"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Lechu 26-04-2017 - 09:39:33
 
Witam Wszystkich

Minął miesiąc od wypadku wiatrakowca w Krzeczynie Wielkim w którym śmierć poniosło dwóch moich znajomych.
Na stronie PKBWL nie ma wzmianki o tym zdarzeniu. Czy Ktoś z forumowiczów posiada wiedzę o przyczynach
tego wypadku bo domyślam się, że sprawa "chce być" zamieciona pod dywan.
Wszyscy nabrali wodę w usta, a w innych przypadkach posty rosły jak grzyby po deszczu.
Pozdrawiam Lechu.
Lechu
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 4

Ranga:

  brązowa
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Marek Siekirka 26-04-2017 - 20:00:37
 
Lechu,
co nazywasz "nabieraniem wody w usta"? i jacy "wszyscy".
Nie ma komentarzy i słusznie. Po co rozsiewać plotki.
Wiele osób, w tym ja czekamy na raport wstępny PKBWL, a wówczas będzie można coś napisać.
A pro pos PKBWL, czy nie powinni oni opublikować wstępnego raportu w ciągu miesiąca?
Dlaczego sądzisz, że ma to zostać zamiecione pod dywan?

.
.
[autogyro-wiatrakowiec.blogspot.com]
avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 231

Ranga:

  złota
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Marek Adamski 28-04-2017 - 18:44:18
 
Nikt nie nabral wody w usta. Raport powinien być ale go nie ma. Zgineło dwoje ludzi. Lechu zapewniam cię nie tylko byli Twoimi znajomymi. Poczekajmy cierpliwie na ustalenia Komisji.
Marek Adamski
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 471

Ranga:

  złota
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Marek Adamski 15-05-2017 - 15:25:20
 
[mib.gov.pl]
Marek Adamski
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 471

Ranga:

  złota
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Jakub Grabiec 16-05-2017 - 23:01:37
 
Zdjęcie łopaty ( Rys 6
Zdjęcie łopaty ( Rys 6 ) dotyczy łopaty nr 1 czy nr 2 ( Rys2 ) ?
0
Jakub Grabiec
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 155

Ranga:

  srebrna
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Marek Adamski 17-05-2017 - 09:01:35
 
Zamieszczone zdjęcia Jakuba się ładują więc za nim dojdą to może ja coś napiszę.
Wstępny raport powinien być opublikowany prze PKBWL do 30 dni od zdarzenia / na informacji o zdarzeniu jest podana data zakończenia czynności o wypadku 27.04.2017 r. więc wszystko jest ok.
Raport trzeba było po prostu wnikliwie poszukać samemu na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, gdyż nie ma go na żadnym z poczytnych portali , a mam na myśli lotnicząpolskę, czy chociażby portal dlapilota. Cóż ...to też nie jest jakimś faux pas ze strony komisji PKBWL. Wszystko w granicach prawa więc jeżeli ktoś z kolegów jest obrażony na pracę komisji to jest na nie publikowaniu, czy publikacji po dłuższym terminie to jest w błędzie.

Komisja sporządza raport wstępny w formie pisemnej, gdzie na podstawie zebranych informacji powinien zawrzeć wszelkie informacje i ustalenia jak również o czynnikach mogących mieć ujemny wpływ na bezpieczeństwo lotów, a które zostały ustalone do momentu jego sporządzenia. Następnie przekazuje go Prezesowi Urzędu w formie i pliku uzgodnionym z Prezesem Urzędu. Komisja udostępnia raporty wstępne na swojej stronie internetowej.

Także koledzy do tego momentu jest wszystko ok.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-05-17 09:03 przez Marek Adamski.
Marek Adamski
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 471

Ranga:

  złota
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Marek Adamski 17-05-2017 - 09:49:52
 
Nie ukrywam , ze liczyłem na komisję PKBWL i na jej profesjonalne podejście do tragicznego wypadku w Krzeczynie. Dziwię się jak można pojechać na miejsce zdarzenia, mieć pogląd na to jak wszystko wygląda na miejscu co odpadło co się po czym nie przeprowadzić stosownych badań. Miałem wiarę w fakt, że skoro wiatrakowiec był zarejestrowany do tego fabryczny do komisja pochyli się nad zdarzeniem i wyjaśni jego okoliczności. Te urwane łopaty już powinny być po badaniach mechanoskopa który pod mikroskopem mógłby stwierdzić czy ich rozerwanie to przyczyna zmęczeniowa, czy tez dynamiczna poprzedzona wcześniejszymi zdarzeniami ustalonymi przez komisje czyli ich uszkodzeniem.
Zadziwiającym faktem jest to, że wszyscy milczą i przechodzą obok tak tragicznego w skutkach zdarzenia . Nie wiem...dlaczego? Dorobiliśmy się w końcu kilku instruktorów, ludzi znających się w tematyce wiatrakowców, a którzy powinni zając jakieś stanowisko na forum , a tu nic....
Kiedyś pisało się codziennie o duperszmitach , pompka paliwa ta to została wywrócona z piętnaście razy na wiele różnych możliwych sposobów. Przy konkretnych sytuacjach nie potrafimy rozmawiać. Mało tego mogę z pełną stanowczością powiedzieć nie potrafimy rozmawiać o pasji czy dzielić się cennymi spostrzeżeniami. To prawda tam gdzie zaczyna się biznes, kończy się koleżeństwo i pasja.
Pamiętamy różne zdarzenia motolotniowe ktoś nie zabezpieczył dźwigara we właściwy sposób, a tylko na taśmę którą napinany jest dźwigar skrzydła. Inni koledzy nie zmienili szekli która była z niewłaściwego materiału w wyniku czego doszło do przetarcia szekli i tzw. "otworzenia się skrzydła do góry" .Zaraz po tym zdarzeniu było to podane do publicznej wiadomości. Co prawda
firma Aeros podała w biuletynie o konieczności wymiany szekli na właściwe, ale przecież wielu z nas , albo nie dociera do biuletynu lub po prostu ich nie czyta.
Przykre jest to , że zginął nasz kolega Stasiu Pająk, a jego tragiczna śmierć zapewne nie poszła na marne. Właśnie poprzez swoją tragiczną śmierć uzmysłowił ludziom , że jest mała niewinna szekla przez którą on zginął , ale równolegle oszczędził wielu kolegom życie. Zaraz po zdarzeniu wielu użytkowników sprawdzało swoje szekle magnesem czy są właściwe. Ilu też z kolegów zauważyło przetarcia na szekli czego nie robili wcześniej przed tragicznym zdarzeniem. Osobiście znane mi są takie przypadki.
Dziwię się bo w Polsce już trochę wiatrakowców lata i wydaje mi się że takie zdarzenia powinny być gruntownie badane, a ich ustalenia publikowane do publicznej wiadomości. Zapewne trafne spostrzeżenia ustrzegłyby innych przed ewentualnymi podobnymi zdarzeniami.
Zauważyłem również , ze komisja prócz jednego zdjęcia silnika 914 oderwanego po upadku od konstrukcji nie podała żadnych istotnych informacji na jego temat. Silnik jak wiadomo to serce wiatrakowca. Już z samego zdjęcia można wnioskować że silnik nie pracował …ba! Osobiście dotarłem do naocznego świadka zdarzenia który twierdził o dwóch trzaskach. Pierwszy wg świadka był takim głośnym strzeleniem jakby silnik w gaźnik strzelił. Niemalże w tej samej chwili był drugi trzask po którym z jego opisu spadali pionowo w dół.
Jak można zauważyć komisja podała raport ale skupiła się tylko na papierologii ;
-jakie piloci posiadali uprawnienia,
-nie było ubezpieczenia, nie posiadał zdatności do lotu,
- nie posiadał uprawnień do szkolenia,
-posiadał ważne badania ważne do...

oczywiście te wszystkie rzeczy można sprawdzić w dostępnej bazie nie wychodząc z biura, ale zapewniam , że nie miały bezpośredniego wpływu na to zdarzenie.
Niektórzy mogą mi zarzucać pieniactwo lub filozofie, ale powtarzam to co zawsze pisałem, że żaden wypadek wiatrakowca nie został ostatecznie rozwiązany. Mam na myśli poważne wypadki Śp Marcina, Śp Darka i ten też nie ma finalnego gruntownie zbadanego końca. Wypadki w których to szczęśliwie piloci ocaleli zawsze były zakończone pozytywną zgodną puentą z dopiskiem komisji, że współpraca komisji z pilotem była niesamowita i wspaniała.

Komisja PKBWL ma prawo odstąpić od badania wypadku lotniczego. Posiada zresztą zgodnie z prawem szeroki wachlarz odstąpienia od badania wypadku i po prostu z tego skorzystała. Tyle tylko, że mi jako pilotowi wiatrakowca, czy też moim kolegom latającym na wiatrakowcach to nie wystarcza. Szkoda , ze kolejna sprawa pozostaje niewyjaśniona.
Na koniec jeszcze jedno....dokładnie wczoraj czytałem fajny artykuł na portalu dla pilota w którym to było napisane;

....'Krzewienie kultury bezpieczeństwa i ciągła nauka jest obowiązkiem każdego świadomego pilota. Wyciąganie wniosków z błędów innych, wydaje się przecież tak oczywiste"....

Słowa te były skierowane do wszystkich kolegów którzy mogą opisać swoje przeżycia w dziale pt. " Doświadczyłem , przeżyłem , opisałem"...
Nasuwa mi się taka przykra odpowiedź...otóż koledzy Tomek i Artur doświadczyli jednak nie przeżyli, a ci co powinni to opisać nie opisali.

Pozdrawiam
MArek
Marek Adamski
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 471

Ranga:

  złota
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Jakub Grabiec 17-05-2017 - 17:13:49
 
Oczywiście chodziło mi o nr rysunków w informacji o zdarzeniu PKBWL
Jakub Grabiec
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 155

Ranga:

  srebrna
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Alek 18-05-2017 - 22:20:00
 
Całkowicie się zgadzam. To że wiatrakowiec nie miał OC a lot był prawdopodobnie "nieformalnym lotem szkolnym" nie było przyczyną wypadku. Komisja powinna jednak pochylić się nad tym bo ustalenie przyczyn może zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. Inna sprawa, że po "dobrej zmianie" być może nie ma kto badać wypadków...
Alek
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 111

Ranga:

  srebrna
Święte słowa. Wprawdzie nie latam wiatrakowcem ale zawsze czytam raporty PKBWL wszystkich typów SP, bo to często źródło wiedzy nie do przecenienia. Uważam, że to powinien być wręcz obowiązek każdego pilota.

Jak napisał Marek - komisja miała prawo odstąpić ale nie miała takiego obowiązku. Pamiętam co najmniej kilka wypadków motolotniowych, od których badania PKBWL mogła odstąpić ale tego nie zrobiła. Mimo, braku uprawnień, ubezpieczenia itd. - przy ewidentnej sytuacji gdzie problem był techniczny - doprowadzali sprawę do końca. Dzięki temu dostaliśmy bardzo wartościowe informacje i doświadczenie, które zwiększa nasze bezpieczeństwo. Przecież o to - i tylko o to w tych badaniach chodzi...

Niestety - zapewne nikt z PKBWL nie czyta tego forum, a diagnoza Alka niestety jest zasadna.
avatar

Ryszard Lewandowski
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 821

Ranga:

  złota
Re: coś tu się nie zgadza...
przez Marek Siekirka 19-05-2017 - 10:25:03
 
PKBWL ustaliła, że łopata wiatrakowca została wcześniej uszkodzona i nie wiadomo jak, i przez kogo została naprawiona.
Można przypuszczać że do wypadku doszło właśnie przez oderwanie się łopaty wirnika. Komisja nie podała tej informacji, ale wydaje się to prawdopodobne. Dlaczego w stosunkowo nowym, fabrycznym wiatrakowcu dochodzi do oderwania się łopaty wirnika?!
Co tu się nie zgadza?
Nie zgadza się idea istnienia PKBWL z jej postępowaniem. Komisja ma wyjaśniać przyczyny zdarzeń, a nie odstępować pod byle pretekstem od badania wypadku.
Jak można było nie zbadać tego wirnika?!
A może ten typ wirnika obarczony jest ukrytą wadą konstrukcyjną i wszystkie wiatrakowce z tymi wirnikami są potencjalnie niebezpieczne ?!
Nie zgadza się także informacja mniej istotna, że na pokładzie był pilot bez uprawnień instruktorskich.
Na stronie wiatrakowce.org jak byk stoi, że Tomek Pawlik, to instruktor.
Nie zgadza się też, że nie wiadomo, co się działo z wiatrakowcem między marcem 2016r, a styczniem 2017r. Na facebooku bez trudu znalazłem informację, że 28.07.2016r. wiatrakowiec latał. Są zdjęcia i wypowiedzi pasażerów.
Szacowna Komisja poszła po najmniejszej linii oporu albo ... aż strach pomyśleć jak groźna może być alternatywa.
Nie chcę niczego sugerować, ale moim zdaniem to wszystko baaardzo brzydko pachnie.

.
.
[autogyro-wiatrakowiec.blogspot.com]


avatar

Marek Siekirka
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 231

Ranga:

  złota
Re: coś tu się nie zgadza...
przez Konrad Ziębakowski 19-05-2017 - 11:30:55
 
Muszę przyznać, że bardzo czekałem na ustalenia PKBWL w sprawie tego wypadku, gdyż podobnie jak większość z Was zawzięcie studiuje raporty, gdyż jest to gigantyczne źródło wiedzy. Muszę przyznać, że po przeczytaniu tego, jest mi strasznie przykro :/ Na prawdę liczyłem na jakieś merytoryczne informacje. A to wygląda jak wyszukiwanie informacji tylko po to, żeby odstąpić od badania sad smiley
Przykre
Konrad Ziębakowski
Dołączył: 4 lat temu
Posty: 70

Ranga:

  brązowa
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Lechu 24-05-2017 - 21:32:33
 
Miałem jednak rację, i zamietli sprawę pod dywan.

„Komisja ustaliła, iż od chwili zakupu wiatrakowca do marca 2016 roku w
wiatrakowiec był hangarowany na lotnisku Olsztyn -Dajtki.
W 2015 roku podczas użytkowania wiatrakowca doszło do uszkodzenia jednej z łopat
wirnika nośnego.
Komisji nie udało się ustalić, kiedy i gdzie dokonano naprawy powyższego uszkodzenia.
Nie wiadomo co działo się z wiatrakowcem pomiędzy marcem 2016 roku, a styczniem 2017
roku.”

„Od 8 kwietnia 2014 roku do 7 kwietnia 2015 roku posiadał Polisę Ubezpieczeń
Lotniczych w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji „WARTA” S.A.”

Środowisko lotnicze szybko i sprawnie ustaliło, co działo się z wiatrakowcem w w/w czasie.
Idąc dalej, na tym wiatrakowcu odbywały się loty z pasażerami, na wiatrakowcu, który
nie był ubezpieczony, nie posiadał zdatności do lotu nie był sprawny a jego wirnik był po kolizji ( naprawiony nie wiadomo u kogo?) .
Jak można dopuścić do tak rażącego zaniedbania i narażania życia ludzkiego?
Jak można sprzedać wiatrakowiec z ukrytymi wadami (nie wiadomo jakiej i u kogo naprawy)?
Czy ten wiatrakowiec przywiózł do klienta Święty Mikołaj, zamontował wirnik i oblatał go?
Każdy producent ma swojego przedstawiciela w danym kraju... i ten trzyma łapę nad wszystkimi
maszynami - czyż nie tak?

W sieci pojawił się film z montażu i oblotu u klienta, wiele osób go oglądało.

Wszechwiedzący "PAWDZIWY PILOT" - instruktor gnoił na forum jego użytkowników a teraz dopuszcza się takich zaniedbań wykonując loty z pasażerami bez dopuszczenia wiatrakowca do lotu, bez ubezpieczenia, a jak środowisko lotnicze mówi również loty szkoleniowe.

Czy pieniądze i chęć zysku przyćmiła zdrowy rozsądek - czyż znowu mam rację?
Wydaje mi się, że za takie postępowanie powinno się odebrać uprawnienia lotnicze dożywotnio.
Uważanie się za „NAD PILOTA” do czegoś zobowiązuje a reszta… bez komentarza.

Przerażenie ogarnia, gdy się ogląda przekrój łopaty wiatrakowca.
Mizerny aluminiowy dźwigar , piana i cienka kompozytowa skorupa – może tu trzeba się przyjrzeć?
Szkoda, że komisja nie pochyli się nad tym zdarzeniem, chyba, że czas wszystko zweryfikuje?

Ja z całym szacunkiem na wiatrakowiec z takim wirnikiem nie wsiądę.
Lechu
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 4

Ranga:

  brązowa
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez Marek Adamski 19-10-2017 - 20:42:03
 
Najgorzej mnie denerwuje jak ktoś kto ma wiele do powiedzenia chowa się za Jankiem, Tytusem, czy tak jak w tym przypadku Lechem. No cóż sądzę jednak Lechu , że się mylisz z tą Twoją racją...cyt; "Miałem jednak rację, i zamietli sprawę pod dywan"...
W moim przekonaniu sprawa jest zbyt poważna , by ktoś chciał ją zamieść jak to nazwałeś pod dywan. Pomijając fakt wiatrakowca fabrycznego i zarejestrowanego w zdarzeniu zginęły dwie osoby. W tym przypadku więc nie ma ani tak wielkiej zmiotki, ani tak wielkiego dywanu , by sprawę zamieść czy jak mam rozumieć Twoimi słowami schować pod dywan.
Jak już "Komisja" pisała w swojej krótkiej informacji, gdyż raportem nawet wstępnym w żaden sposób nie można tego nazwać / 6 stron z czego połowa to zdjęcia/. łopaty były uszkodzone , a następnie naprawiane. Zatem biorąc te ustalenia za pewnik mamy tu do czynienia z czynem człowieka co doprowadziło do tragicznego w skutkach zdarzenia. A taki czyn znajduje swoje odzwierciedlenie w przepisach Karnych.
Poczekajmy więc na ustalenia i badania które w jakimś stopniu przybliżą nam przebieg tego tragicznego zdarzenia.

Ponadto sam się zastanawiałem wielokrotnie dlaczego osoba którą tu na forum każdy zna nie zabierze głosu. Dlaczego nic nie wyjaśni? Przecież chodzi o wiatrakowiec z jego stajni, którego jest dealerem. W mojej ocenie cokolwiek by powiedział jako przedstawiciel, czy Dealer obróciło by się przeciwko niemu i zawsze byłoby źle odebrane. Gdybym , był na miejscu Kamila też bym chyba się tu na forum nie wychylał.

Przerażenie ogarnia, gdy się ogląda przekrój łopaty wiatrakowca.
Mizerny aluminiowy dźwigar , piana i cienka kompozytowa skorupa – może tu trzeba się przyjrzeć?
Szkoda, że komisja nie pochyli się nad tym zdarzeniem, chyba, że czas wszystko zweryfikuje?
Ja z całym szacunkiem na wiatrakowiec z takim wirnikiem nie wsiądę.


A jaki ma być stalowy? czy wówczas nie byłby mizerny?
Całą siłę w łopacie przejmuje dźwigar , a tu zastosowano dźwigar o profilu szkieletowym. / słyszałem już różne opinie i porównania łącznie z tym że jest to profil okienny/. Patrząc dalej jak napisał Lechu ... piana i cienka kompozytowa skorupa. Proszę cię Lechu na świecie lata ponad tysiąc egzemplarzy ELA i jest to pierwszy przypadek w którym łopaty strzeliły. Ja osobiście nie słyszałem o innym przypadku w którym łopaty Eli strzeliłyby w trakcie lotu. Jeśli ktoś ma odmienne zdanie, bądź posiada precyzyjne prawdziwe informacje na temat zdarzeń , gdzie łopaty oderwały się w trakcie lotu to proszę to zaprezentować , albo wkleić linka do zdarzenia. To takie bardzo "małe" i "tanie" wypowiadanie się na forum , że wiatrakowiec Ela to zły wiatrakowiec, albo wypowiadać się jak to zrobił Lechu..."ja z całym szacunkiem na wiatrakowiec z takim wirnikiem nie wsiądę"...To nie wsiadaj.
Chyba , że za osobą Lecha kryje się któryś z przedstawicieli innego wiatrakowca to wówczas jest to dla mnie w pełni zrozumiałe i rozumiem jego działanie.

Powracając do łopat wiatrakowca... w przeszłości ludzie latali na drewnianych łopatach. Około ośmiu, może dziesięciu lat temu na jednym z lądowisk zahaczył o ziemie łopatami dwumiejscowy aircommand. Sam wiatrakowiec nie ucierpiał, ale łopaty tak. Co się okazało łopata przedmiotowego wiatrakowca to delikatny profil aluminiowy / tzw. nosek na krawędzi natarcia / wewnątrz bez pianki z cienką skorupką laminatową. Tu nie wiem czy użyłbym w stosunku do noska aluminiowego słowa mizerny tak by nie obrazić słowa mizerny. Jak wybiorę się na to lądowisko to zrobię fotki które Wam przedstawię z przekroju tych łopat. / jeśli są jeszcze składowane obiecuje wkleję fotki/.

Nie czepiałbym się też producenta Elaaviation. Mam kontakt mailowy z producentem. Z informacji jakie pozyskałem przedmiotowy wirnik został poddany testom zmęczeniowym i na zrywanie. Jak oświadczył cały pakiet dokumentacji testowej posiadają , a profil wirnika zrywa siła 26 ton. Producent oświadczył również , że nie było też innych zdarzeń na świecie podobnych do zdarzenia jakie wydarzyło się w Polsce.

W Polsce mam kilku kolegów, którzy latają wiatrakowcem Ela. Po tragicznym zdarzeniu wielu z użytkowników w tym ja miało chwilę przemyśleń. W rozmowie z kolegami niektórzy dłuższy czas nie latali. Mało komfortowy jest stan w którym lecąc zamiast czerpać przyjemności z lotu myślisz o wirujących ci nad głową łopatach. Powiem szczerze ja też przez chwilę pomyślałem , ale bardzo szybko dojrzałem i potrafiłem sobie wytłumaczyć, że to , że zginęli nasi koledzy Artur i Tomasz nie może być przyczyną techniczną, czy ukrytą wadą łopat. Ktoś pomyśli ....ale się pociesza.
Uważam , że skoro posiadam zapewnienie producenta elaaviation , iż przypadek taki jak miał miejsce w Polsce był jedynym przypadkiem. Ponadto z informacji jakie podała komisja badająca to zdarzenie łopaty były przed zdarzeniem uszkodzone , a następnie naprawione. Zatem posiadając takie dostępne już informacje mogę powiedzieć,że ten nieszczęśliwy wypadek jest wynikiem przede wszystkim brakiem wyobraźni mało tego ludzkiej głupoty nie mieszczącej się w żadnej kategorii.


Pozdrawiam
Marek
Marek Adamski
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 471

Ranga:

  złota
Sama prawda Marku.
pozdrawiam

krajew57
Ireneusz Krajewski
Dołączył: 9 lat temu
Posty: 244

Ranga:

  złota
Re: Wypadek wiatrakowca w Krzeczynie
przez chenlixiang1 14-06-2018 - 00:57:35
 
2018.6.14chenlixiangnike air max plus
michael kors outlet
jordan 4
manolo blahnik
asics
coach outlet
air max
toms outlet
pandora
omega watches
reebok
asics gel
jordans
birkin bag
ralph lauren
nike air max
longchamp
salvatore ferragamo
dansko shoes
para jumpers
miu miu shoes
oakley
converse chuck taylor
nike air max
nike blazer
christian louboutin
stuart weitzman
nike air
michael kors
cheap nfl jerseys
nike outlet
pandora
mac cosmetics
ray ban sunglasses
nike outlet
oakley
ralph lauren
montre pas cher
michael kors
tommy hilfiger
nike air
converse
adidas outlet store
ray ban
louboutin
ray ban
valentino
adidas outlet
lacoste shoes
bottega
bottega veneta
swarovski crystal jewelry
pandora charms
pandora jewelry
kobe 9
lululemon outlet
reebok
wedding dresses
air max 2017
furla handbags
nike
michael kors
new balance
burberry outlet
jordans
nike free
jordan 11
nike roshe run
guess
nike air force
timberland boots
dolce and gabbana
louboutin
nike air max 2018
spain world cup jersey
abercrombie outlet
coach outlet online
nike clothing
soccer jerseys
bcbg max
nike free
beats by dre
versace handbags
ralph lauren outlet
true religion
air max
longchamp
converse shoes
michael kors outlet online
oakley vault
louboutin
true religion jeans
nike air force
asics
michael kors outlet
balenciaga shoes
michael kors
nike store
lululemon outlet
adidas running shoes
polo ralph lauren
mizuno running shoes
ray ban sunglasses
air max 2017
roshe run
cheap nfl jerseys
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses
bcbg
ray ban sunglasses
jordan shoes
true religion outlet
vans shoes
vanessa bruno
air jordan
mac makeup
air max 90
hollister outlet
nike shoes
kate spade outlet
supra
longchamp handbags
burberry handbags
nike air max
nike mercurial
roshe run
instyler ionic styler
nike air
replica watches
new balance trainer
ferragamo
nike shoes
gucci outlet
converse
gucci outlet
oakley sunglasses
jimmy choo
iphone cases
nike store
timberland
tods shoes
replica watches
jordan 6
ray ban
jordans
jordan shoes
yeezy shoe
adidas soccer cleats
oakley sunglasses cheap
ralph lauren
mac makeup
jordan 5
new balance
pandora
wedding dresses
marc jacobs
roty burch outlet
roshe run
jordan
new balance
true religion jeans
marc jacobs
adidas zx
jerseys
iphone x case
air max
michael kors canada
rolex
asics
polo ralph lauren
goyard handbags
louboutin
sac guess
burberry outlet
fivefingers
montre homme
marc jacobs handbags
lebron james shoes
converse
nike air max
pandora jewelry
swarovski
mizuno
hermes outlet
jordan 3
cartier love bracelet
jordan
burberry outlet
nike air max
argentina world cup jersey
adidas superstar
nike air max
polo ralph lauren
supra
jordan 12
nike store
red bottoms
mont blanc
guess
lebron 11
roty burch outlet
thomas sabo
tommy hilfiger
rolex watches
nike air force
boy london clothing
oakley sunglasses
adidas outlet
sac longchamp
ed hardy
air max 97
france world cup jersey
adidas outlet
herve leger
chloe handbags
adidas trainers
michael kors outlet
oakley
michael kors
adidas flip-flops
swarovski uk
abercrombie and fitch
longchamp
michael kors outlet
prada outlet
mac cosmetics
nike mercurial
new balance
longchamp bags
adidas outlet
ghd
stuart weitzman
burberry outlet online
air jordan
prada outlet
dolce and gabbana
michael kors outlet
baseball bats
mulberry
ray ban outlet
puma shoes
louboutin
nike air max
converse
adidas slides
free run
hogan shoes
basketball shoes
rolex
ferragamo
prada
brazil world cup jersey
nike air max
new balance shoes
nike blazer pas cher
vans
oakley sunglasses
nike air max
timberland
sac michael kors
kate spade
nike free run
belgium world cup jerseys
nike pas cher
oakley sunglasses
jordan
coach purse
michael kors outlet online
louboutin pas cher
kevin durant shoes
montre
mizuno wave
fitflops outlet
nike outlet
jordan retro
oakley sunglasses
beats by dre
rolex watches
portugal world cup jersey
adidas clothing
germany world cup jersey
timberland boots
barbour
montblanc
celine
vans shoes
fendi
michael kors factory outlet
oakley vault
nike free
ray ban
nike air max
michael kors outlet
kobe 10
dansko
air max
air max 95
longchamp
polo lacoste
sac burberry
kate spade outlet
jordan 1
jordans
huarache
nike free
beats headphones
louboutin
yves saint laurent
wedding dresses
adidas
ralph lauren uk
hogan outlet
air max
tiffany co
wedding dresses
nike roshe run
chrome hearts
giuseppe zanotti
soccer shoes
jordan
true religion outlet
true religion jeans
cheap toms
nike blazer
kenzo clothing
adidas uk
nike free
hogan
skechers shoes
insanity workout
salomon shoes
hermes
karen millen uk
coach outlet
reebok
softball bats
michael kors borse
adidas outlet
fitflop
nike air max 95
nike vapor max
mulberry outlet
jordan xx9
fitflops
swarovski
nike roshe run
timberland
clarks shoes
tory burch outlet
nike tn
roshe run
fendi
lebron shoes
links of london
jordan shoes
nike kyrie 2
tommy hilfiger
vans
england world cup jersey
flip flops
ray ban
2018.6.14chenlixiang
dfg56f545hg54gj
chenlixiang1
Dołączył: 5 tygodni temu
Posty: 372

Ranga:

  złota
20186.29 huangliyue GDFGGG
ray ban
replica watches
armani jeans
insanity workout
reebok shoes
jordan 6s
ferragamo belts
mikimoto jewelry
bose headphones
nike air trainers
ghd hair straighteners
chloe sunglasses
moose knuckles jackets
tory burch shoes
chloe bags
hermes belt
nike dunks sb
nine west shoes
nike air more uptempo
ralph lauren jeans
calvin klein jeans
russell wilson jersey
hermes jewelry
philipp plein outlet
versace clothing
persol sunglasses
soccer jerseys
fossil handbags
tory burch sandals
parajumpers jackets
jordan 9s
cartier sunglasses
nike air max
kristaps porzingis jersey
hermes uk
yoga pants
paul george shoes
curry 2
dsquared2 jeans
diesel jeans
levi jeans
chi flat iron
canada goose jackets
nike canada
basket nike
chrome hearts jewelry
karen millen dresses
kd 8
michael kors canada
jordan 7s
burberry clothing
keen sandals
jordan 13s
nicholas kirkwood shoes
nike hyperdunks
antonio brown jersey
kd 10
jordan 8s
curry jersey
saucony shoes
arcteryx
nike air max
sophia webster shoes
chanel bag
fendi sunglasses
tom ford sunglasses
kyrie 4
guess
ysl sunglasses
lebron 13
tiffany bracelet
linda farrow sunglasses
oakley sunglasses
lululemon
kobe 11
ferragamo
manolo blahnik
ferragamo sunglasses
hundreds clothing
jordan 31
bape clothing
versace sunglasses
football shirts
basket nike
jordan 10s
bvlgari sunglasses
woolrich jackets
givenchy jewelry
carson wentz jersey
maillot de foot
mac makeup
soldier 11
insanity workout
gucci outlet online
nike store
barbour jackets
trikots günstig
marc jacobs bags
onitsuka tiger
pelikan pens
tommy hilfiger polo shirts
jordan clothing
jordan 3s
abercrombie
kobe 12
clarisonic mia 2
prada sunglasses
hollister outlet
new balance shoes
dior handbags
10 deep clothing
armani handbags
mulberry handbags
puma outlet
omega watches
adidas soccer cleats
ray ban
bally shoes
supreme clothing
ghd hair straighteners
bottega veneta sunglasses
armani sunglasses
chopard jewelry
beats pill
maui jim sunglasses
spalding basketball
tiffany jewelry
pandora jewelry
snapback hats
soldier 9
cheap jerseys china
swarovski rings
camisetas de futbol
adidas crazy 8
calvin klein outlet
james harden jersey
versace bags
maglia calcio
golden goose shoes
converse shoes
babyliss pro
freshjive clothing
jordan 14s
lebron 15
kd 10 elite
kobe 10
maillot de foot
kyrie irving jersey
huf clothing
basketball jerseys
nike shoes
lee jeans
curry 5
lululemon sale
nike outlet online
visconti pens
jordan 2s
ysl makeup
lacoste jeans
marcelo burlon
burberry sunglasses
michael kors handbags sale
g-star jeans
teva sandals
balmain jeans
camisetas de futbol
jimmy choo sunglasses
curry 3
givenchy handbags
lebron 14
russell westbrook jersey
jordan 32
abercrombie
miu miu sunglasses
tiffany co
chanel
carrera sunglasses
mk purse
isabel marant shoes
under armour shoes
nobis jackets
jordan 4s
skechers sandals
chanel handbags
ysl handbags
coach outlet store online clearance
alife clothing
dolce gabbana sunglasses
kd 9
tiffany
air zoom pegasus
tiffany jewelry
cheap soccer jerseys
pasotti ombrelli
ralph lauren
alexander mcqueen handbags
basketball shoes
nike outlet store online
giannis antetokounmpo jersey
curry 4
kevin durant jersey
bulgari jewelry
tom brady jersey
vetements clothing
monster headphones
nike flight bonafide
bathing ape
lebron james jersey
foamposite
vans shoes
victoria's secret swimwear
soldier 10
police sunglasses
gentle monster sunglasses
omega watches
ferragamo shoes
philipp plein outlet
x-large clothing
maglie calcio
kevin durant shoes
ambassador 10
harry winston jewelry
gucci handbags
dak prescott jersey
dior sunglasses
gucci bag
supra shoes
russell westbrook shoes
mac cosmetics
ray ban wayfarers
jbl speaker
champion clothing
jordan for kids
designer sunglasses
kyrie 2
dsquared2 outlet
dolce gabbana
soccer jerseys
dyson hair dryer
aaron rodgers jersey
fußballtrikots
jimmy choo shoes
versace sunglasses
furla handbags
20186.29 huangliyue
chenlixiang1
Dołączył: 5 tygodni temu
Posty: 372

Ranga:

  złota
20186.29 huangliyue NN
ray ban
replica watches
armani jeans
insanity workout
reebok shoes
jordan 6s
ferragamo belts
mikimoto jewelry
bose headphones
nike air trainers
ghd hair straighteners
chloe sunglasses
moose knuckles jackets
tory burch shoes
chloe bags
hermes belt
nike dunks sb
nine west shoes
nike air more uptempo
ralph lauren jeans
calvin klein jeans
russell wilson jersey
hermes jewelry
philipp plein outlet
versace clothing
persol sunglasses
soccer jerseys
fossil handbags
tory burch sandals
parajumpers jackets
jordan 9s
cartier sunglasses
nike air max
kristaps porzingis jersey
hermes uk
yoga pants
paul george shoes
curry 2
dsquared2 jeans
diesel jeans
levi jeans
chi flat iron
canada goose jackets
nike canada
basket nike
chrome hearts jewelry
karen millen dresses
kd 8
michael kors canada
jordan 7s
burberry clothing
keen sandals
jordan 13s
nicholas kirkwood shoes
nike hyperdunks
antonio brown jersey
kd 10
jordan 8s
curry jersey
saucony shoes
arcteryx
nike air max
sophia webster shoes
chanel bag
fendi sunglasses
tom ford sunglasses
kyrie 4
guess
ysl sunglasses
lebron 13
tiffany bracelet
linda farrow sunglasses
oakley sunglasses
lululemon
kobe 11
ferragamo
manolo blahnik
ferragamo sunglasses
hundreds clothing
jordan 31
bape clothing
versace sunglasses
football shirts
basket nike
jordan 10s
bvlgari sunglasses
woolrich jackets
givenchy jewelry
carson wentz jersey
maillot de foot
mac makeup
soldier 11
insanity workout
gucci outlet online
nike store
barbour jackets
trikots günstig
marc jacobs bags
onitsuka tiger
pelikan pens
tommy hilfiger polo shirts
jordan clothing
jordan 3s
abercrombie
kobe 12
clarisonic mia 2
prada sunglasses
hollister outlet
new balance shoes
dior handbags
10 deep clothing
armani handbags
mulberry handbags
puma outlet
omega watches
adidas soccer cleats
ray ban
bally shoes
supreme clothing
ghd hair straighteners
bottega veneta sunglasses
armani sunglasses
chopard jewelry
beats pill
maui jim sunglasses
spalding basketball
tiffany jewelry
pandora jewelry
snapback hats
soldier 9
cheap jerseys china
swarovski rings
camisetas de futbol
adidas crazy 8
calvin klein outlet
james harden jersey
versace bags
maglia calcio
golden goose shoes
converse shoes
babyliss pro
freshjive clothing
jordan 14s
lebron 15
kd 10 elite
kobe 10
maillot de foot
kyrie irving jersey
huf clothing
basketball jerseys
nike shoes
lee jeans
curry 5
lululemon sale
nike outlet online
visconti pens
jordan 2s
ysl makeup
lacoste jeans
marcelo burlon
burberry sunglasses
michael kors handbags sale
g-star jeans
teva sandals
balmain jeans
camisetas de futbol
jimmy choo sunglasses
curry 3
givenchy handbags
lebron 14
russell westbrook jersey
jordan 32
abercrombie
miu miu sunglasses
tiffany co
chanel
carrera sunglasses
mk purse
isabel marant shoes
under armour shoes
nobis jackets
jordan 4s
skechers sandals
chanel handbags
ysl handbags
coach outlet store online clearance
alife clothing
dolce gabbana sunglasses
kd 9
tiffany
air zoom pegasus
tiffany jewelry
cheap soccer jerseys
pasotti ombrelli
ralph lauren
alexander mcqueen handbags
basketball shoes
nike outlet store online
giannis antetokounmpo jersey
curry 4
kevin durant jersey
bulgari jewelry
tom brady jersey
vetements clothing
monster headphones
nike flight bonafide
bathing ape
lebron james jersey
foamposite
vans shoes
victoria's secret swimwear
soldier 10
police sunglasses
gentle monster sunglasses
omega watches
ferragamo shoes
philipp plein outlet
x-large clothing
maglie calcio
kevin durant shoes
ambassador 10
harry winston jewelry
gucci handbags
dak prescott jersey
dior sunglasses
gucci bag
supra shoes
russell westbrook shoes
mac cosmetics
ray ban wayfarers
jbl speaker
champion clothing
jordan for kids
designer sunglasses
kyrie 2
dsquared2 outlet
dolce gabbana
soccer jerseys
dyson hair dryer
aaron rodgers jersey
fußballtrikots
jimmy choo shoes
versace sunglasses
furla handbags
20186.29 huangliyue
chenlixiang1
Dołączył: 5 tygodni temu
Posty: 372

Ranga:

  złota
20186.29 huangliyue HH
ray ban
replica watches
armani jeans
insanity workout
reebok shoes
jordan 6s
ferragamo belts
mikimoto jewelry
bose headphones
nike air trainers
ghd hair straighteners
chloe sunglasses
moose knuckles jackets
tory burch shoes
chloe bags
hermes belt
nike dunks sb
nine west shoes
nike air more uptempo
ralph lauren jeans
calvin klein jeans
russell wilson jersey
hermes jewelry
philipp plein outlet
versace clothing
persol sunglasses
soccer jerseys
fossil handbags
tory burch sandals
parajumpers jackets
jordan 9s
cartier sunglasses
nike air max
kristaps porzingis jersey
hermes uk
yoga pants
paul george shoes
curry 2
dsquared2 jeans
diesel jeans
levi jeans
chi flat iron
canada goose jackets
nike canada
basket nike
chrome hearts jewelry
karen millen dresses
kd 8
michael kors canada
jordan 7s
burberry clothing
keen sandals
jordan 13s
nicholas kirkwood shoes
nike hyperdunks
antonio brown jersey
kd 10
jordan 8s
curry jersey
saucony shoes
arcteryx
nike air max
sophia webster shoes
chanel bag
fendi sunglasses
tom ford sunglasses
kyrie 4
guess
ysl sunglasses
lebron 13
tiffany bracelet
linda farrow sunglasses
oakley sunglasses
lululemon
kobe 11
ferragamo
manolo blahnik
ferragamo sunglasses
hundreds clothing
jordan 31
bape clothing
versace sunglasses
football shirts
basket nike
jordan 10s
bvlgari sunglasses
woolrich jackets
givenchy jewelry
carson wentz jersey
maillot de foot
mac makeup
soldier 11
insanity workout
gucci outlet online
nike store
barbour jackets
trikots günstig
marc jacobs bags
onitsuka tiger
pelikan pens
tommy hilfiger polo shirts
jordan clothing
jordan 3s
abercrombie
kobe 12
clarisonic mia 2
prada sunglasses
hollister outlet
new balance shoes
dior handbags
10 deep clothing
armani handbags
mulberry handbags
puma outlet
omega watches
adidas soccer cleats
ray ban
bally shoes
supreme clothing
ghd hair straighteners
bottega veneta sunglasses
armani sunglasses
chopard jewelry
beats pill
maui jim sunglasses
spalding basketball
tiffany jewelry
pandora jewelry
snapback hats
soldier 9
cheap jerseys china
swarovski rings
camisetas de futbol
adidas crazy 8
calvin klein outlet
james harden jersey
versace bags
maglia calcio
golden goose shoes
converse shoes
babyliss pro
freshjive clothing
jordan 14s
lebron 15
kd 10 elite
kobe 10
maillot de foot
kyrie irving jersey
huf clothing
basketball jerseys
nike shoes
lee jeans
curry 5
lululemon sale
nike outlet online
visconti pens
jordan 2s
ysl makeup
lacoste jeans
marcelo burlon
burberry sunglasses
michael kors handbags sale
g-star jeans
teva sandals
balmain jeans
camisetas de futbol
jimmy choo sunglasses
curry 3
givenchy handbags
lebron 14
russell westbrook jersey
jordan 32
abercrombie
miu miu sunglasses
tiffany co
chanel
carrera sunglasses
mk purse
isabel marant shoes
under armour shoes
nobis jackets
jordan 4s
skechers sandals
chanel handbags
ysl handbags
coach outlet store online clearance
alife clothing
dolce gabbana sunglasses
kd 9
tiffany
air zoom pegasus
tiffany jewelry
cheap soccer jerseys
pasotti ombrelli
ralph lauren
alexander mcqueen handbags
basketball shoes
nike outlet store online
giannis antetokounmpo jersey
curry 4
kevin durant jersey
bulgari jewelry
tom brady jersey
vetements clothing
monster headphones
nike flight bonafide
bathing ape
lebron james jersey
foamposite
vans shoes
victoria's secret swimwear
soldier 10
police sunglasses
gentle monster sunglasses
omega watches
ferragamo shoes
philipp plein outlet
x-large clothing
maglie calcio
kevin durant shoes
ambassador 10
harry winston jewelry
gucci handbags
dak prescott jersey
dior sunglasses
gucci bag
supra shoes
russell westbrook shoes
mac cosmetics
ray ban wayfarers
jbl speaker
champion clothing
jordan for kids
designer sunglasses
kyrie 2
dsquared2 outlet
dolce gabbana
soccer jerseys
dyson hair dryer
aaron rodgers jersey
fußballtrikots
jimmy choo shoes
versace sunglasses
furla handbags
20186.29 huangliyue
chenlixiang1
Dołączył: 5 tygodni temu
Posty: 372

Ranga:

  złota
20186.29 huangliyue NNWE
ray ban
replica watches
armani jeans
insanity workout
reebok shoes
jordan 6s
ferragamo belts
mikimoto jewelry
bose headphones
nike air trainers
ghd hair straighteners
chloe sunglasses
moose knuckles jackets
tory burch shoes
chloe bags
hermes belt
nike dunks sb
nine west shoes
nike air more uptempo
ralph lauren jeans
calvin klein jeans
russell wilson jersey
hermes jewelry
philipp plein outlet
versace clothing
persol sunglasses
soccer jerseys
fossil handbags
tory burch sandals
parajumpers jackets
jordan 9s
cartier sunglasses
nike air max
kristaps porzingis jersey
hermes uk
yoga pants
paul george shoes
curry 2
dsquared2 jeans
diesel jeans
levi jeans
chi flat iron
canada goose jackets
nike canada
basket nike
chrome hearts jewelry
karen millen dresses
kd 8
michael kors canada
jordan 7s
burberry clothing
keen sandals
jordan 13s
nicholas kirkwood shoes
nike hyperdunks
antonio brown jersey
kd 10
jordan 8s
curry jersey
saucony shoes
arcteryx
nike air max
sophia webster shoes
chanel bag
fendi sunglasses
tom ford sunglasses
kyrie 4
guess
ysl sunglasses
lebron 13
tiffany bracelet
linda farrow sunglasses
oakley sunglasses
lululemon
kobe 11
ferragamo
manolo blahnik
ferragamo sunglasses
hundreds clothing
jordan 31
bape clothing
versace sunglasses
football shirts
basket nike
jordan 10s
bvlgari sunglasses
woolrich jackets
givenchy jewelry
carson wentz jersey
maillot de foot
mac makeup
soldier 11
insanity workout
gucci outlet online
nike store
barbour jackets
trikots günstig
marc jacobs bags
onitsuka tiger
pelikan pens
tommy hilfiger polo shirts
jordan clothing
jordan 3s
abercrombie
kobe 12
clarisonic mia 2
prada sunglasses
hollister outlet
new balance shoes
dior handbags
10 deep clothing
armani handbags
mulberry handbags
puma outlet
omega watches
adidas soccer cleats
ray ban
bally shoes
supreme clothing
ghd hair straighteners
bottega veneta sunglasses
armani sunglasses
chopard jewelry
beats pill
maui jim sunglasses
spalding basketball
tiffany jewelry
pandora jewelry
snapback hats
soldier 9
cheap jerseys china
swarovski rings
camisetas de futbol
adidas crazy 8
calvin klein outlet
james harden jersey
versace bags
maglia calcio
golden goose shoes
converse shoes
babyliss pro
freshjive clothing
jordan 14s
lebron 15
kd 10 elite
kobe 10
maillot de foot
kyrie irving jersey
huf clothing
basketball jerseys
nike shoes
lee jeans
curry 5
lululemon sale
nike outlet online
visconti pens
jordan 2s
ysl makeup
lacoste jeans
marcelo burlon
burberry sunglasses
michael kors handbags sale
g-star jeans
teva sandals
balmain jeans
camisetas de futbol
jimmy choo sunglasses
curry 3
givenchy handbags
lebron 14
russell westbrook jersey
jordan 32
abercrombie
miu miu sunglasses
tiffany co
chanel
carrera sunglasses
mk purse
isabel marant shoes
under armour shoes
nobis jackets
jordan 4s
skechers sandals
chanel handbags
ysl handbags
coach outlet store online clearance
alife clothing
dolce gabbana sunglasses
kd 9
tiffany
air zoom pegasus
tiffany jewelry
cheap soccer jerseys
pasotti ombrelli
ralph lauren
alexander mcqueen handbags
basketball shoes
nike outlet store online
giannis antetokounmpo jersey
curry 4
kevin durant jersey
bulgari jewelry
tom brady jersey
vetements clothing
monster headphones
nike flight bonafide
bathing ape
lebron james jersey
foamposite
vans shoes
victoria's secret swimwear
soldier 10
police sunglasses
gentle monster sunglasses
omega watches
ferragamo shoes
philipp plein outlet
x-large clothing
maglie calcio
kevin durant shoes
ambassador 10
harry winston jewelry
gucci handbags
dak prescott jersey
dior sunglasses
gucci bag
supra shoes
russell westbrook shoes
mac cosmetics
ray ban wayfarers
jbl speaker
champion clothing
jordan for kids
designer sunglasses
kyrie 2
dsquared2 outlet
dolce gabbana
soccer jerseys
dyson hair dryer
aaron rodgers jersey
fußballtrikots
jimmy choo shoes
versace sunglasses
furla handbags
20186.29 huangliyue
chenlixiang1
Dołączył: 5 tygodni temu
Posty: 372

Ranga:

  złota
 

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować