"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > O mało co ... > Wątek
kto czyta nie błądzi?
przez Henryk Mieszkowski 07-12-2012 - 19:14:34

Wypadek samolotu zodiak 763/2010 - studium przypadku

co myślicie o przyczynach wypadku?

for identification turn left 30 degrees

Henryk Mieszkowski

Ranga:

złota
Re: kto czyta nie błądzi?
przez Artur Caban 09-01-2013 - 12:16:05

Wypadek ten znam wyłącznie z publikacji.
Prawdopodobne przyczyny tego wypadku, które są szczegółowo opisane w raporcie - i jest to piramida przyczyn.
[www.transport.gov.pl]
Według mnie najważniejsze:
- prawdopodobny brak kwalifikacji do obsługi samolotu przez właściciela, który jednak formalnie posiadał takie uprawnienie na podstawie czeskiego ŚK pilota i wymaganych do uzyskania w.w zaledwie kilku godzin wykładów w zakresie budowy i obsługi samolotu.
- nieprawidłowe (sprzeczne z zasadami techniki lotniczej) czynności obsługowe przy samolocie wykonane przez właściciela dotyczące newralgicznych elementów silnika i płatowca.
- przedmiotowy lot zakończony wypadkiem był pierwszym po wzmiankowanych czynnościach obsługowych i odbywał się nie jak oblot po przeglądzie, ale rutynowy lot dodatkowo z udziałem pasażera.
- błędne czynności obsługowe prawdopodobnie spowodowały zmniejszenie mocy w czasie startu i lotu po kręgu i prawdopodobnie wywołały zapach spalenizny w kabinie, a u załogi podejrzenie awarii i pożaru silnika, i reakcję w postaci zamknięcia przepustnicy.
- błędy w technice pilotażu lotu ślizgowego z zamkniętą przepustnicą lub wyłączonym silnikiem (doprowadzenie do głębokiego ześlizgu po skrzydle lub korkociągu w trakcie manewru zawracania z wysokości niewystarczającej do wyprowadzenia, ok. 100 - 150m AGL).
Artur.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-09 12:21 przez Artur Caban.

Artur Caban

Ranga:

złota
przez Tomasz Jędrzejewski 09-01-2013 - 13:22:50

może tak. może nie.
niech latają wiecznie, ale z upierdliwością młodego starca dziękuję losowi, że latałem na szybowcach.
i silnik wraz z paliwem miałem wszędzie. i nigdzie.
to powinien być początek lotniczej przygody dla wszystkich lataczy.
chociaż orły też umierają.
"nie chcę być najlepszym pilotem. ja chcę mieć szczęście"

a może tak przy okazji wolnego czasu "pochwalilibyśmy" się swoimi przygodami?
ujmy to nie przynosi, a może komuś z nas uratować skrzydła i tyłek.
wszystkiego najlepszego w Nowym Roku Koledzy,
Tomasz Jędrzejewski

Ranga:

złota
przez michał 10-01-2013 - 10:42:43

Pan Artur Caban napisał:

- błąd pilota
- błąd pilota
- błąd pilota
- błąd pilota
- błąd pilota

Panowie nie rozprzestrzeniajmy gorączki smoleńskiej, każdy wypadek jest sprawą indywidualną i dzielanie pilotów na tych umiejących latać z Polski i tych "gorszych" bo z Czech to paranoja abstrahując od tego że szkolenia i ruch lotniczy ulm są w Czechach co by nie było są na wyższym poziomie (generalnie).
michał

Ranga:

brązowa

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować