliwego typa, ale wiedząc, że zalogowałeś się dziś po raz pierwszy i pytając o dość trudne zagadnienie, zastanawiam się czy pytasz, bo sprawdzasz wiedzę forumowiczów? Jesteś tym, za kogo się podajesz?
Z góry przepraszam, jeśli uraziłem, ale forum jest od tego, by rozmawiać i wyrażać swoje myśli, co właśnie uczyniłem.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
Jestem "czytelnikiem" waszego forum od dosyć dawna - do samego czytania nie potrzebowałem konta smiling smiley
Moje zainteresowanie wiatrakowcami wynika z zainteresowania śmigłowcami, które z powodów finansowych są poza zasięgiem. Interesuje mnie tak naprawdę jak bardzo da się upodobnić wiatrakowiec do śmigłowca, tak żeby to miało sens ekonomiczny.
Jerzy Szybowski
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 4

Ranga:

  brązowa
Wiatrakowiec jest tylko trochę podobny do śmigłowca i tylko dla absolutnego laika. Poza tym pozornym podobieństwem i poza korzystaniem z wirujących "skrzydeł" nic ich nie łączy.
Owszem, można pokomplikować sobie życie i wyrzucić sporo pieniędzy na konstrukcję niczym innym nie uzasadnioną i zrobić np. zmieniany kąt zaklinowania łopat, z dźwignią zmiany ogólnego skoku (kąta zaklinowania) łopat. Może nawet miałoby to jakiś niewielki sens. Umożliwiałoby to zwiększenie lub zmniejszenie siły nośnej wirnika i pozwalałoby na zmianę obrotów wirnika w locie, jakiś niewielki zysk byłby także w uzyskanych osiągach i prędkości postępowej, prędkości opadania i może jeszcze coś by to dało, tylko po co?
Śmigłowiec po odcięciu napędu staje się w pewnym sensie wiatrakowcem, wiatrakowiec nigdy nie będzie śmigłowcem. Ta sekunda, czy może nawet trzy sekundy, kiedy wirnik pcha powietrze pod siebie, (zamiast normalnie przepuszczać je w górę) przy pionowym starcie z wykorzystaniem nagromadzonego zapasu energii, chyba nie daje upoważnienia do deklarowania podobieństwa do śmigłowca.
Nie ma sensu strzelać z armaty do muchy i nie ma sensu robić tak skomplikowanych i drogich "usprawnień".
Widziałem faceta, który swoją bodajże toyotę przerobił (ale tylko wizualnie) na jakiś drogi limitowany samochód. Wydał kupę kasy, narobił się, a jedynym jego zyskiem było zaspokojenie swojego bieda-snobistycznego ego. Można i tak.
Little Nelli w filmie też wygląda groźnie. Ale tylko w filmie.
Każde urządzenie ma swoje wymagania i stwarza dodatkowe zagrożenia, utrudnienia, ograniczenia. Czasem daje jakiś zysk.
Pionowy start też opatrzony jest dodatkowymi wymaganiami i pewnym niebezpieczeństwem.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
W jednym z amerykańskich opracowań dotyczących wiatrakowców przeczytałem takie ciekawe stwierdzenie: "Wiatrakowiec za 20% kosztów śmigłowca jest w stanie wykonać 80% jego zadań" I to chyba wystarczy.

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
Rozmawiałem kilka dni temu na ten temat z bardzo kompetentną osobą , która robiła też jakieś badania
w tym kierunku i okazuje się , że nie jest wielkim problemem " odbicie się w pionie " wiatrakowca od ziemi
tym bardziej takiego , który ma dość wydajną prerotację . Problemem natomiast jest przejście do lotu poziomego
ze stanu " odbicia się w pionie " .
Napisałem ODBICIA SIĘ w cudzysłowie dlatego , że nie jest to start pionowy a własnie
odbicie się - wyskoczenie od ziemi na skutek nagromadzonej energi wirnika .
Taki wyskok jest możliwy na kilka metrów , po czym nasza energia nagromadzona na wirniku
zacznie znikać w piorunującym tempie, obroty zaczną spadać i .....ponownie siedzimy na ziemi .
To co napisał Jerzy Szybowski , że widział taki wynalazek w amerykanskich konstrukcjach to
jeśli są to konstrukcje , o których myśle to przedewszystkim nie do końca jest to start pionowy
no i z tego co mi wiadomo , mają one dodatkowy napęd wirnika , który prawdopodobnie podtrzymuje
obroty wirnika w tym krytycznym momencie , czyli w chwili przejścia z lotu pionowego do poziomego.

Pozdrawiam

Pozdrawiam,
------------------------------------------
[wiatrakowce.com.pl]
[www.gyrotech.eu]
avatar

Marek Puchała
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 519

Ranga:

  złota
W moim subiektywnym odczuciu wiatrakowiec jest całkiem podobny do śmigłowca (mam na myśli pilotaż, a nie wygląd) - na pewno bliżej mu do śmigłowca niż do samolotu. Miałem już kilka okazji przejęcia sterów zarówno śmigłowca jak i wiatrakowca i w zasadzie w wiatrakowcu brakuje mi tylko dźwigni skoku smiling smiley
Jest obecnie taka tendencja do eksperymentowania z różnymi hybrydami w celu połączenia zalet różnych typów statków powietrznych. Jaki cel miałoby upodabnianie wiatrakowca do śmigłowca? Choćby taki, żeby wykonywać nowe ewolucje i zwiększyć frajdę latania. Druga sprawa - jeśli taki wiatrakowiec mógłby wykonywać 90% zadań śmigłowca za 30% kosztów, to chyba warto.
Jerzy Szybowski
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 4

Ranga:

  brązowa
Temat już na tym forum był wielokrotnie poruszany, ale niestety w Polsce wciąż pokutuje prywata i stwierdzenia typu:
wszystko da się zrobić tylko po co? Widać, że nam brakuje odwagi. Zapewne dowiemy się za parę lat,
że ktoś zrobi takie cudo na Słowacji, w Chinach czy w Holandii... Z racji na pełnione obowiązki nie mam możliwości i narzędzi, aby zająć się "konstruktorką" ale chętnie włożę pieniądze w jakiś wspólny prototyp typu Gyrobee.

Filmik poniżej pokazuje, że takie rozwiązania znane już były przed wojną.

[youtu.be]
Jakub Budkiewicz
Dołączył: 6 lat temu
Posty: 26

Ranga:

  brązowa
Niefortunnie się wyraziłem pytając retorycznie po co komplikować konstrukcje wiatrakowców, robiąc przy okazji je jeszcze droższymi, niż są już teraz.
Myślę przez pryzmat własnej kieszeni, ale sądząc po ilości prywatnego małego lotnictwa w Polsce, pewnie nie ja jeden to kryterium uznaję za dominujące. Inna sprawa, to durne prawo i beton utrzymujący taką sytuację.
I 28 - miał mieć głowicę ze zmienianym kątem zaklinowania łopat. Nie jest tak, że nikt nic nie robi w Polsce. Problem polega na pieniądzach, jakie trzeba włożyć w realizację takich pomysłów i na braku dość zamożnych i zainteresowanych tym ludzi.
Buduję wiatrakowiec. Przyjąłem minimalistyczne założenia co do jego konstrukcji i wyposażenia, a minimalizm ten podyktowany jest co najmniej dwoma powodami. Pierwszy - taka konstrukcja naprawdę mi się podoba, a drugi dotyczy właśnie kasy.
Marzy mi się, by wiatrakowce stały się najbardziej dostępnymi latadełkami. Uzasadnienie (przynajmniej dla mnie) jest oczywiste. Pomijając glajty, to motolotnie i właśnie wiatrakowce są lub mogą być najbardziej dostępne. A różnica w lataniu jednym i drugim wypada zdecydowanie na korzyść wiatrakowca. Oczywiście to moje subiektywne zdanie. Niezaprzeczalne jednak jest, że wiatrakowiec jest zdecydowanie bezpieczniejszy i ma większe możliwości, niż motolotnia.
Zwykle jest tak, że najpierw chce się mieć cokolwiek do jeżdżenia. O mercedesach myśli się później. Najpierw cokolwiek, co jeździ, lata, pływa, potem nabiera się apetytu na wyższy komfort, większe możliwości.
Dodając jednak coraz więcej, więcej i więcej, w końcu zbuduje się śmigłowiec. A te, jak wiemy zostały zbudowane jeszcze przed wojną.
Dlatego właśnie opowiadam się za pozostawieniem wiatrakowców jako wiatrakowce, a nie helikoptery.
A myśl rozwojowa istniej i jest realizowana. Znam takich, którzy pracują nad tym. Być może już wkrótce dołączy kolejny producent wirników i on szykuje pewne usprawnienie w budowie łopat. Inny tworzy ciekawą konstrukcję. Szkoda, że nie jestem upoważniony do ujawnienia informacji o tym cudeńku. Mam nadzieję, że wiosną poleci i przestanie być to tajemnicą.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
Pewnien starszy Pan skończył właśnie budowę pierwszego własnego wiatrakowca. Zbudował Horneta. Lada dzień będzie oblatywany (Hornet, nie starszy Pan, hehe) i mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy filmik z tego wydarzenia. To tak na marginesie. Ważniejsze jest to, że ów Pan ma bardzo otwarty umysł i już myśli o budowie drugiego wiatraka. Tym razem będzie to zdecydowanie bardziej autorska konstrukcja z pewnymi rzadko spotykanymi rozwiązaniami.
Szacunek, Panie Jerzy.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
Cześć.
Marek latam na jednym jak i na drugim .Zgadzam się z Tobą ,że sprzęt aby był ogólnodostępny nie może być drogi.
Obecnie wiatrak = 3(4) motolotnie.Jest on na pewno bardziej wszechstronny , ale co do bezpieczeństwa to już bym polemizował(chociaż oba moim zdaniem są bezpieczne).
irek białystok

krajew57
Ireneusz Krajewski
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 234

Ranga:

  złota
chanyuan
przez chanyuan 15-12-2017 - 03:10:36
 
chanyuan2017.12.15
true religion outlet
air max 90
ugg boots
chrome hearts
swarovski outlet
ugg black friday
pandora charms
ugg boots
oakley sunglasses
polo ralph lauren
oakley sunglasses
michael kors
oakley sunglasses
ugg boots
jordan shoes
polo ralph lauren
coach outlet online
canada goose outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet
michael kors outlet online
coach outlet online
nike outlet
canada goose outlet
christian louboutin outlet
mbt shoes
ray bans
michael kors
polo outlet
ferragamo outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
adidas trainers
ugg boots
canada goose jackets
polo ralph lauren
supra shoes
canada goose outlet
coach outlet
mulberry handbags
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
ugg outlet
christian louboutin uk
true religion jeans
michael kors outlet
michael kors outlet
kate spade outlet
michael kors outlet
nike foamposite
oakley sunglasses
oakley sunglasses
michael kors outlet
fitflops
true religion jeans
lacoste polo shirts
pandora charms
coach outlet online
soccer jerseys
michael kors outlet
giuseppe zanotti outlet
canada goose jackets
nike trainers
nike shoes
prada handbags
true religion uk
mulberry outlet
coach outlet
oakley sunglasses
coach factory outlet
ralph lauren polo shirts
oakley sunglasses
michael kors outlet
uggs outlet
ray ban sunglasses
Girls shoes
coach outlet
oakley sunglasses
coach outlet
christian louboutin outlet
canada goose jackets
puma outlet
longchamp handbags
polo ralph lauren
coach outlet
oakley sunglasses
huaraches shopping
ecco sale
kevin durant shoes
polo ralph lauren
oakley sunglasses
cazal sunglasses
cheap nhl jerseys
coach outlet
nike outlet
ray ban sunglasses
reebok outlet store
longchamp outlet
ray ban sunglasses
coach handbags
longchamp handbags
coach outlet
true religion outlet
nike air max
canada goose outlet
swarovski crystal
ralph lauren outlet
true religion jeans
polo shirts
christian louboutin outlet
longchamp outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
asics shoes
ray ban sunglasses
yeezy boost
oakley sunglasses
michael kors handbags
michael kors bags
polo ralph lauren
chrome hearts outlet
ralph lauren polo
michael kors outlet
montblanc pens
cartier outlet
tory burch outlet
coach outlet
pandora outlet
canada goose outlet
canada goose outlet
ugg boots clearance
jordan shoes
ugg boots clearance
ed hardy clothing
nfl jerseys wholesale
ralph lauren polo
mac cosmetics
ugg boots clearance
ugg cyber monday
canada goose outlet
mulberry handbags
valentino outlet
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
bottega veneta outlet
coach factory outlet
canada goose outlet
ferragamo outlet
birkenstock outlet
fitflops
michael kors outlet
canada goose outlet
pandora outlet
ugg outlet
pandora charms
hermes outlet
polo ralph lauren
ralph lauren uk
tory burch outlet
uggs outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet
oakley sunglasses
michael kors handbags
ferragamo outlet
oakley sunglasses
true religion jeans
swarovski outlet
coach factory outlet
kate spade outlet
polo outlet
pandora outlet
oakley sunglasses
tods outlet
pandora outlet
michael kors handbags
nike air max 2015
uggs outlet
nhl jerseys
ralph lauren outlet
michael kors outlet
hermes birkin
kobe 9
ugg outlet
polo ralph lauren
fitflops outlet
dansko shoes
coach factory outlet
rayban sunglasses
fitflops sale clearance
ugg boots
ray ban sunglasses
michael kors outlet
ugg outlet
canada goose outlet
cheap jerseys
michael kors outlet
swarovski outlet
oakley sunglasses
ugg boots
michael kors uk
fitflops sale
michael kors handbags
coach outlet online
ugg boots clearance
moncler jackets
nfl jerseys
nike air max 90
canada goose jackets
ray ban sunglasses
rayban sunglasses
coach outlet online
kicks nice
canada goose jackets
ugg boots clearance
ugg outlet
nike trainers
ugg outlets
coach factory outlet
cheap snapbacks
ray-ban sunglasses
cheap jordans
nfl jerseys
michael kors outlet
puma shoes
longchamp solde
ugg outlet
polo outlet
coach outlet
ralph lauren pas cher
canada goose parka
coach factory outlet
burberry outlet
michael kors outlet online
michael kors outlet
adidas shoes
polo outlet
herve leger outlet
nfl jerseys
nike outlet
michael kors outlet
nba jerseys
fitflops sale clearance
jordan shoes
coach outlet online
mulberry sale
michael kors outlet
vans shoes
coach outlet
uggs outlet
cleveland cavaliers jersey
cheap nfl jerseys
coach outlet
converse shoes
marc jacobs outlet
coach outlet
new balance shoes
canada goose outlet
nike roshe
futbol baratas
air huarache
kate spade outlet
links of london
pandora jewelry
fitflops shoes
new balance shoes
adidas outlet store
oakley sunglasses
uggs outlet
michael kors outlet
ugg outlet
prada outlet
true religion jeans
ray ban sunglasses
uggs outlet
christian louboutin shoes
oakley sunglasses
true religion outlet
adidas sko
ugg outlet
coach outlet
michael kors outlet online
soccer shoes
christian louboutin outlet
canada goose jackets
true religion jeans
canada goose outlet
nike store
cheap mlb jerseys
longchamp pas cher
mont blanc pens
ray ban sunglasses
adidas uk
pandora jewelry
canada goose outlet
canada goose jackets
birkenstock sandals
jordan shoes
cheap nfl jerseys
ugg outlet
pandora outlet
jordan shoes
christian louboutin outlet
coach outlet
cheap mlb jerseys
michael kors outlet
[url=http://www.canadagooseoutletgoose.us.com ][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurens.me.uk][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.airjordan4.org][b]air jordan 4[/b][/url]
[url=http://www.fredperrypolo-shirts.com][b]fred perry polo shirts[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletstoress.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandoracharmsofficial.us.com][b]pandora charms[/b][/url]
[url=http://www.lebronjamesshoess.us.com][b]lebron james shoes[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosecybermonday.us.com][b]canada goose cyber monday[/b][/url]
[url=http://www.truereligionjeanssale.com][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletfactorystore.us.com][b]michael kors outlet online[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletclearance.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.hermesbelts.us.com][b]hermes belt[/b][/url]
[url=http://www.lakersjerseys.us.com][b]lakers jerseys[/b][/url]
[url=http://www.mulberrybagsuk.co.uk][b]mulberry bags[/b][/url]
[url=http://www.rayban-sunglassesoutlets.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.nikefree5.us][b]nike free 5[/b][/url]
[url=http://www.jordanshoesstore.us.com][b]jordan shoes[/b][/url]
[url=http://www.katespadeoutletonlinestore.us.com][b]kate spade outlet[/b][/url]
[url=http://www.mcmoutletstore.us.org][b]mcm outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandorajewelryoutlet.us.com][b]pandora jewelry[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearance-online.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-uk.me.uk][b]michael kors[/b][/url]
[url=http://www.burberry-outletstore.in.net][b]burberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorswallets.us.org][b]michael kors wallets[/b][/url]
[url=http://www.long-champpliage.fr][b]longchamp pliage[/b][/url]
[url=http://www.mont-blancpens.com.co][b]mont blanc pens[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutin-shoes.us.org][b]christian louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletshop.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachcanada-outlet.ca][b]coach canada[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletnyc.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.mulberrybagssale.org.uk][b]mulberry bags[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletstore.cc][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.burberryoutlet.ca][b]burberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.truereligion-jean.us.com][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutletclearance.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.niketrainers-uk.org.uk][b]nike trainers[/b][/url]
[url=http://www.monclersjackets.com][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletonlineclearance.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.longchamphand-bags.co.uk][b]longchamp handbags[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutinoutletshop.us][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.airmax-trainers.co.uk][b]air max trainers[/b][/url]
[url=http://www.polooutletpolo.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesstore.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurens.org.uk][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.nikeblazerpaschers.fr][b]nike blazer pas cher[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosecoats.org.uk][b]canada goose coats[/b][/url]
[url=http://www.cheapsnapbacks.net][b]cheap snapbacks[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletonlinestore.us.org][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.mulberryhandbagss.org.uk][b]mulberry handbags[/b][/url]
[url=http://www.uggoutlet.ca][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggboots-australia.us.com][b]ugg boots[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletcheapsale.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.max1.nl][b]air max 1[/b][/url]
[url=http://www.cheap-uggsoutlet.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandoraoutletstore.us][b]pandora outlet[/b][/url]
[url=http://www.vansshoesoutletstore.us.com][b]vans outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletonlineclearance.us.org][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.swarovskicrystaluk.org.uk][b]swarovski crystal[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletclearance.us.org][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.eccoshoesoutlet.us.com][b]ecco shoes[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurenofficial.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosesoutletstore.com][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.airhuaracheuk.org.uk][b]air huarache[/b][/url]
[url=http://www.polotshirts.org][b]ralph lauren outlet[/b][/url]
[url=http://www.adidasnmdad.us.com][b]adidas nmd[/b][/url]
[url=http://www.cheap-nfljerseyschina.us.com][b]cheap nfl jerseys[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoessale.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.michaelkors-handbagsuk.me.uk][b]michael kors handbags[/b][/url]
[url=http://www.pandoracharmssaleclearances.co.uk][b]pandora charms sale clearance[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejacketsca.ca][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.cheapjordansonline.us.com][b]cheap jordans[/b][/url]
[url=http://www.fitflopsshoes.in.net][b]fitflops shoes[/b][/url]
[url=http://www.oakleysunglasseswholesalestore.us.com][b]oakley sunglasses wholesale[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletstoresale.us.com][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassesok.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.nikerosheone.us][b]nike roshe one[/b][/url]
[url=http://www.pradashoesofficial.us][b]prada shoes[/b][/url]
[url=http://www.kobebryantshoes.in.net][b]kobe bryant shoes[/b][/url]
[url=http://www.christian-louboutin-heels.com][b]christian louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.coachfactoryoutlet-sale.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.polo-outletstore.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.moncler.us.org][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.thomassabocharms.me.uk][b]thomas sabo[/b][/url]
[url=http://www.tomsnosko.com][b]toms sko[/b][/url]
[url=http://www.katespadeoutletonlinestores.us.com][b]kate spade outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesforwomen.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.nikeairmax-90.me.uk][b]air max uk[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletstoreonlineclearance.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandoraoutletjewelry.us.com][b]pandora outlet[/b][/url]
[url=http://www.oakleysunglasseswholesaleauthentic.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.ferragamooutletstore.us.com][b]ferragamo outlet[/b][/url]
[url=http://www.oakleysunglasses-sale.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.polooutletfactory.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesfactory.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassescheapsale.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.montblanc-pensoutlet.us.com][b]mont blanc pens[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurencheap.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.coach-factoryoutletclearance.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url]
[url=http://www.polo-lacostepascher.fr][b]lacoste soldes[/b][/url]
[url=http://www.swarovskioutletstores.us.com][b]swarovski outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletmks.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglasseshut.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutins.org.uk][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.yeezyboost350sale.us.com][b]yeezy boost 350[/b][/url]
[url=http://www.nikefactoryoutlets.us.com][b]nike factory outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletuggboots.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorscybermonday.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejacketssale.co.uk][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.longchamphandbagsuk.me.uk][b]longchamp bags[/b][/url]
[url=http://www.conversestar.com][b]converse shoes[/b][/url]
[url=http://www.airmax90uk.co.uk][b]air max 90[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletonlineco.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejackets-outlet.us.com][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.moncler.us.com][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.oakley-sunglasseswholesale.us.com][b]oakley sunglasses wholesale[/b][/url]
[url=http://www.nfljerseysfactorystore.us.com][b]nfl jerseys[/b][/url]
[url=http://www.ferragamoshoes.org.uk][b]ferragamo shoes[/b][/url]
[url=http://www.cheapnba-jerseys.us.com][b]nba jerseys[/b][/url]
[url=http://www.canada-gooseoutletstore.com][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.cheap-jerseyswholesale.us.com][b]cheap jerseys[/b][/url]
[url=http://www.christian-louboutinoutletstore.us.com][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletclearance.us.org][b]uggs outlet[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassesforwomens.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.ferragamoshoesofficial.us.com][b]ferragamo shoes[/b][/url]
[url=http://www.fitflopssale.in.net][b]fitflops sale clearance[/b][/url]
[url=http://www.coachoutlet-clearance.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.jeanstruereligion.in.net][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirt.us.com][b]ralph lauren polo[/b][/url]
[url=http://www.cheapsoccerjersey.net][b]soccer jerseys[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletstore.com.co][b]coach outlet store online[/b][/url]
[url=http://www.michaelkors.de.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.rayban-sunglassesoutlet.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorshandbags-outlets.us.com][b]michael kors handbags[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutletofficial.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.cheapoakleysunglassesfactory.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.cheapoakleysunglassesformen.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.airforce1.us.com][b]nike air force 1[/b][/url]
[url=http://www.uggsbootsclearance.us.com][b]ugg boots clearance[/b][/url]
[url=http://www.nikean.com][b]nike outlet[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutinoutletcl.us.com][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutin-outlet.us.org][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk][b]mulberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.longchampsoldes.fr][b]longchamp solde[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutin-shoes.me.uk][b]louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlet.co.uk][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.nikeairmax-90.org.uk][b]air max 90[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurenoutlet-online.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseblackfriday.us.com][b]canada goose black friday[/b][/url]
[url=http://www.cheapjordan-shoes.us.com][b]cheap jordans[/b][/url]
[url=http://www.michae-kors-outlet.ca][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.nfljerseyss.us.com][b]nfl jersey wholesale[/b][/url]
[url=http://www.ugg-outletsstore.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.cheapjordansfreeshipping.us.com][b]cheap jordans[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletz.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.salomonshoessalomonoutlet.us.com][b]salomon shoes[/b][/url]
[url=http://www.nikestore-uk.org.uk][b]nike store uk[/b][/url]
[url=http://www.mulberry-handbagsoutlet.org.uk][b]mulberry handbags[/b][/url]
[url=http://www.footballshirts.me.uk][b]football shirts[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletstores.name][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.shoesjordan.net][b]jordan shoes[/b][/url]
[url=http://www.michael-korsoutletuk.org.uk][b]michael kors[/b][/url]
[url=http://www.truereligionoutlet-store.us.com][b]true religion outlet[/b][/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlets.us.com][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.ysloutlet.us.com][b]ysl outlet[/b][/url]
[url=http://www.reeboktrainers.me.uk][b]reebok trainers[/b][/url]
[url=http://www.basketballshoes.us.com][b]basketball shoes[/b][/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk][b]ralph lauren polo shirts[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutletstores.us.org][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.pradasunglasses.us.com][b]prada sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.coach-outletstore.us.org][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.toryburch.com.co][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesusa.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.kobeshoes.us][b]kobe shoes[/b][/url]
[url=http://www.moncleroutletonline.us.com][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletcheap.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkors-outletonlinesale.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachfactoryoutletoutlet.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url]
[url=http://www.adidasnmduk.org.uk][b]adidas nmd[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassesusa.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.coach-onlineoutlet.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.airmax90.us.com][b]air max 90[/b][/url]
[url=http://www.polo-outletonline.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletcanada.com.co][b]coach outlet canada[/b][/url]
[url=http://www.chicagoblackhawksjerseys.us.com][b]chicago blackhawks jerseys[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-stores.us.com][b]michael kors outlet online[/b][/url]
[url=http://www.burberryoutletstore.in.net][b]burberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutlet-store.us.org][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.jordanshoes.us.com][b]jordan shoes[/b][/url]
[url=http://www.adidas-wings.in.net][b]adidas wings[/b][/url]
[url=http://www.pandoraoutlets.us.org][b]pandora outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletonlinestore.us.com][b]uggs outlet[/b][/url]
[url=http://www.long-champhandbags.co.uk][b]longchamp handbags[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutlet-online.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletclearanceonline.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.poloralph-lauren.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.ralphlaurenoutlet.org.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url]
[url=http://www.christian-louboutinshoes.us.org][b]christian louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.katespade-outlets.us.org][b]kate spade outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletscheap.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.timberlandboots.net][b]timberland boots[/b][/url]
[url=http://www.coach-handbags.us.com][b]coach handbags[/b][/url]
[url=http://www.ferragamooutletstore.net][b]ferragamo outlet[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletsstore.com.co][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurensale.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutinonline.us.com][b]christian louboutin online[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejackets-uk.org.uk][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.toryburch-outletstore.in.net][b]tory burch shoes[/b][/url]
[url=http://www.hermesoutletstore.us.com][b]hermes outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletcoupons.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.ralph-laurenpolo.us.com][b]ralph lauren polo[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutlet.ca][b]uggs[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletonlinecoachfactory-outlet.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletauthentic.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonlinecheap.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-storesofficial.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.moncler-jackets.co.uk][b]moncler jackets[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsclearancestore.us.com][b]michael kors handbags[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletcoachfactoryoutlet.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.montblancpensoffcial.us.com][b]mont blanc pens[/b][/url]
[url=http://www.longchampoutlet.us.com][b]longchamp outlet[/b][/url]
ergerg
chanyuan
Dołączył: 4 tygodni temu
Posty: 160

Ranga:

  srebrna
 

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować