"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum .
Jak napisałem w temacie potrzebuję pomocy w zdobyciu materiałów, które pomogą mi napisać pracę magisterską. Mój temat dotyczy wirnika nośnego wiatrakowca a dokładnie układu prerotacji. Jest to praca konstrukcyjno- projektowa gdzie, muszę stworzyć jakieś nowe rozwiązanie układu prerotacji. Jako że jestem tak naprawdę średnio rozeznany w temacie wiatrakowców, a tak naprawdę to nie wiem czy wogule widziałem na żywo [moze na jakimś airshow], to dlatego przychodzę do Was z prośbą o pomoc.
Dokładniej to chodzi mi chociażby o jakieś fajne polecane przez Was książki, opracowania, pdf, itp, dotyczące budowy wiatrakowca i stosowanych do nich układów napędowych ze szczególnym uwzględnieniem układu prerotacji. Zależy mi jak najbardziej również na waszych osobistych opiniach i sugestiach.
W teoretycznej części mam porównać dwa istniejące już rozwiązania uładu prerotacji, mianowicie jeden jest z tym giętkim wałem, a drugi z rozrusznikiem jak w samochodzie. Ich wady, zalety, sterowanie. Właśnie z układem sterowania tez mam problem, ponieważ nie mogę znaleźć jakiś jasnych przejrzystych materiałow, zdjęć, jakie są rozwiązania w istniejących wiatrakowcach.
Sam jestem ciekawy i nie mogę dojrzeć, jak odłączany jest wał giętki prerotacji gdy wirnik juz osiąga odpowiędnią prędkość.
Z góry przepraszam za może tak proste pytania, no ale tak jak już wspominałem nie miałem nigdy do czynienia z wiatrakowcami, a uczelnia zaproponowała tematy związane z nimi gdyż coś tam z Trendakiem kooperują, więc wyboru wielkiego nie pozostawiała.
Z góry dzięki za wszelką pomoc
pozdrawiam
Michał Typ
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Chyba każdy, kto interesuje się technicznymi detalami wie jakie są stosowane rozwiązania, ale jeśli chcieć dotrzeć do fachowej literatury, zaczynają się schody.
Po polsku chyba nic nie znajdziesz. Czy istnieją jakieś książki w innych językach? Pewnie tak, ale nie dotarłem do nich.
Jak dotąd posiłkowałem się forami amerykańskimi i trochę francuskimi. W języku rosyjskim też sporo znajdziesz.

Napęd prerotacji najczęściej łączy się z wirnikiem przez bendix, taki, jak w samochodowych rozrusznikach. Kiedyś zastanawiałem się nad zastosowaniem łożyska kierunkowego (wolne koło). Nie wiem, czy jest to możliwe. Nie spotkałem się z tym w praktyce.
Napęd przekazywany przez wałek giętki i sztywny (z przekładnią kątową) sprzęga się bendixem. Nie wiem jak to jest w przypadku napędu hydraulicznego (może tak samo).
Rozrusznik samochodowy kiepsko się sprawuje, bo daje za małe obroty. Rozkręcenie wirnika do właściwych obrotów wymaga sporo mocy.
Francuzi stosowali kiedyś gumowe rolki i docisk cierny (bezpośrednio przy głowicy), ale nie sądzę, by było to wystarczające, do uzyskania dużych obrotów wirnika.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 298

Ranga:

  złota
Ja wiem że w przypadku fachowej literatury w temacie wiatrakowców jest ciężko, a szczególnie w języku polskim, ale chodzi mi także właśnie o takie własne opinie i sugestie na temat prerotacji, mianowicie co kogo wkurza, co jest udogodnieniem, co kto by zmienił. Bardzo mi się podoba Twoja wypowiedź Marku za co serdecznie dziękuje:-] Juz dzięki temu mam nakreślone jak wygląda chociażby sprawa rozrusznika samochodowego w układzie prerotacji.

Moja koncepcja którą uzgodniłem z promotorem ma na celu pozbycie się wszystkich zbędnych klamotów przy głowicy tj. winiec zębaty, rozrusznik, wał giętki itd. A prerotacja ma być uzyskana przez zastosawanie wału biegnącego wewnątrz masztu, który będzie połączony z z ruchomą głowicą poprzez przegub homokinetyczny, prosty, zapożyczony z jakiegoś nie dużego auta.
Michał Typ
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Cytat
Michał Typ
Moja koncepcja którą uzgodniłem z promotorem ma na celu pozbycie się wszystkich zbędnych klamotów przy głowicy tj. winiec zębaty, rozrusznik, wał giętki itd. A prerotacja ma być uzyskana przez zastosawanie wału biegnącego wewnątrz masztu, który będzie połączony z z ruchomą głowicą poprzez przegub homokinetyczny, prosty, zapożyczony z jakiegoś nie dużego auta.

A jak myślisz ile razy będzie musiał być wał ( wałek giętki ? ) masywniejszy .
Przełożenie zębatka - bendix z wieńcem pozwala uzyskać odpowiedni moment obrotowy wirnika
przy stosunkowo delikatnym wałku . Przy napędzie z przegubem bez przełożenia wał będzie musiał być solidny .
Redukcje obrotów i tak najprawdopodobniej będzie niezbędna , tylko będzie w innym miejscu ( na dole )
Wnioski nasuwają się nieprzychylne temu pomysłowi.
Marian Wińkowski
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 88

Ranga:

  brązowa
Pamiętaj , że cokolwiek zastosujesz i tak musisz rozłączyć podczas lotu wirnik od napędu i to przy samym wirniku. W twoim pomyśle sprzęgło powinno być między przegubem a wirnikiem. Sprzęgło musi być być tak rozwiązane aby jakakolwiek jego awaria powodowała jego rozłączenie.
Rozrusznik samochodowy jest wysoko wyspecjalizowanym silnikiem elektrycznym. Rozruch silnika spalinowego a prerotacja mają całkowicie sprzeczne
wymagania co do zapotrzebowania na moment obrotowy w czasie.
Nowoczesny silnik bezszczotkowy z odpowiednim sterownikiem spełnia wszystkie warunki. Rozwiązanie to byłoby znacznie lżejsze, ale dziś jeszcze droższe od mechanicznego.

Pozdrawiam
Roman
Roman Szymilewicz
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 5

Ranga:

  brązowa
Choć wydaje się to sprawą prostą, wcale tak nie jest.
W/g mnie idealna prerotacja powinna pozwolić wystartować po 30 - 50 metrach rozbiegu. Taka jest idea wiatrakowca. Oczywiście może być inaczej i niestety tak jest w większości przypadków. Mówimy jednak o dobrym systemie. Podobnie same wiatrakowce. Niby potrafią wystartować stosunkowo szybko, ale jeśli nie jest to lot pokazowy (odpowiednie warunki i wyżyłowane do maksimum silnik i prerotacja, odpowiednio mało paliwa i najlepiej nie najcieplejszy dzień), na co dzień wloką się po ziemi setki metrów.
Pomysł z zupełnie nowym rozwiązaniem prerotacji podoba mi się, ale obawiam się, że łatwo nie będzie. Co gorsze, żeby miało to sens, masa musi być mniejsza, koszty nie większe i stopień skomplikowania (łatwość wykonania) muszą zdobyć przewagę nad dotychczasowymi rozwiązaniami.
Chyba, że pójdziesz na łatwiznę i wymyślisz coś dla świętego spokoju i odfajkujesz pracę magisterską.

Rozwiązanie z silnikiem bezszczotkowym nie jest doskonałe. W wiatrakowcu Genesis jest coś takiego i maksymalne obroty są wciąż jeszcze trochę za niskie (jak na moje zapatrywanie na tę kwestię). Po osiągnięciu maksymalnych obrotów prerotacji, wciąż jeszcze trzeba mocno dokręcić wirnik, nim się poleci. Zaletą tej prerotacji jest niska masa (razem z akumulatorem o ile pamiętam nie przekracza 4 kg), wada - magnesy. Długotrwałe używanie tej prerotacji potrafi je zniszczyć (przegrzanie i rozmagnesowanie).
Układ ten sprawdza się akceptowalnie z wirnikiem Dragon Wings. Obawiam się, że z każdym innym wirnikiem nie poradzi sobie.
Prerotacja powinna dawać obroty niewiele niższe od tych, w locie, aby nabranie prędkości startowej pokrywało się w czasie z uzyskaniem odpowiednich obrotów wirnika i co za tym idzie - siły nośnej. I powinno to być tak dobrane wytrzymałościowo, by pozwalało zawsze tak startować, a nie tylko od wielkiego dzwonu, dla pokazu. Podobnie wygląda sprawa mocy silnika i masy wiatrakowca.


avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 298

Ranga:

  złota
A skoro już temat został wywołany, zapytam o wspomniane przeze mnie wcześniej łożysko kierunkowe.
Czy ktoś "techniczny" orientuje się, czy jest możliwe wykorzystać takie łożysko zamiast bendixa?
Czy w wiatrakowcu CarterCopter (ten, który startuje pionowo) w napędzie prerotacji wykorzystującej pasek jest takie łożysko? Nie wygląda mi to na bendix. A jeśli nie bendix, to co to jest?
Nie mam lepszego zdjęcia, a i nie doczytałem się żadnej konkretnej informacji.
Swoją drogą wygląda to tak, jakby oba koła pasowe kręciły się stale sprzęgnięte. Jeśli kręci się wirnik, kręci się i pasek i koło pasowe od prerotacji.
A jeśli tak jest, zapewne jedno z tych kół osadzone jest na łożysku kierunkowym.
Nie mylę się?


avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 298

Ranga:

  złota
Cześć
Na wstępie wariant z rozrusznikiem samochodowym:
Rozwiązanie jest proste konstrukcyjnie , ale ma podstawową wadę w postaci problemów z dawkowaniem mocy. Po załączeniu silnika (rozrusznika) gdy wirnik jeszcze stoi , następuje gwałtowny wzrost natężenia prądu spowodowany bezwładnością stojącego wirnika. Najlepiej jest dokonać wstępnego rozkręcenia ręcznie , a dopiero potem włączyć rozrusznik (zęby zgrzytają). Jeśli wirnik jest duży , a my chcemy rozkręcić go od początku elektrycznie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo spalenia rozrusznika.
Obecnie takie rozwiązanie jest raczej w zaniku , stosuje się je jedynie w prostych i lekkich wiatrakowcach z małym wirnikiem.

Załączone zdjęcia przedstawiają głowicę w wiatrakowcu kol. Jana Romaniaka.Janusz


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Wałek giętki:

To obecnie chyba najpowszechniej stosowane rozwiązanie. Zastosowanie giętkiego wałka eliminuje konieczność stosowania sztywnych wałków z wielowypustem i przekładni kątowej. Pozostałe elementy , czyli sprzęgło (zazwyczaj koła pasowe i paski klinowe) , oraz bendix są identyczne jak w wersji z wałkami sztywnymi. Dawkowanie mocy oddawanej na wirnik jest stosunkowo proste (zmienne napinanie pasków klinowych) , a bezpieczeństwo działania zapewnia automatyczne rozłączanie układu napędu w rejonie głowicy (bendix). Zastosowanie wałka giętkiego pozwala zrezygnować z dość ciężkiej przekładni kątowej i delikatnych przegubów kardana obecnych w układzie z wałkami sztywnymi. Niestety , w układzie nadal pozostaje jeden z delikatniejszych elementów , czyli wałek napędzający w bendixie (fi~ 16 i do tego jeszcze otwór na kołek rozprężny) , więc przy zbyt szybkiej próbie rozkręcenia wirnika może dojść do uszkodzenia uniemożliwiającego start.

Janusz


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Sposoby napędzania wałka:
Rozwiązań jest wiele , kółka cierne , proste koła pasowe współpracujące z napinaczem i paskami klinowymi (sterowanie linką lun np. siłownikami pneumatycznymi), na elektrycznych sprzęgłach kończąc.


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Inne rozwiązania:
Wałek (miękki lub sztywny z przegubami) czy rozrusznik , to nie jedyne rozwiązania. Stosuje się również bardzo długi pasek klinowy , silniczki modelarskie mocowane do łącznika , lub silniki strumieniowe na końcach łopat to rozwiązanie umożliwia pionowy start i zawis , oraz lot typu helikopterowego). W super lekkich wiatrakowcach prerotacja jest realizowana za pomocą mechanizmu zapadkowego ala szarpanka.


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Rozwiązania inne:


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
I pomyśleć , że u zarania wszystko było proste , wystarczyło kilkanaście metrów linki i kilku silnorękich ...

Janusz


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Dziekuję Panie Januszu za bardzo wymowną odpowiedź oraz wiele ciekawych zdjęć. Wszystko składnie i po poklej opisane, ogólnie super materiał za co jestem bardzo wdzięczny i pozdrawiam serdecznie.

I tu ku mojemu zaskoczeniu na zdj. AA019 rozwiązanie z przegubem. Czyli jednak jakoś to musi działaćsmiling smiley
Wracając do redukcji obrotów wału napędzającego wirnik oraz późniejsza konieczność rozłączenia go, to promotor zaproponował mi zastosowanie przekładni CVT, co panowie o tym myślą?
Michał Typ
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Przekładnia CVT będzie zbyt skomplikowana i ciężka. Lepiej jest dać przełożenie przy głowicy , cieńszy wał napędowy i proste koła pasowe napędzające (czyli 1 przełożenie). Stosując odpowiednie przekierowanie paska można zrezygnować z przekładni kątowej. Natomiast na górze (jeśli ma to być wałek wchodzący bezpośrednio w oś wirowania głowicy) można zastosować przekładnię planeterną zwalniającą obroty cienkiego wału napędowego przy jednoczesnym wzmocnieniu momentu obrotowego.

Janusz

PS. No , niestety , żyjemy w takich czasach , że w zasadzie już wszystko wymyślono (szczególnie dotyczy to branży porno ;-)


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Re: Termin pogrzebu
przez king001 04-10-2018 - 03:06:13
 
michael kors uk
pandora charms
ugg boots clearance
polo ralph lauren pas cher
michael kors outlet
ferragamo shoes
polo outlet
uggs outlet
prada handbags
michael kors outlet
[bbgnhgfm]michael kors outlet[/b]
michael kors outlet
uggs canada
polo outlet
canada goose jackets
ralph lauren sale clearance
michael kors outlet
coach outlet online
true religion jeans
ultra boost
michael kors outlet
true religion jeans
ugg boots
polo ralph lauren
canada goose outlet
michael kors outlet
ugg outlet
birkenstock shoes
yeezy boost
nike outlet
ray ban sunglasses
nike outlet
cheap jerseys
polo ralph lauren
coach outlet
adidas outlet
cheap nfl jerseys
coach outlet online
michael kors outlet
pandora outlet
polo outlet
pandora outlet
christian louboutin outlet
coach outlet online
cheap oakley sunglasses
yeezy boost
mcm handbags
kobe bryant shoes
coach outlet
coach factory outlet
cheap ugg boots
coach outlet
louboutin shoes
adidas outlet
giuseppe zanotti outlet
fitflops sale clearance
scarpe mbt
polo outlet
mbt shoes
cheap nfl jerseys
mont blanc pens
mbt shoes
pandora charms
michael kors outlet
kate spade outlet
ralph lauren polo
ray ban outlet
michael kors outlet
ralph lauren outlet
mbt shoes
christian louboutin outlet
michael kors outlet
kate spade outlet
pandora outlet
michael kors outlet
coach outlet
canada goose outlet
michael kors outlet
uggs outlet
michael kors outlet clearance
pandora charms
superdry clothing
pandora outlet
coach outlet online
coach outlet
michael kors outlet
michael kors handbags
christian louboutin outlet
pandora jewelry outlet
ray ban sunglasse
michael kors handbags
christian louboutin outlet
canada goose jackets
puma outlet
polo ralph lauren
polo outlet
valentino outlet
pandora outlet
ugg outlet
fitflops sale clearance
christian louboutin outlet
coach outlet
adidas yeezy shoes
coach outlet
moncler jackets
christian louboutin outlet
mont blanc pens
canada goose jackets
coach outlet
gucci outlet
converse
ray ban sunglasses
christian louboutin outlet
red bottoms
coach factory outlet
ugg outlet
coach outlet
coach outlet
nfl jerseys wholesale
cheap jordans
christian louboutin boutique
tory burch outlet
giuseppe zanotti outlet
pandora charms
polo ralph lauren
off white clothing
cheap mlb jerseys
moncler outlet
kate spade outlet
kate spade outlet
nike huarache
pandora charms
cheap nfl jerseys
coach outlet
michael kors outlet
coach factory outlet
pandora outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
christian louboutin outlet
supreme uk
canada goose jackets
ray ban sunglasse
nike trainers
coach outlet online
fred perry polo
supreme outlet
moncler outlet
pandora outlet
nike shoes
pandora jewelry
mlb jerseys
coach factory outlet
ugg boots
coach factory outlet
mbt shoes
coach outlet online
fred perry outlet
manolo blahnik outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
true religion outlet
polo ralph lauren
adidas yeezy
ugg outlet
oakley sunglasses
kate spade outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
kate spade outlet
ray ban sunglasses
nfl jerseys wholesale
canada goose jackets
nhl jerseys
kate spade outlet
yeezy boost
canada goose
clarks shoes
cheap nfl jerseys
prada outlet
mulberry handbags
red bottom shoes
coach outlet
coach outlet online
nike outlet
pandora jewelry
polo outlet
christian louboutin outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
michael kors handbags
ugg boots
cheap jerseys
valentino outlet
coach outlet
pandora charms
coach outlet
coach outlet
pandora outlet
hermes birkin
mbt shoes
nhl jerseys
canada goose outlet
ugg outlet
nike outlet
polo ralph lauren
michael kors handbags
oakley sunglasses
canada goose jackets
christian louboutin outlet
pandora outlet
moncler jackets
ugg outlet
polo ralph lauren
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
nike kyrie 3
christian louboutin outlet
pandora jewelry
kate spade outlet
true religion outlet
canada goose outlet
air jordan retro
coach outlet
canada goose
nba jersey
air max 2017
michael kors outlet clearance
moncler outlet
canada goose outlet
nike shoes
canada goose outlet
christian louboutin outlet
polo ralph lauren
michael kors outlet
coach outlet
north face jackets
coach outlet online
coach outlet
michael kors outlet
pandora outlet
cheap ugg boots
coach outlet
michael kors outlet
michael kors handbags
polo outlet
oakley sunglasses wholesale
cheap jordans
coach outlet
ugg outlet
north face jackets
polo ralph lauren
mulberry handbags
lebron james shoes
coach outlet
uggs outlet
canada goose outlet
christian louboutin shoes
mbt shoes
christian louboutin outlet
nfl jerseys
ralph lauren uk
polo outlet
michael kors handbags
canada goose jackets
kate spade outlet
coach outlet online
canada goose jackets
lebron james shoes
kate spade outlet
nfl jerseys wholesale
coach outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
adidas nmd
coach factory outlet
true religion outlet store
coach outlet online
polo ralph lauren
moncler outlet
ed hardy
canada goose outlet
ugg boots clearance
canada goose outlet
cheap snapbacks
coach outlet online
ugg boots
kate spade outlet
ugg boots
coach outlet
christian louboutin outlet
polo ralph lauren
michael kors handbags
true religion jeans
adidas outlet
rolex watches
lacoste outlet
north face jackets
ray ban sunglasses
nike outlet
vans shoes
adidas superstar shoes
mulberry handbags
coach outlet
mont blanc pens
kate spade outlet
ugg boots
moncler outlet
christian louboutin outlet
michael kors outlet clearance
fitflops sale clearance
michael kors outlet
coach outlet online
canada goose jackets
moncler jackets
pandora charms
cheap jordans
canada goose outlet
nfl jerseys wholesale
moncler jackets
kate spade outlet
fred perry polo shirts
coach factory outlet
coach outlet
nike air max
canada goose outlet
gucci outlet
coach outlet
mlb jerseys wholesale
canada goose outlet
mbt shoes
christian louboutin outlet
north face jackets
christian louboutin outlet
polo ralph lauren
nfl jerseys
yeezy boost
true religion outlet
ralph lauren outlet
pandora jewelry
christian louboutin shoes
polo ralph lauren
asics running shoes
christian louboutin outlet
adidas yeezy
coach outlet online
coach outlet
pandora jewelry
pandora outlet
ugg boots
polo ralph lauren
canada goose jackets
coach outlet
true religion jeans
nike shoes
ray ban sunglasse
coach outlet
coach outlet store online
longchamp handbags
michael kors outlet
adidas yeezy
canada goose jackets
uggs outlet
ralph lauren outlet
uggs outlet
coach outlet
coach outlet
ralph lauren polo
polo outlet
coach outlet online
oakley sunglasses wholesale
mont blanc pens
adidas shoes
adidas nmd
christian louboutin outlet
nike outlet
coach outlet
michael kors handbags
air max 90
michael kors outlet
polo ralph lauren
michael kors outlet
coach outlet online
lunette ray ban
michael kors outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
coach outlet online
michael kors outlet
moncler outlet
coach outlet
nike shoes outlet
ugg outlet
coach outlet
north face jackets
red bottom shoes
pandora charm
ralph lauren shirts
coach outlet
ugg boots
ferragamo outlet
air jordan shoes
kate spade outlet
polo ralph lauren
birkenstock outlet
adidas outlet
ugg boots
pandora jewelry
coach outlet
ralph lauren outlet
moncler outlet
kate spade handbags
red bottom shoes
uggs outlet
cheap ray bans sunglasses
coach outlet canada
michael kors outlet
canada goose outlet
true religion jeans
michael kors taschen
christian louboutin
pandora jewelry
supreme
ugg outlet
longchamp outlet
ugg outlet
canada goose outlet
coach factory outlet
christian louboutin outlet
coach outlet
ugg outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
pandora jewelry
chaussures christian louboutin
polo ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet
pandora outlet
fred perry polo shirts
pandora charms
adidas nmd shoes
kate spade outlet
true religion outlet
true religion jeans
michael kors handbags
ugg boots
canada goose outlet
cheap jordans
coach outlet
canada goose outlet
cheap ugg boots
oakley sunglasses
off-white
air jordan 4
michael kors outlet
coach outlet
nfl jerseys wholesale
asics shoes
kate spade outlet
christian louboutin outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
oakley sunglasses wholesale
prada outlet
vibram fivefingers
hermes belts
true religion outlet
pandora charms sale clearance
nike outlet
uggs outlet
coach outlet
oakley sunglasses
fitflops sale clearance
coach outlet
michael kors outlet
ray ban sunglasses
christian louboutin outlet
pandora charms
ralph lauren shirts
longchamp outlet
tory burch outlet
canada goose outlet
oakley sunglasses
ralph lauren outlet
christian louboutin outlet
coach outlet
michael kors outlet
cheap nfl jerseys
cheap ugg boots
ugg outlet
uggs outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
christian louboutin outlet
canada goose outlet
tory burch outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
mulberry handbags
coach factory outlet
coach outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
ralph lauren polo shirts
canada goose outlet
cheap nfl jerseys
ray ban sunglasse
nfl jerseys
valentino outlet
air max 90
adidas nmd
pandora outlet
yeezy boost 350
canada goose jackets
pandora outlet
ugg outlet
ed hardy clothing
pandora charms
nike shoes
canada goose outlet
tory burch outlet
polo outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
michael kors handbags
christian louboutin outlet
pandora jewelry
ugg outlet
michael kors outlet
polo shirts
nfl jerseys
nfl jerseys
ugg outlet
michael kors outlet
uggs outlet
mcm outlet
ugg outlet
uggs canada
cheap ugg boots
christian louboutin outlet
canada goose outlet
coach outlet
rolex watches
michael kors handbags
kate spade outlet
yaoxuemei20181004
king001
Dołączył: 11 miesięcy temu
Posty: 264

Ranga:

  złota
 

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować