"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum .
Jak napisałem w temacie potrzebuję pomocy w zdobyciu materiałów, które pomogą mi napisać pracę magisterską. Mój temat dotyczy wirnika nośnego wiatrakowca a dokładnie układu prerotacji. Jest to praca konstrukcyjno- projektowa gdzie, muszę stworzyć jakieś nowe rozwiązanie układu prerotacji. Jako że jestem tak naprawdę średnio rozeznany w temacie wiatrakowców, a tak naprawdę to nie wiem czy wogule widziałem na żywo [moze na jakimś airshow], to dlatego przychodzę do Was z prośbą o pomoc.
Dokładniej to chodzi mi chociażby o jakieś fajne polecane przez Was książki, opracowania, pdf, itp, dotyczące budowy wiatrakowca i stosowanych do nich układów napędowych ze szczególnym uwzględnieniem układu prerotacji. Zależy mi jak najbardziej również na waszych osobistych opiniach i sugestiach.
W teoretycznej części mam porównać dwa istniejące już rozwiązania uładu prerotacji, mianowicie jeden jest z tym giętkim wałem, a drugi z rozrusznikiem jak w samochodzie. Ich wady, zalety, sterowanie. Właśnie z układem sterowania tez mam problem, ponieważ nie mogę znaleźć jakiś jasnych przejrzystych materiałow, zdjęć, jakie są rozwiązania w istniejących wiatrakowcach.
Sam jestem ciekawy i nie mogę dojrzeć, jak odłączany jest wał giętki prerotacji gdy wirnik juz osiąga odpowiędnią prędkość.
Z góry przepraszam za może tak proste pytania, no ale tak jak już wspominałem nie miałem nigdy do czynienia z wiatrakowcami, a uczelnia zaproponowała tematy związane z nimi gdyż coś tam z Trendakiem kooperują, więc wyboru wielkiego nie pozostawiała.
Z góry dzięki za wszelką pomoc
pozdrawiam
Michał Typ
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Chyba każdy, kto interesuje się technicznymi detalami wie jakie są stosowane rozwiązania, ale jeśli chcieć dotrzeć do fachowej literatury, zaczynają się schody.
Po polsku chyba nic nie znajdziesz. Czy istnieją jakieś książki w innych językach? Pewnie tak, ale nie dotarłem do nich.
Jak dotąd posiłkowałem się forami amerykańskimi i trochę francuskimi. W języku rosyjskim też sporo znajdziesz.

Napęd prerotacji najczęściej łączy się z wirnikiem przez bendix, taki, jak w samochodowych rozrusznikach. Kiedyś zastanawiałem się nad zastosowaniem łożyska kierunkowego (wolne koło). Nie wiem, czy jest to możliwe. Nie spotkałem się z tym w praktyce.
Napęd przekazywany przez wałek giętki i sztywny (z przekładnią kątową) sprzęga się bendixem. Nie wiem jak to jest w przypadku napędu hydraulicznego (może tak samo).
Rozrusznik samochodowy kiepsko się sprawuje, bo daje za małe obroty. Rozkręcenie wirnika do właściwych obrotów wymaga sporo mocy.
Francuzi stosowali kiedyś gumowe rolki i docisk cierny (bezpośrednio przy głowicy), ale nie sądzę, by było to wystarczające, do uzyskania dużych obrotów wirnika.
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
Ja wiem że w przypadku fachowej literatury w temacie wiatrakowców jest ciężko, a szczególnie w języku polskim, ale chodzi mi także właśnie o takie własne opinie i sugestie na temat prerotacji, mianowicie co kogo wkurza, co jest udogodnieniem, co kto by zmienił. Bardzo mi się podoba Twoja wypowiedź Marku za co serdecznie dziękuje:-] Juz dzięki temu mam nakreślone jak wygląda chociażby sprawa rozrusznika samochodowego w układzie prerotacji.

Moja koncepcja którą uzgodniłem z promotorem ma na celu pozbycie się wszystkich zbędnych klamotów przy głowicy tj. winiec zębaty, rozrusznik, wał giętki itd. A prerotacja ma być uzyskana przez zastosawanie wału biegnącego wewnątrz masztu, który będzie połączony z z ruchomą głowicą poprzez przegub homokinetyczny, prosty, zapożyczony z jakiegoś nie dużego auta.
Michał Typ
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Cytat
Michał Typ
Moja koncepcja którą uzgodniłem z promotorem ma na celu pozbycie się wszystkich zbędnych klamotów przy głowicy tj. winiec zębaty, rozrusznik, wał giętki itd. A prerotacja ma być uzyskana przez zastosawanie wału biegnącego wewnątrz masztu, który będzie połączony z z ruchomą głowicą poprzez przegub homokinetyczny, prosty, zapożyczony z jakiegoś nie dużego auta.

A jak myślisz ile razy będzie musiał być wał ( wałek giętki ? ) masywniejszy .
Przełożenie zębatka - bendix z wieńcem pozwala uzyskać odpowiedni moment obrotowy wirnika
przy stosunkowo delikatnym wałku . Przy napędzie z przegubem bez przełożenia wał będzie musiał być solidny .
Redukcje obrotów i tak najprawdopodobniej będzie niezbędna , tylko będzie w innym miejscu ( na dole )
Wnioski nasuwają się nieprzychylne temu pomysłowi.
Marian Wińkowski
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 77

Ranga:

  brązowa
Pamiętaj , że cokolwiek zastosujesz i tak musisz rozłączyć podczas lotu wirnik od napędu i to przy samym wirniku. W twoim pomyśle sprzęgło powinno być między przegubem a wirnikiem. Sprzęgło musi być być tak rozwiązane aby jakakolwiek jego awaria powodowała jego rozłączenie.
Rozrusznik samochodowy jest wysoko wyspecjalizowanym silnikiem elektrycznym. Rozruch silnika spalinowego a prerotacja mają całkowicie sprzeczne
wymagania co do zapotrzebowania na moment obrotowy w czasie.
Nowoczesny silnik bezszczotkowy z odpowiednim sterownikiem spełnia wszystkie warunki. Rozwiązanie to byłoby znacznie lżejsze, ale dziś jeszcze droższe od mechanicznego.

Pozdrawiam
Roman
Roman Szymilewicz
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 5

Ranga:

  brązowa
Choć wydaje się to sprawą prostą, wcale tak nie jest.
W/g mnie idealna prerotacja powinna pozwolić wystartować po 30 - 50 metrach rozbiegu. Taka jest idea wiatrakowca. Oczywiście może być inaczej i niestety tak jest w większości przypadków. Mówimy jednak o dobrym systemie. Podobnie same wiatrakowce. Niby potrafią wystartować stosunkowo szybko, ale jeśli nie jest to lot pokazowy (odpowiednie warunki i wyżyłowane do maksimum silnik i prerotacja, odpowiednio mało paliwa i najlepiej nie najcieplejszy dzień), na co dzień wloką się po ziemi setki metrów.
Pomysł z zupełnie nowym rozwiązaniem prerotacji podoba mi się, ale obawiam się, że łatwo nie będzie. Co gorsze, żeby miało to sens, masa musi być mniejsza, koszty nie większe i stopień skomplikowania (łatwość wykonania) muszą zdobyć przewagę nad dotychczasowymi rozwiązaniami.
Chyba, że pójdziesz na łatwiznę i wymyślisz coś dla świętego spokoju i odfajkujesz pracę magisterską.

Rozwiązanie z silnikiem bezszczotkowym nie jest doskonałe. W wiatrakowcu Genesis jest coś takiego i maksymalne obroty są wciąż jeszcze trochę za niskie (jak na moje zapatrywanie na tę kwestię). Po osiągnięciu maksymalnych obrotów prerotacji, wciąż jeszcze trzeba mocno dokręcić wirnik, nim się poleci. Zaletą tej prerotacji jest niska masa (razem z akumulatorem o ile pamiętam nie przekracza 4 kg), wada - magnesy. Długotrwałe używanie tej prerotacji potrafi je zniszczyć (przegrzanie i rozmagnesowanie).
Układ ten sprawdza się akceptowalnie z wirnikiem Dragon Wings. Obawiam się, że z każdym innym wirnikiem nie poradzi sobie.
Prerotacja powinna dawać obroty niewiele niższe od tych, w locie, aby nabranie prędkości startowej pokrywało się w czasie z uzyskaniem odpowiednich obrotów wirnika i co za tym idzie - siły nośnej. I powinno to być tak dobrane wytrzymałościowo, by pozwalało zawsze tak startować, a nie tylko od wielkiego dzwonu, dla pokazu. Podobnie wygląda sprawa mocy silnika i masy wiatrakowca.


avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
A skoro już temat został wywołany, zapytam o wspomniane przeze mnie wcześniej łożysko kierunkowe.
Czy ktoś "techniczny" orientuje się, czy jest możliwe wykorzystać takie łożysko zamiast bendixa?
Czy w wiatrakowcu CarterCopter (ten, który startuje pionowo) w napędzie prerotacji wykorzystującej pasek jest takie łożysko? Nie wygląda mi to na bendix. A jeśli nie bendix, to co to jest?
Nie mam lepszego zdjęcia, a i nie doczytałem się żadnej konkretnej informacji.
Swoją drogą wygląda to tak, jakby oba koła pasowe kręciły się stale sprzęgnięte. Jeśli kręci się wirnik, kręci się i pasek i koło pasowe od prerotacji.
A jeśli tak jest, zapewne jedno z tych kół osadzone jest na łożysku kierunkowym.
Nie mylę się?


avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 204

Ranga:

  złota
Cześć
Na wstępie wariant z rozrusznikiem samochodowym:
Rozwiązanie jest proste konstrukcyjnie , ale ma podstawową wadę w postaci problemów z dawkowaniem mocy. Po załączeniu silnika (rozrusznika) gdy wirnik jeszcze stoi , następuje gwałtowny wzrost natężenia prądu spowodowany bezwładnością stojącego wirnika. Najlepiej jest dokonać wstępnego rozkręcenia ręcznie , a dopiero potem włączyć rozrusznik (zęby zgrzytają). Jeśli wirnik jest duży , a my chcemy rozkręcić go od początku elektrycznie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo spalenia rozrusznika.
Obecnie takie rozwiązanie jest raczej w zaniku , stosuje się je jedynie w prostych i lekkich wiatrakowcach z małym wirnikiem.

Załączone zdjęcia przedstawiają głowicę w wiatrakowcu kol. Jana Romaniaka.Janusz


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
Wałek giętki:

To obecnie chyba najpowszechniej stosowane rozwiązanie. Zastosowanie giętkiego wałka eliminuje konieczność stosowania sztywnych wałków z wielowypustem i przekładni kątowej. Pozostałe elementy , czyli sprzęgło (zazwyczaj koła pasowe i paski klinowe) , oraz bendix są identyczne jak w wersji z wałkami sztywnymi. Dawkowanie mocy oddawanej na wirnik jest stosunkowo proste (zmienne napinanie pasków klinowych) , a bezpieczeństwo działania zapewnia automatyczne rozłączanie układu napędu w rejonie głowicy (bendix). Zastosowanie wałka giętkiego pozwala zrezygnować z dość ciężkiej przekładni kątowej i delikatnych przegubów kardana obecnych w układzie z wałkami sztywnymi. Niestety , w układzie nadal pozostaje jeden z delikatniejszych elementów , czyli wałek napędzający w bendixie (fi~ 16 i do tego jeszcze otwór na kołek rozprężny) , więc przy zbyt szybkiej próbie rozkręcenia wirnika może dojść do uszkodzenia uniemożliwiającego start.

Janusz


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
Sposoby napędzania wałka:
Rozwiązań jest wiele , kółka cierne , proste koła pasowe współpracujące z napinaczem i paskami klinowymi (sterowanie linką lun np. siłownikami pneumatycznymi), na elektrycznych sprzęgłach kończąc.


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
Inne rozwiązania:
Wałek (miękki lub sztywny z przegubami) czy rozrusznik , to nie jedyne rozwiązania. Stosuje się również bardzo długi pasek klinowy , silniczki modelarskie mocowane do łącznika , lub silniki strumieniowe na końcach łopat to rozwiązanie umożliwia pionowy start i zawis , oraz lot typu helikopterowego). W super lekkich wiatrakowcach prerotacja jest realizowana za pomocą mechanizmu zapadkowego ala szarpanka.


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
Rozwiązania inne:


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
I pomyśleć , że u zarania wszystko było proste , wystarczyło kilkanaście metrów linki i kilku silnorękich ...

Janusz


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
Dziekuję Panie Januszu za bardzo wymowną odpowiedź oraz wiele ciekawych zdjęć. Wszystko składnie i po poklej opisane, ogólnie super materiał za co jestem bardzo wdzięczny i pozdrawiam serdecznie.

I tu ku mojemu zaskoczeniu na zdj. AA019 rozwiązanie z przegubem. Czyli jednak jakoś to musi działaćsmiling smiley
Wracając do redukcji obrotów wału napędzającego wirnik oraz późniejsza konieczność rozłączenia go, to promotor zaproponował mi zastosowanie przekładni CVT, co panowie o tym myślą?
Michał Typ
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Przekładnia CVT będzie zbyt skomplikowana i ciężka. Lepiej jest dać przełożenie przy głowicy , cieńszy wał napędowy i proste koła pasowe napędzające (czyli 1 przełożenie). Stosując odpowiednie przekierowanie paska można zrezygnować z przekładni kątowej. Natomiast na górze (jeśli ma to być wałek wchodzący bezpośrednio w oś wirowania głowicy) można zastosować przekładnię planeterną zwalniającą obroty cienkiego wału napędowego przy jednoczesnym wzmocnieniu momentu obrotowego.

Janusz

PS. No , niestety , żyjemy w takich czasach , że w zasadzie już wszystko wymyślono (szczególnie dotyczy to branży porno ;-)


avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 1224

Ranga:

  złota
chanyuan
przez chanyuan 15-12-2017 - 03:04:50
 
chanyuan2017.12.15
true religion outlet
air max 90
ugg boots
chrome hearts
swarovski outlet
ugg black friday
pandora charms
ugg boots
oakley sunglasses
polo ralph lauren
oakley sunglasses
michael kors
oakley sunglasses
ugg boots
jordan shoes
polo ralph lauren
coach outlet online
canada goose outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet
michael kors outlet online
coach outlet online
nike outlet
canada goose outlet
christian louboutin outlet
mbt shoes
ray bans
michael kors
polo outlet
ferragamo outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
adidas trainers
ugg boots
canada goose jackets
polo ralph lauren
supra shoes
canada goose outlet
coach outlet
mulberry handbags
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
ugg outlet
christian louboutin uk
true religion jeans
michael kors outlet
michael kors outlet
kate spade outlet
michael kors outlet
nike foamposite
oakley sunglasses
oakley sunglasses
michael kors outlet
fitflops
true religion jeans
lacoste polo shirts
pandora charms
coach outlet online
soccer jerseys
michael kors outlet
giuseppe zanotti outlet
canada goose jackets
nike trainers
nike shoes
prada handbags
true religion uk
mulberry outlet
coach outlet
oakley sunglasses
coach factory outlet
ralph lauren polo shirts
oakley sunglasses
michael kors outlet
uggs outlet
ray ban sunglasses
Girls shoes
coach outlet
oakley sunglasses
coach outlet
christian louboutin outlet
canada goose jackets
puma outlet
longchamp handbags
polo ralph lauren
coach outlet
oakley sunglasses
huaraches shopping
ecco sale
kevin durant shoes
polo ralph lauren
oakley sunglasses
cazal sunglasses
cheap nhl jerseys
coach outlet
nike outlet
ray ban sunglasses
reebok outlet store
longchamp outlet
ray ban sunglasses
coach handbags
longchamp handbags
coach outlet
true religion outlet
nike air max
canada goose outlet
swarovski crystal
ralph lauren outlet
true religion jeans
polo shirts
christian louboutin outlet
longchamp outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
asics shoes
ray ban sunglasses
yeezy boost
oakley sunglasses
michael kors handbags
michael kors bags
polo ralph lauren
chrome hearts outlet
ralph lauren polo
michael kors outlet
montblanc pens
cartier outlet
tory burch outlet
coach outlet
pandora outlet
canada goose outlet
canada goose outlet
ugg boots clearance
jordan shoes
ugg boots clearance
ed hardy clothing
nfl jerseys wholesale
ralph lauren polo
mac cosmetics
ugg boots clearance
ugg cyber monday
canada goose outlet
mulberry handbags
valentino outlet
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
bottega veneta outlet
coach factory outlet
canada goose outlet
ferragamo outlet
birkenstock outlet
fitflops
michael kors outlet
canada goose outlet
pandora outlet
ugg outlet
pandora charms
hermes outlet
polo ralph lauren
ralph lauren uk
tory burch outlet
uggs outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet
oakley sunglasses
michael kors handbags
ferragamo outlet
oakley sunglasses
true religion jeans
swarovski outlet
coach factory outlet
kate spade outlet
polo outlet
pandora outlet
oakley sunglasses
tods outlet
pandora outlet
michael kors handbags
nike air max 2015
uggs outlet
nhl jerseys
ralph lauren outlet
michael kors outlet
hermes birkin
kobe 9
ugg outlet
polo ralph lauren
fitflops outlet
dansko shoes
coach factory outlet
rayban sunglasses
fitflops sale clearance
ugg boots
ray ban sunglasses
michael kors outlet
ugg outlet
canada goose outlet
cheap jerseys
michael kors outlet
swarovski outlet
oakley sunglasses
ugg boots
michael kors uk
fitflops sale
michael kors handbags
coach outlet online
ugg boots clearance
moncler jackets
nfl jerseys
nike air max 90
canada goose jackets
ray ban sunglasses
rayban sunglasses
coach outlet online
kicks nice
canada goose jackets
ugg boots clearance
ugg outlet
nike trainers
ugg outlets
coach factory outlet
cheap snapbacks
ray-ban sunglasses
cheap jordans
nfl jerseys
michael kors outlet
puma shoes
longchamp solde
ugg outlet
polo outlet
coach outlet
ralph lauren pas cher
canada goose parka
coach factory outlet
burberry outlet
michael kors outlet online
michael kors outlet
adidas shoes
polo outlet
herve leger outlet
nfl jerseys
nike outlet
michael kors outlet
nba jerseys
fitflops sale clearance
jordan shoes
coach outlet online
mulberry sale
michael kors outlet
vans shoes
coach outlet
uggs outlet
cleveland cavaliers jersey
cheap nfl jerseys
coach outlet
converse shoes
marc jacobs outlet
coach outlet
new balance shoes
canada goose outlet
nike roshe
futbol baratas
air huarache
kate spade outlet
links of london
pandora jewelry
fitflops shoes
new balance shoes
adidas outlet store
oakley sunglasses
uggs outlet
michael kors outlet
ugg outlet
prada outlet
true religion jeans
ray ban sunglasses
uggs outlet
christian louboutin shoes
oakley sunglasses
true religion outlet
adidas sko
ugg outlet
coach outlet
michael kors outlet online
soccer shoes
christian louboutin outlet
canada goose jackets
true religion jeans
canada goose outlet
nike store
cheap mlb jerseys
longchamp pas cher
mont blanc pens
ray ban sunglasses
adidas uk
pandora jewelry
canada goose outlet
canada goose jackets
birkenstock sandals
jordan shoes
cheap nfl jerseys
ugg outlet
pandora outlet
jordan shoes
christian louboutin outlet
coach outlet
cheap mlb jerseys
michael kors outlet
[url=http://www.canadagooseoutletgoose.us.com ][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurens.me.uk][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.airjordan4.org][b]air jordan 4[/b][/url]
[url=http://www.fredperrypolo-shirts.com][b]fred perry polo shirts[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletstoress.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandoracharmsofficial.us.com][b]pandora charms[/b][/url]
[url=http://www.lebronjamesshoess.us.com][b]lebron james shoes[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosecybermonday.us.com][b]canada goose cyber monday[/b][/url]
[url=http://www.truereligionjeanssale.com][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletfactorystore.us.com][b]michael kors outlet online[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletclearance.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.hermesbelts.us.com][b]hermes belt[/b][/url]
[url=http://www.lakersjerseys.us.com][b]lakers jerseys[/b][/url]
[url=http://www.mulberrybagsuk.co.uk][b]mulberry bags[/b][/url]
[url=http://www.rayban-sunglassesoutlets.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.nikefree5.us][b]nike free 5[/b][/url]
[url=http://www.jordanshoesstore.us.com][b]jordan shoes[/b][/url]
[url=http://www.katespadeoutletonlinestore.us.com][b]kate spade outlet[/b][/url]
[url=http://www.mcmoutletstore.us.org][b]mcm outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandorajewelryoutlet.us.com][b]pandora jewelry[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearance-online.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-uk.me.uk][b]michael kors[/b][/url]
[url=http://www.burberry-outletstore.in.net][b]burberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorswallets.us.org][b]michael kors wallets[/b][/url]
[url=http://www.long-champpliage.fr][b]longchamp pliage[/b][/url]
[url=http://www.mont-blancpens.com.co][b]mont blanc pens[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutin-shoes.us.org][b]christian louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletshop.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachcanada-outlet.ca][b]coach canada[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletnyc.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.mulberrybagssale.org.uk][b]mulberry bags[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletstore.cc][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.burberryoutlet.ca][b]burberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.truereligion-jean.us.com][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutletclearance.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.niketrainers-uk.org.uk][b]nike trainers[/b][/url]
[url=http://www.monclersjackets.com][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletonlineclearance.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.longchamphand-bags.co.uk][b]longchamp handbags[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutinoutletshop.us][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.airmax-trainers.co.uk][b]air max trainers[/b][/url]
[url=http://www.polooutletpolo.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesstore.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurens.org.uk][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.nikeblazerpaschers.fr][b]nike blazer pas cher[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosecoats.org.uk][b]canada goose coats[/b][/url]
[url=http://www.cheapsnapbacks.net][b]cheap snapbacks[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletonlinestore.us.org][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.mulberryhandbagss.org.uk][b]mulberry handbags[/b][/url]
[url=http://www.uggoutlet.ca][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggboots-australia.us.com][b]ugg boots[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletcheapsale.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.max1.nl][b]air max 1[/b][/url]
[url=http://www.cheap-uggsoutlet.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandoraoutletstore.us][b]pandora outlet[/b][/url]
[url=http://www.vansshoesoutletstore.us.com][b]vans outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletonlineclearance.us.org][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.swarovskicrystaluk.org.uk][b]swarovski crystal[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletclearance.us.org][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.eccoshoesoutlet.us.com][b]ecco shoes[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurenofficial.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosesoutletstore.com][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.airhuaracheuk.org.uk][b]air huarache[/b][/url]
[url=http://www.polotshirts.org][b]ralph lauren outlet[/b][/url]
[url=http://www.adidasnmdad.us.com][b]adidas nmd[/b][/url]
[url=http://www.cheap-nfljerseyschina.us.com][b]cheap nfl jerseys[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoessale.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.michaelkors-handbagsuk.me.uk][b]michael kors handbags[/b][/url]
[url=http://www.pandoracharmssaleclearances.co.uk][b]pandora charms sale clearance[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejacketsca.ca][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.cheapjordansonline.us.com][b]cheap jordans[/b][/url]
[url=http://www.fitflopsshoes.in.net][b]fitflops shoes[/b][/url]
[url=http://www.oakleysunglasseswholesalestore.us.com][b]oakley sunglasses wholesale[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletstoresale.us.com][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassesok.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.nikerosheone.us][b]nike roshe one[/b][/url]
[url=http://www.pradashoesofficial.us][b]prada shoes[/b][/url]
[url=http://www.kobebryantshoes.in.net][b]kobe bryant shoes[/b][/url]
[url=http://www.christian-louboutin-heels.com][b]christian louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.coachfactoryoutlet-sale.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.polo-outletstore.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.moncler.us.org][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.thomassabocharms.me.uk][b]thomas sabo[/b][/url]
[url=http://www.tomsnosko.com][b]toms sko[/b][/url]
[url=http://www.katespadeoutletonlinestores.us.com][b]kate spade outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesforwomen.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.nikeairmax-90.me.uk][b]air max uk[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletstoreonlineclearance.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.pandoraoutletjewelry.us.com][b]pandora outlet[/b][/url]
[url=http://www.oakleysunglasseswholesaleauthentic.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.ferragamooutletstore.us.com][b]ferragamo outlet[/b][/url]
[url=http://www.oakleysunglasses-sale.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.polooutletfactory.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesfactory.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassescheapsale.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.montblanc-pensoutlet.us.com][b]mont blanc pens[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurencheap.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.coach-factoryoutletclearance.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url]
[url=http://www.polo-lacostepascher.fr][b]lacoste soldes[/b][/url]
[url=http://www.swarovskioutletstores.us.com][b]swarovski outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletmks.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglasseshut.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutins.org.uk][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.yeezyboost350sale.us.com][b]yeezy boost 350[/b][/url]
[url=http://www.nikefactoryoutlets.us.com][b]nike factory outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletuggboots.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorscybermonday.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejacketssale.co.uk][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.longchamphandbagsuk.me.uk][b]longchamp bags[/b][/url]
[url=http://www.conversestar.com][b]converse shoes[/b][/url]
[url=http://www.airmax90uk.co.uk][b]air max 90[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletonlineco.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejackets-outlet.us.com][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.moncler.us.com][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.oakley-sunglasseswholesale.us.com][b]oakley sunglasses wholesale[/b][/url]
[url=http://www.nfljerseysfactorystore.us.com][b]nfl jerseys[/b][/url]
[url=http://www.ferragamoshoes.org.uk][b]ferragamo shoes[/b][/url]
[url=http://www.cheapnba-jerseys.us.com][b]nba jerseys[/b][/url]
[url=http://www.canada-gooseoutletstore.com][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.cheap-jerseyswholesale.us.com][b]cheap jerseys[/b][/url]
[url=http://www.christian-louboutinoutletstore.us.com][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletclearance.us.org][b]uggs outlet[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassesforwomens.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.ferragamoshoesofficial.us.com][b]ferragamo shoes[/b][/url]
[url=http://www.fitflopssale.in.net][b]fitflops sale clearance[/b][/url]
[url=http://www.coachoutlet-clearance.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.jeanstruereligion.in.net][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirt.us.com][b]ralph lauren polo[/b][/url]
[url=http://www.cheapsoccerjersey.net][b]soccer jerseys[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletstore.com.co][b]coach outlet store online[/b][/url]
[url=http://www.michaelkors.de.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.rayban-sunglassesoutlet.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorshandbags-outlets.us.com][b]michael kors handbags[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutletofficial.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.cheapoakleysunglassesfactory.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.cheapoakleysunglassesformen.us.com][b]oakley sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.airforce1.us.com][b]nike air force 1[/b][/url]
[url=http://www.uggsbootsclearance.us.com][b]ugg boots clearance[/b][/url]
[url=http://www.nikean.com][b]nike outlet[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutinoutletcl.us.com][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutin-outlet.us.org][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
[url=http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk][b]mulberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.longchampsoldes.fr][b]longchamp solde[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutin-shoes.me.uk][b]louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlet.co.uk][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.nikeairmax-90.org.uk][b]air max 90[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurenoutlet-online.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseblackfriday.us.com][b]canada goose black friday[/b][/url]
[url=http://www.cheapjordan-shoes.us.com][b]cheap jordans[/b][/url]
[url=http://www.michae-kors-outlet.ca][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.nfljerseyss.us.com][b]nfl jersey wholesale[/b][/url]
[url=http://www.ugg-outletsstore.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.cheapjordansfreeshipping.us.com][b]cheap jordans[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletz.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.salomonshoessalomonoutlet.us.com][b]salomon shoes[/b][/url]
[url=http://www.nikestore-uk.org.uk][b]nike store uk[/b][/url]
[url=http://www.mulberry-handbagsoutlet.org.uk][b]mulberry handbags[/b][/url]
[url=http://www.footballshirts.me.uk][b]football shirts[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletstores.name][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.shoesjordan.net][b]jordan shoes[/b][/url]
[url=http://www.michael-korsoutletuk.org.uk][b]michael kors[/b][/url]
[url=http://www.truereligionoutlet-store.us.com][b]true religion outlet[/b][/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlets.us.com][b]true religion jeans[/b][/url]
[url=http://www.ysloutlet.us.com][b]ysl outlet[/b][/url]
[url=http://www.reeboktrainers.me.uk][b]reebok trainers[/b][/url]
[url=http://www.basketballshoes.us.com][b]basketball shoes[/b][/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk][b]ralph lauren polo shirts[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutletstores.us.org][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.pradasunglasses.us.com][b]prada sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.coach-outletstore.us.org][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.toryburch.com.co][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.nikeshoesusa.us.com][b]nike shoes[/b][/url]
[url=http://www.kobeshoes.us][b]kobe shoes[/b][/url]
[url=http://www.moncleroutletonline.us.com][b]moncler outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletcheap.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkors-outletonlinesale.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachfactoryoutletoutlet.us.com][b]coach factory outlet[/b][/url]
[url=http://www.adidasnmduk.org.uk][b]adidas nmd[/b][/url]
[url=http://www.raybansunglassesusa.us.com][b]ray ban sunglasses[/b][/url]
[url=http://www.coach-onlineoutlet.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.airmax90.us.com][b]air max 90[/b][/url]
[url=http://www.polo-outletonline.us.com][b]polo outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletcanada.com.co][b]coach outlet canada[/b][/url]
[url=http://www.chicagoblackhawksjerseys.us.com][b]chicago blackhawks jerseys[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-stores.us.com][b]michael kors outlet online[/b][/url]
[url=http://www.burberryoutletstore.in.net][b]burberry outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutlet-store.us.org][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.jordanshoes.us.com][b]jordan shoes[/b][/url]
[url=http://www.adidas-wings.in.net][b]adidas wings[/b][/url]
[url=http://www.pandoraoutlets.us.org][b]pandora outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletonlinestore.us.com][b]uggs outlet[/b][/url]
[url=http://www.long-champhandbags.co.uk][b]longchamp handbags[/b][/url]
[url=http://www.toryburchoutlet-online.us.com][b]tory burch outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletclearanceonline.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.poloralph-lauren.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.ralphlaurenoutlet.org.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url]
[url=http://www.christian-louboutinshoes.us.org][b]christian louboutin shoes[/b][/url]
[url=http://www.katespade-outlets.us.org][b]kate spade outlet[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutletscheap.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.timberlandboots.net][b]timberland boots[/b][/url]
[url=http://www.coach-handbags.us.com][b]coach handbags[/b][/url]
[url=http://www.ferragamooutletstore.net][b]ferragamo outlet[/b][/url]
[url=http://www.canadagooseoutletsstore.com.co][b]canada goose outlet[/b][/url]
[url=http://www.poloralphlaurensale.us.com][b]polo ralph lauren[/b][/url]
[url=http://www.christianlouboutinonline.us.com][b]christian louboutin online[/b][/url]
[url=http://www.canadagoosejackets-uk.org.uk][b]canada goose jackets[/b][/url]
[url=http://www.toryburch-outletstore.in.net][b]tory burch shoes[/b][/url]
[url=http://www.hermesoutletstore.us.com][b]hermes outlet[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletcoupons.us.com][b]coach outlet[/b][/url]
[url=http://www.ralph-laurenpolo.us.com][b]ralph lauren polo[/b][/url]
[url=http://www.uggsoutlet.ca][b]uggs[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletonlinecoachfactory-outlet.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.uggoutletauthentic.us.com][b]ugg outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonlinecheap.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-storesofficial.us.com][b]michael kors outlet[/b][/url]
[url=http://www.moncler-jackets.co.uk][b]moncler jackets[/b][/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsclearancestore.us.com][b]michael kors handbags[/b][/url]
[url=http://www.coachoutletcoachfactoryoutlet.us.com][b]coach outlet online[/b][/url]
[url=http://www.montblancpensoffcial.us.com][b]mont blanc pens[/b][/url]
[url=http://www.longchampoutlet.us.com][b]longchamp outlet[/b][/url]
D
chanyuan
Dołączył: 4 tygodni temu
Posty: 160

Ranga:

  srebrna
 

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować