"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Wiatrakowce > Tematyka ogólna > Wątek
Witam
Po kilku rozmowach telefonicznych w sprawie rejestrowania budowanych amatorsko urządzeń latających zaczyna mi się klarować taki obraz: jest łatwiej wpisać sprzęt do rejestru i uzyskać znaki. Natomiast z dopuszczeniem do lotu jest tylko z pozoru łatwiej. Obecnie budowy nie nadzoruje pracownik ULC tylko sam budowniczy i to on , na koniec , potwierdza swoim podpisem , że wszystko jest wykonane zgodnie z .... No właśnie z czym? I tu zaczynają się schody. Budowa musi przebiegać zgodnie z jakimiś przepisami zatwierdzonymi w UE. I my jako wykonawcy musimy udowodnić (w zasadzie sami sobie , ale w razie "W" nawet prokuratorowi) , że faktycznie , zbudowany przez nas sprzęt jest zgodny z zapisanymi tam wymaganiami. Tyle tylko , że te wymagania często są niemożliwe do udowodnienia w naszych warunkach (np. pomiary wibracji w wiatrakowcach - wymagane w przepisach Angielskich ). Obliczenia wytrzymałościowe i próby statyczne (w naszych warunkach wystarczyłyby te ostatnie).
Wydaje mi się , że jest teraz dobry moment do ponowienia próby opracowania naszych własnych przepisów / wymagań odnośnie budowy i sprawdzenia konstrukcji przed dopuszczeniem do lotu. Poprzednia próba (Janka Romaniaka) stworzenia przepisów związanych z budowaniem wiatrakowców niestety "spaliła na panewce". W obecnej sytuacji jest inna atmosfera i może się to udać. Rozmawiałem dziś z Jankiem i On jest pozytywnie nastawiony do tego pomysłu , chętnie udostępni posiadany poprzedni projekt.
Co wy na to?

JanuszZmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-08-13 22:43 przez Robert Olszak.
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Cytat
Janusz Kowalczyk
Witam
".....Obecnie budowy nie nadzoruje pracownik ULC tylko sam budowniczy i to on , na koniec , potwierdza swoim podpisem , że wszystko jest wykonane zgodnie z .... No właśnie z czym? I tu zaczynają się schody. Budowa musi przebiegać zgodnie z jakimiś przepisami zatwierdzonymi w UE. I my jako wykonawcy musimy udowodnić (w zasadzie sami sobie , ale w razie "W" nawet prokuratorowi) , że faktycznie , zbudowany przez nas sprzęt jest zgodny z zapisanymi tam wymaganiami. Tyle tylko , że te wymagania często są niemożliwe do udowodnienia w naszych warunkach (np. pomiary wibracji w wiatrakowcach - wymagane w przepisach Angielskich ). Obliczenia wytrzymałościowe i próby statyczne (w naszych warunkach wystarczyłyby te ostatnie)..."
Co wy na to?

Janusz

Jeśli chodzi o zalecenia unijne dotyczące konstrukcji nieseryjnych i niewprowadzanych do obrotu handlowego w innych krajach to mówią one wręcz odwrotnie jak się Tobie wydaje. Budowa i eksploatacja na własny użytek aparatów amatorskich o prostej konstrukcji powinna podlegać przepisom ustanowionym i zatwierdzonym w danym kraju.
Wykonawca amator i tak ponosi całkowitą odpowiedzialność za swoje innowacje technologiczne, bez względu na przepisy innych krajów UE i wybór rodzajów badań.

Zgadzam się że powinniśmy udowodnić przede wszystkim sobie samym przeprowadzenie prób statycznych konstrukcji wg. zasad symulacji lotniczych (np. na 4-6G dla obciążeń w locie i twardych lądowań w terenach przygodnych). Jaki masz Janusz problem jeśli masz obawy o "udowadnianie" ? aby do Twojego poświadczenia dopisali się jeszcze świadkowie obecni przy próbach(jak wybrałeś tylko statycznych)? No ale to już Twoje decyzje i jeśli polskie liberalne przepisy akurat Tobie nie odpowiadają to przecież możesz swoją wydumkę zarejestrować w innym kraju UE lub USA(-koledzy właśnie wg. tych wiatraka sobie zarejestrowali).

.
Pozdrawiam Wiesiek
Wiesław Sobczak
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 83

Ranga:

  brązowa
Kolega Wiesław ma rację. Konstruktor / wykonawca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszystko , łącznie z stworzeniem zasad według których będzie budować (czyli przepisów opisujących zasady wytrzymałości , udowadniania wytrzymałości itd , etc.)
Z racji tego , że mieszkam w Warszawie najprościej było wyjaśnić wszystkie wątpliwości u źródła , czyli w ULC`u. Po bardzo miłej rozmowie zostałem poinstruowany , że całą odpowiedzialność spoczywa obecnie na wykonawcy. I już.
Dzięki tej wizycie mam również "newslettera" którego cytat zamieszczam poniżej :


W uzupełnieniu wcześniejszych wniosków przesyłam także projekt druku informacji o dokonaniu oceny zdatności urządzenia latającego który może być przydatny w Waszej działalności.

Druk dotyczy wszystkich przypadków oceny zdatności urządzenia latającego w tym wydania pozwolenia na wykonywanie lotów, dopuszczenia do wykonywania lotów, poświadczenia zdatności do lotu lub oznaczenia zdatności. Dotyczy między innym urządzenia latającego produkcji seryjnej jak i zbudowanego w pojedynczym egzemplarzu, a także oceny zdatności dokonanej przed pierwszym lotem oraz kolejnych ocen zdatności do lotu.

Na podstawie pkt 6.4.13. załącznika Nr 5a do przedmiotowego rozporządzenia informację o dokonaniu oceny zdatności urządzenia latającego ze wskazaniem przyjętych wymagań technicznych należy przekazać do ewidencji statków powietrznych przed pierwszym lotem urządzenia latającego, a w przypadku kolejnej oceny zdatności do lotu – w ciągu dziesięciu dni roboczych. Informację składa podmiot dokonujący oceny zdatności do lotu.

Zwracam szczególną uwagę na właściwe wskazanie wymagań technicznych które powinny obejmować wszystkie zagadnienia wskazane w rozporządzeniu i przytoczone we wniosku. Jeżeli wskazane przez Was wymagania, specyfikacje certyfikacyjne, normy etc. nie są kompletne należy je uzupełnić procedurami własnymi i je wskazać.

Ukazało się Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie klasyfikacji statków powietrznych.[prawo.sejm.gov.pl]W załącznikach: wspomniany powyżej projekt druku informacji o dokonaniu oceny zdatności urządzenia latającego ,
oraz projekt wymagań technicznych przy budowie wiatrakowców autorstwa Jana Romaniaka. Janek udostępnia je do ewentualnego wykorzystania w czasie budowy / rejestracji.

Janusz
avatar

Janusz Kowalczyk
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 1294

Ranga:

  złota
Załączniki:
otwórz | pobierz - Info _ocena_zdat_UL_14 06 2018 V_0 - Kopia.pdf (381.4 KB)
otwórz | pobierz - wymagania techniczne dla wiatrakowców-03.04.07.pdf (960.7 KB)
 

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować