"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Firma "Gyro-Tech" opatentowała swój wyrób. Co się będzie działo - czas pokaże.

[wiatrakowce.com.pl]
Dariusz Jankowski

Ranga:

srebrna
A jaki jest cel tego patentu?

Janusz

Janusz Kowalczyk

Ranga:

złota
No patent to patent .
Z takiego materiału jak w patencie , o takich wymiarach itd ,bez uzgodnienia ( opłacenia się )
nikomu wirnika zrobić nie wolno ? ? ?
Nie znam się na wirnikach ale poniższa specyfika danych z patentu "zawłaszcza "- ogranicza
poczynania w szerokim zakresie -a może w całym stosowanych obecnie wirników

Szczegóły ochrony to między innymi :

– długość łopaty od 3 m do 4,5 metra
– cięciwa łopaty od 150 mm do 230 mm
– grubość profilu 8H12 od 15mm do 33 mm
– ilość warstw tkanin szklanych i węglowych od 8 do 20
– kompozytowy dźwigar łopaty o szerokości od 15 do 35 % cięciwy łopaty
- oraz inne pozostałe elementy i szczegóły techniczne łopaty
Marian Wińkowski

Ranga:

brązowa
Jeśli patent ma chronić Twój produkt, Marku, to uważam, że to dobry pomysł, ale jeśli taki zakres ochrony ma utrącić konkurencję, to może Ty to nazwiesz biznesem, dla mnie jednak jest to buta i sk...syństwo. Nie wydaje mi się, by to mogło godzić we wcześniejszych producentów łopat. Dobrze, że bracia z Lubania narobili wcześniej 1000 kompletów łopat, bo inaczej musieliby zaprzestać kontynuowania tych prac. Gdyby jednak okazało się, że działa to tak, że od tej chwili nikt inny nie może produkować łopat w podobnej technologii, zapewniam, że ludzie są kreatywni i szybko znajdą sposób na obejście Twojego patentu. Ja sam mam już dwa skuteczne pomysły.

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Re: Wirnik "Gyro-Tech" - Ochrona Patentowa
przez LeonGyro 10-12-2014 - 16:16:55

Marek,
chciałbym spróbować twoj wirnik na mojem wiatrakovce v 2015 .

Twój wirnik ma lopaty z kompozytu lub aluminium lub w połączeniu ?

Jaka jest konstrukcja łopatek (bez opisu szczegółowo):
- jest belka z aluminium (jak w ELA )
- albo całkowicie kompozytowe ( Compositova belka jak MAGNYI ) ?
- czy inna struktura wewnętrzna ?

Ja również produkowaw i testowaw lopaty w całości z aluminium, ale zwykle kompozytowy ma wiele zalet
[www.rotaryforum.com]

LeonGyro

Ranga:

brązowa
LeonGyro ,

Napisz na nasz adres email:
kontak@wiatrakowce.com.pl

kontakt znajdziesz też na naszej stronie
http://wiatrakowce.com.pl/kontakt.html

Pozdrawiam ,
Marek

Pozdrawiam,
------------------------------------------
[wiatrakowce.com.pl]
[www.gyrotech.eu]

Marek Puchała

Ranga:

złota
przez Marek Be. 11-12-2014 - 13:16:01

Oczywiście Janusz zadał konkretne pytanie. Mnie również ciekawi jaki jest cel tego patentu?
Marek Be.

Ranga:

brązowa
przez Piotrek 11-12-2014 - 19:57:12

Jaki cel ma ten patent? Łopaty z laminatu produkowane są w wielu krajch od dawna. Lubaniki już dawno zrobili łopaty skrętne, dużo sprawniejsze od prostych.
Piotrek

Ranga:

złota
Patent jak patent ale egzekucja praw z patentu to już inna sprawa.
Wydaj mi się( nie czytałem oryginału zgłoszenia), że nawet niezbyt zdolny adwokat obroniły pozwanego od płacenia.
Jak będę potrzebował łopaty Gyro-Tech to i tak u nich kupię a nie ewentualną podróbę.

Pozdrawiam
Roman Szymilewicz

Ranga:

brązowa
przez MArek 11-12-2014 - 20:58:47

To może ja zajmę stanowisko i wyrażę swoje zdanie w temacie. Jak już kiedyś pisałem z moim zdaniem nie musi się nikt zgadzać. Ważne jest, że wiem co piszę, mam swój pogląd na sprawę i staram się być obiektywny. I powiem szczerze niektórych kolegów wpisy mnie irytują na poziomie ...NIE BO NIE, albo GŁUPOTY GADASZ !!!! Jeżeli coś piszemy argumentujmy to i podpierajmy jakimiś faktami, swoimi przemyśleniami.
Nie chodzi tu o zazdrość , jęczenie, czy kopanie tym bardziej Marka, któremu już pisałem, że cieszy mnie fakt zajęcia się przez niego sprawą łopat, które robi wytwarza, udoskonala, ale po kolei;

..."Zgłoszenia wynalazku w celu uzyskania patentu lub zgłoszenia wzoru użytkowego w celu udzielenia prawa ochronnego można dokonać w Urzędzie Patentowym RP: osobiście, za pośrednictwem poczty, za pomocą telefaksu oraz online..."

Z tego co można zauważyć na Marka stronie zgłosił on swój wyrób jakim są łopaty przez niego wytworzone w Urzędzie Patentowym, ale od złożenia wniosku do uzyskania patentu na cokolwiek jest droga żmudna, ciernista i kręta. Można nadal cytować literaturę o patentach, czy wzorach użytkowych itp. Kto zechce dotrze do fachowej wiedzy w tym temacie i wyrobi sobie sam zdanie na ten temat.

Wynalazki i wzory użytkowe są przedmiotami ochrony, na które Urząd Patentowy RP udziela praw wyłącznych. Na wynalazki udzielane są patenty, a na wzory użytkowe udzielane są prawa ochronne.I tak art. 24 ww. ustawy stanowi, że „patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania”.

Z jednej strony bardzo się cieszę, że Marek stara się profesjonalnie chwytać byka za rogi. Jednak gdzieś na moim ramieniu siedzi jakiś złośliwy chochlik który sączy mi do ucha ostrzeżenia - "UWAŻAJ - coś jest nie tak!". Podjąć się budowy łopat to wyzwanie, i człowiek który chce TYLKO latać nie będzie zawracał sobie głowy laminowaniem łopat na własne potrzeby. Do tego potrzeba, albo dużej kasy i równolegle dużej wiedzy, albo braku możliwości zakupu (a to teraz na dzisiejszym rynku po prostu odpada).
Jak można zauważyć "Chochlik" czepia się i zadaje pytania dotyczące patentu. Zastanawia się, czy ruch taki powoduje to, że już nikt nie będzie mógł robić łopat w takim zakresie jaki jest zawarty w obrębie patentu, nie opłacając się Markowi ?
Przecież konstruktor z wykształcenia, specjalizujący się w wykorzystywaniu żywic epoksydowych, mając założenia techniczne dotyczące projektowanego produktu które zakładają uzyskanie siły nośnej łopat posiłkuje się powszechnie używanymi i sprawdzonymi rozwiązaniami:

- przekrój 8 H12,
- żywica epoksydowa,
- mata szklana,
- włókno szklane.

To z obliczeń wyniknie np ile warstw maty i jakiej gramatury należy użyć.Jaką żywicę zastosować, Następnym krokiem chyba byłaby optymalizacja np. zmniejszenie wagi ( zmniejszenie ilości i gramatury warstw maty szklanej poprzez zamianę jej na włókno węglowe),
Każdy chyba wie; są niezmienne determinanty w założeniach, a reszta to kwestia "tabel i obliczeń."
I jakieś dziwny zostaje posmaczek, że te właśnie "tabele" zostały właśnie opatentowane
.Wiele osób będzie się zastanawiać .."Czy ten patent to nie "sztuka dla sztuki", czy to nie jest tylko dodanie powagi dla produkcji ?

Czy ja mógłbym opatentować wiatrakowca z silnikiem spalinowym o mocy od 50 kM do 300 kM. Konstrukcja ze stali nierdzewnej. Ilość osób od 1 do 4 (widziałem na ruskim filmiku) z wirnikiem dwupłatowym. Ze śmigłem pchającym od dwóch do pięciu łopat?
Wiem, że przykład z opatentowaniem wiatrakowca jest złośliwy, cyniczny i głupi, ale z całym szacunkiem to nie Marek wymyślił kształt profilu ,więc nie rozumiem jak można zastrzec i próbować zarabiać na CUDZYM pomyśle, pracy, badaniach i projekcie.

Bardziej bym skłaniał się do rejestracji znaku towarowego choćby w zastosowaniu koloru łopat / czerwone, pomarańczowe/ a wówczas każdy będzie wiedział, że użytkowany przez niejednego pilota wirnik jest wyprodukowanym przez Ciebie Marku.

Życzę Ci powodzenia Marku.

Marek
MArek

Ranga:

złota
przez Piotrek 11-12-2014 - 22:20:28

A jakie podróbki łopat są dostepne na polskim rynku?
Piotrek

Ranga:

złota
W uzupełnieniu wpisu kolegi Marka Adamskiego pozwolę sobie zauważyć jeszcze pakę kwestii :
1 profil 8H12 jest profilem z katalogu profili lotniczych opracowanych ,zebranych i udostępnionych przez AMerykańską Narodową Agencję aeronautyki (NACA) przekształconą w obecnie w NASA ustanowi "czyjąś własność intelektualną .
2 technologię wykonania łopat wiatrakowca stosowaną w powyższym przypadku opracował i udostępnił jeden z pionierów naszej wspólnej pasji Jukka Terwamaki i jesio on twórcą i właścicielem myśli udostępnionej braci lotniczej
3 próba ochrony patentem pomysłu przez twórcę jest jak najbardziej chwalebna ale w przypadku twórcy i konstruktora i zawiera konkretne dane produktu a nie możliwy zakres jego zastosowania zebrany przez przypadkową osobę bo to w mojej opini jest przejawem cwaniactwa . Zawarcie we wniosku czyjejś własności postrzegam jako próbę kradzieży warości intelektualnych .
4 złożenie wniosku nie stanowi jeszcz o ochronie treści w nim zawartych ale w tym przypadku pokazuje w moim odczuciu intencje wnioskodawcy . Do wniosku KAŻDY może złożyć zastrzeżenie-protest a w przypadku naruszenia czyichś dóbr można rownież złożyć wniosek o ściganie autora (do czego zachęcam wszystkich zainteresowanych ) .

Pozdrawiam wszystkich klepiących w garażach z nadzieją że może ta sytuacja zjednocz choć na chwilę środowisko w słusznej obronie wspólnych zainteresowań
Krzysztof Tuliński
Krzysztof Tuliński

Ranga:

brązowa
przez MArek 12-12-2014 - 13:07:23

[home.icon.fi]

Amen
MArek

Ranga:

złota
Do Marka Puchały.
Wieść gminna niesie i rozchodzi się z dużą prędkością, że nieprecyzyjnie mnie zrozumiałeś. Nie lubię plotkarstwa i załatwiania spraw w takiej formie, dlatego czytelnie i publicznie wyrażam swoje opinie.
Nie Ciebie nazwałem tym brzydkim epitetem, a Twoje zachowanie.
Bardzo wysoko cenię to, co osiągnąłeś i życzę Ci, by Twoje łopaty zdominowały nawet cały świat, ale osiągnij to ich jakością, a nie eliminowaniem konkurencji w tak niski i niegodny sposób.

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Poniżej zamieszczam treść pisma do Urzędu Patentowego RP, jaki zamierzam w najbliższym czasie wysłać. Czy ktoś zasugeruje co pominąłem, a co warto dodać?

Urząd Patentowy RP
Al. Niepodległości 188/192
00-950 Warszawa

Protest

Protestuję przeciwko nadaniu ochrony patentowej zgłoszeniu z dnia 03.11.2014 r. Zgłoszenie oznaczono numerem W.123524, firmy Gyro-tech lub Marka Puchały – nie wiem kto dokonał w/w zgłoszenia.

Protest swój uzasadniam nie spełnianiem kryteriów ochrony patentowej.
Przedmiot zgłoszenia – łopaty do wiatrakowca - nie jest nowym wynalazkiem, technologia wykonania także nie jest, kształt również nie i zastosowanie nie jest nowe i z całą pewnością nie jest autorstwa zgłaszającego patent.

Łopaty do wiatrakowca zostały wynalezione już w 1923r. przez hiszpańskiego konstruktora lotniczego Juana de la Siervę, a w obecnej formie, takiej, jak w zgłoszeniu patentowym zostały opracowane, wykonane i zastosowane w wiatrakowcach w 1968 r. przez Fina Jukkę Tervmakiego w wiatrakowcach ATE-3 i JT-5. Następnie pomysł rozwijano i upowszechniano na całym świecie.
Każdy element składowy tych łopat jest powszechnie stosowany.

Profil NACA 8H12 pochodzi z amerykańskiego katalogu profili lotniczych i jest udostępniony do powszechnego stosowania, jego modyfikacje także są powszechnie stosowane od dziesiątek lat.

Technika laminowania i materiały składowe – żywica, utwardzacz, tkaniny i rowing szklany i węglowy również został wynaleziony nie mniej jak 50 lat temu i jest ogólnodostępne i powszechnie stosowane.
Przy czym ilość warstw jest determinowana wartościami wytrzymałościowymi i wynika ściśle z obliczeń. Niewielkie pole manewru można uzyskać przez stosowanie różnych gęstości tkanin i materiałów z których te tkaniny wykonano.

Pozostałe zakresy ochrony patentowej, jak długość łopat, grubość profilu, dźwigar i cięciwa zawierają pełny możliwy zakres zastosowania łopat do wiatrakowca i ewidentnie wskazują nie na chęć produkcji, a na uniemożliwienie istnienia konkurencji.

W załącznikach skan strony internetowej firmy Gyro-tech informujący o w/w zgłoszeniu i informacje o zakresie ochrony, skan informujący o pracach Jukki Tervmakiego, wskazanie źródeł informacji o powszechności techniki laminowania w zastosowaniach do profili lotniczych i informacja o profilu 8H12.

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Skąd taka moja zawziętość w uniemożliwieniu zaklepania tego patentu? Wyjaśnienie jest bardzo proste. To zamach na rozwój technologii wirników wynikających z chciwości. A że jestem żywo zainteresowany postępem w tej dziedzinie, nie mogę tego pozostawić bez odpowiedzi.

Marek Siekirka

Ranga:

złota
Marek może przed wysłaniem tego protestu należy dokładnie dopytać co na sto procent jest dokładnie, może te łopaty do opatentowania posiadają jakiś autorski specjalny ,,rodzaj protektora". Widzisz, że w zasadzie samochody na kołach mają opony jednak różne opatentowane bieżniki.Podobnie wiatrakowce oprócz różnic w marce mogą się różnić rodzajem bieżnika łopatsmiling smiley
Ludwik Korzeniewski

Ranga:

brązowa
Marek jeszcze raz ja. Widzisz chyba nie musisz już wysyłać twego protestu bo współpraca z wirnikami idzie na całego
[lotniczapolska.pl]
smiling smiley
Ludwik Korzeniewski

Ranga:

brązowa
Witam.Ciekaw jestem finału,wynika z tego że nie kupisz innego wirnika, bo Marek na nich trzyma ŁAPĘ.Wyłączność na kraj?Nie wiem czy trzeżwo myslę ?Pozdrawiam OKII

Ps.to tak wygłąda,że Marek zrobił czapkę na drutach i opatentował a taką samą kupił w BIEDRONCE!

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-12-23 07:25 przez J.Ż0łnowski.
J.Ż0łnowski

Ranga:

złota
"Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami." smiling smiley
1 Tm 6, 10
Jakub Budkiewicz

Ranga:

brązowa

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować