Warning: strstr() [function.strstr]: Empty delimiter. in /wm/portals/lotnicza/forumlp/read.php on line 517

Warning: strstr() [function.strstr]: Empty delimiter. in /wm/portals/lotnicza/forumlp/read.php on line 517

Wizualizacja "Naszych Trawników"
"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
WIADOMOŚCI Z KRAJU
WIADOMOŚCI ZE SWIATA
OSTATNIO NA PORTALU
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > Nasze trawniki > Wątek
www.fotolatanie.pl
strona często aktualizowana na której są bieżące informacje i link do mapy

Opis:
Na mapie są zaznaczone lotniska/lądowiska/miejsca do lądowania ze szczególnym uwzględnieniem "Naszych Trawników" opisanych przez pilotów na tym forum.
Podstawowy szablon opisu miejsca:
1. Nazwę miejsca
2. Radio
3. nazwy miejscowości pobliskich
4. dane geograficzne
5. wysokość położenia elewacji miejsca
6. długość pasa
7. kierunki lądowania
8. - ten punkt w opisie to inne rzeczy, które są istotne dla bezpiecznego lądowania
następnie uwagi, linki do stron opisujących lotniska/lądowiska/inne miejsca i bezpieczne trawniki, a na końcu fotografie.
W przygotowaniu: informacja o dostępnym paliwie na lub w pobliżu miejsca.

Dyskusję na temat mapy proszę prowadzić w poście "aneks do"naszych trawników"" w temacie Ogólnym<= tu kliknij i pisz

LEGENDA:
Ze względu na dość częstą aktualizację, legenda jest dostępna bezpośrednio przy mapie oraz na głównej stronie www.fotolatanie.pl

Wszelkie sugestie zmian, modyfikacji punktów można także przekazać na priv do mnie lub TadeuszaC lub w formularzu kontaktowym na fotolatanie.pl

Jeżeli ktoś ma fotografię któregokolwiek miejsca z w/w mapy i chce, aby było wyświetlane w danym punkcie, należy przesłać je na adres e'mail - lisek.tomasz@gmail.com, z podaniem punktu, którego fotografia dotyczy.

Jeżeli, ktoś z mapy czegoś nie będzie rozumiał to proszę pytać to odpowiem lub napiszę opis w tym poście

Mapa służy tylko poglądowi i może się stać pomocna przy planowaniu lotów, lecz nie może ona służyć do celów operacyjnych, a aktualne dane należy pobierać z AIP, AUP oraz NOTAM.

Dla użytkowników programu nawigacyjnego AutoMapa i innych !! !! !!

Na tej stronie znajdują się pliki do pobrania z punktami do GPS'ów, które są co jakiś czas aktualizowane w zależności od ilości zmienionych danych na mapie.

Zmieniany 41 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-05-03 11:07 przez Liseczek.

Tomasz Lisowski (Liseczek)

Ranga:

złota
Witam wszystkich serdecznie.
Chciałbym przypomnieć, że "Nasze Trawniki" mają równy rok od upublicznienia mapy.
Przy tej okazji chciałbym wraz z Tadeuszem podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do aktualizacji i rozwoju mapy z przyjaznymi miejscami do lądowania naszymi malutkimi, choć szybkimi statkami powietrznymi. Cieszę się, że mapa się przydaje, co odzwierciedlają statystyki, które są zamieszczone poniżej zebrane przez Tadeusza. Mam nadzieję, że wykazanie niektórych miejsc przyczyniło się również do nawiązania nowych znajomości i chęci latania trochę dalej od swojego komina.
Kierując do Was podziękowania, wierzę, że dane na mapie będą w dalszym ciągu aktualizowane, do czego serdecznie zachęcam wszystkich zgodnie z przesłaniem
"... aby latało się bezpiecznie"

Moderator

Ranga:

złota
Niezmiernie miło mi jest poinformować drogich forumowiczów, że zostaliśmy nominowani w plebiscycie "Lotnicze Orły 2012", które ruszyły 1 grudnia 2012 i głosowanie potrwa do końca marca 2013. Głosować można, podobnie jak było w poprzednich latach - raz dziennie. Troszkę zaskakującej kategorii zostaliśmy nominowani, bo mimo działania "naszych trawników" od 9 lutego 2010r. to występujemy w kategori "Debiut Roku" obok portalu "helicopter.pl", "lotnisko Modlin" oraz kwartalnika "motoszybowce.pl".
Cieszymy się bardzo z nominacji i zachęcamy do głosowania!!!

Link do kategorii, w której jesteśmy nominowani

Dziękujemy
Tadeusz i Tomasz

Ranga:

złota
Re: Wizualizacja "Naszych Trawników"
przez Kalina 06-03-2013 - 14:19:45

Podziel się swoimi doświadczeniami w tym temacie.
Kalina

Ranga:

brązowa
Kalina, ale o jakie doświadczenia Ci chodzi - czy mogłabyś sprecyzować zakres??

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 02-05-2014 - 09:20:02

Strona www.fotolatanie.pl chwilowo nie działa.
Zainteresowanym wizualizacją lądowisk na mapie w Google Maps polecam link bezpośredni pod adresem: goo.gl/1go9N
[goo.gl]

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 02-10-2014 - 11:01:38

Drodzy Latacze,
niestety nadszedł kres Naszych Trawników w znanej Wam wersji na mapie prowadzonej przez Google Maps - dostępnej tu: [goo.gl]
Mapa ta zaliczyła prawie 900 tys. odsłon, ale wszystko wskazuje na to, ze do miliona nie uda się jej dotrwać.
Google ogłosiło, że mapy w tej wersji działać nie będą i za jakiś czas zostaną wyłączone. Za to został przez Google uruchomiony nowy mechanizm zwany "My Maps".

Licząc się z tym, że nasza mapa przestanie wkrótce działać, przenieśliśmy informacje dostępne ze "starej" mapy na nowy format, zgodny z wymogami "My Maps".
Nowa wersja mapy ma zarówno zalety, jak i wady.
Do zalet można zaliczyć:
- pełna lista lotnisk na jednej liście,
- w związku z powyższym łatwe wyszukiwanie lotniska na stronie (przez Ctrl-F),
- możliwość dodania do informacji o lądowisku więcej niż 1 zdjęcia.
Wad jest niestety więcej:
- bardzo ograniczona jest (przynajmniej na razie) liczba ikon, które można użyć do rozróżniania obiektów, co powoduje, że rózne typy lotnisk/lądowisk są graficznie nierozróżnialne (status lotniska/lądowiska dodaliśmy w związku z tym w opisie),
- brak możliwości podłożenia pod odpowiednie w miejsca w opisie linków (np. przekierowujących na pełne zdjęcie po kliknięciu jego miniaturki albo na stronę lotniska po kliknięciu słowa "AIP" ); w celu ominięcia tej niedogodności wprowadziliśmy explicite do opisu adresy, które przekierowują do odpowiedniej informacji (jak np. Foto:, Foto2:, AIP: )
- brak możliwości wyróżnienia tekstu w opisie poprzez pogrubienie czcionki czy dodanie koloru, przez co opis stał się mniej czytelny.
Są tez inne niedogodności związane z administrowaniem tą stroną, ale to już tylko nasz (Tomka i mój) problem.
Szkoda też, ze nie ma licznika wejść na stronę.
A tak ogólnie, to wizualnie stara mapa mi się po prostu bardziej podobała... sad smiley

Nowa wersja mapy Naszych Trawników znajduje się tutaj: [goo.gl] (krótki adres to goo.gl/Erfmw3). Dajcie znać jakie są Wasze wrażenia z nowej odsłony mapy Naszych Trawników na adresy Tomka lub mój (podane na końcu Legendy do mapy).
Mam nadzieję, że nowa mapa nadal będzie nam dobrze służyć.

Portal lotniska.dlapilota.pl też już się przygotowuje do przełączenia się na import danych z nowej wersji mapy Naszych Trawników.

Pozdrawiamy,
Tadeusz i Tomek

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 17-01-2015 - 23:39:20

Uwaga: Krótki adres (http://goo.gl/Erfmw3) do mapy Naszych Trawników już jest nieaktualny.
Obecnie "krótki adres" to naszej mapy to (http://goo.gl/7Xdirg) , który wskazuje na aktualną wersję mapy: [goo.gl]
Oczywiście niezmiennie działa najprostszy do zapamiętania adres: [fotolatanie.pl]

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 26-05-2015 - 23:11:02

Informuję, że Nasze Trawniki doczekały się wersji do programu nawigacyjnego SkyDemon.

SkyDemon zawiera cześć lotnisk i lądowisk w Polsce, ale lista ta jest bardzo niekompletna. Nawiasem mówiąc program zawiera także niektóre lotniska dawno zlikwidowane (zgłosiłem błędy do producenta). Ale brakuje w nim za to wielu "naszych" lądowisk.

Dla użytkowników SkyDemona polecam plik EPWW.airfields.xml, który można pobrać ze strony [atmavio.pl] . Plik trzeba skopiować do katalogu SkyDemon w kompuetrze, tablecie lub smartfonie, a program SkyDemon przy uruchamianiu automatycznie wczyta plik i pokaże brakujące "nasze trawniki" na mapie. Wczytane lądowiska będą dostępne przy planowania trasy i nawigacji.

Pozdrawiam wszystkich Lataczy!
Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 28-05-2015 - 00:52:57

Drobne poprawka i uzupełnienie poprzedniej informacji:
Plik z lądowiskami (EPWW.airfields.xml) trzeba skopiować do folderu SkyDemon\CustomData.
Folder SkyDemon powinien być w Bibliotece w Dokumentach.

TadeuszCz

Ranga:

złota
Tadeusz,
wielkie dzięki smiling smileysmiling smileysmiling smileysmileys with beer
Tomasz Żak
przez TadeuszCz 29-05-2015 - 14:44:20

Jeszcze drobna zmiana techniczna w "Naszych Trawnikach" do SkyDemona:

Nazwę pliku do SkyDemona zmieniłem na "LotniskaPL-SkyDemon.airfields.xml", aby była kompatybilna z nazwami plików do Garmina i SkyView,
Zmieniłem także nazwy lądowisk na nazwy bez polskich liter. Użycie "ogonków" powodowało, że export trasy ze SkyDemona do GPS Garmina (poprzez plik FPL) źle działał (lądowiska z polską literą były automatycznei usuwane...). Teraz powinno byc dobrze.
W polu "Remarks" dodałem pełną nazwę (lub nazwy) lądowiska z polskimi literami.

Dodałem też w polu "Remarks" informację o dokładnym kierunku pasa startowego (z dokładnością do pojedynczych stopni), ponieważ SkyDemon w karcie informacyjnej lotniska takich danych nie przewidywał...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-05-29 14:48 przez TadeuszCz.

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 16-10-2015 - 00:57:34

I jeszcze jedna informacja dla użytkoników Naszych Trawników na SkyDemonie: Utworzyłem dodatkowy plik z lotniskami, które dotąd były intencjonalnie pominięte na mapie SkyDemona.. Plik do ściągnięcia z [www.atmavio.pl]. Bliższe informacje w instrukcji tamże.... Miłej zabawy i udanych lotów ze SkyDemonem. :-)
Aha: "ogonki" wróciły do nazw lądowisk w SkyDemonie......

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 26-10-2015 - 19:18:45

Cześć Latacze!

Na mapie "Naszych Trawników", wykorzystywanej także w nawigacji Garmin, SkyView i SkyDemon, podaję parametry pasów (dróg) startowych na poszczególnych lotniskach i lądowiskach, a w szczególności ich położenie, kierunek, długość i szerokość.

Nie jestem w stanie odwiedzić wszystkich lądowisk, aby sprawdzić, czy podawane parametry są w pełni zgodne z rzeczywistością. Ponieważ jednak jakość i dokładność zdjęć satelitarnych w Google Maps (lub Google Earth) jest coraz większa, istnieje już możliwość weryfikacji położenia dróg startowych na podstawie tych zdjęć.

W związku z tym sporządziłem mapę, która pokazuje położenie każdego lotniska/lądowiska i znanych mi pasów (dróg) startowych. Adres tej mapy to: [www.google.com]

Mam do Was prośbę, abyście wyszukali na tej mapie znane Wam lądowiska i sprawdzili, czy położenie pasa startowego jest zgodne z rzeczywistym stanem w terenie. Jeżeli nie, to proszę o informację jak lokalizację drogi startowej należałoby skorygować.

Jednocześnie niezmiennie proszę o informacje dotyczące lądowisk, które już nie istnieją (należy usunąć z mapy), a także o informacje o lądowiskach, które na mapie jeszcze nie występują, a chcielibyście, żeby inni Latacze na nie trafili... :-)

Z lotniczym pozdrowieniem,
Tadek

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-10-26 19:21 przez TadeuszCz.

TadeuszCz

Ranga:

złota
Cześć TT !Proszę o poprawę mojego numeru tel. na aktualny t.j.570453599

"WILK".

Andrzej"WILK" Wilczyński

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 26-10-2015 - 23:29:16

Zrobione, dzięki! :-)

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 08-02-2016 - 16:05:25

Zmieniły się adresy internetowe do map "Naszych Trawników".
Aktualne adresy to:
- mapa zasadnicza: [goo.gl] (https://goo.gl/fhJuDn)
- mapa z drogami startowymi: [goo.gl] (https://goo.gl/U6QTtg)
- mapa z lądowiskami usuniętymi: [goo.gl] (https://goo.gl/U6MyPG)
Mapa zasadnicza oczywiście nadal dostępna będzie pod łatwym adresem [fotolatanie.pl]

Zmiana adresów map nastąpiła ponieważ poprzednie mapy z niewiadomych przyczyn "zginęły" w bazach Google Maps, a użycie dotychczasowych adresów nie było możliwe.

Przy okazji informuję, że na stronie [atmavio.pl] (http://atmavio.pl/pliki-do-pobrania) pojawiły się dwie wersje pliku z lotniskami do SkyDemona: pełna baza lotnisk lub alternatywnie tylko lądowiska dodatkowe, nie zamieszczone w oryginalnej bazie SkyDemona.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-08 16:07 przez TadeuszCz.

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez Jarek 25-02-2016 - 21:15:19

Jak wgrać na IPAD bazę danych naszych trawników na SKYDEMON ?
Jarek

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 26-02-2016 - 11:57:40

Osobiście nie mam doświadczeń z urządzeniami z iOS-em, ale zobacz proszę w instrukcji dostępnej do pobrania ze strony [www.atmavio.pl]
Tam jeden z kolegów opisał procedurę (na dole trzeciej strony)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-26 11:58 przez TadeuszCz.

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez Jarek 27-02-2016 - 09:59:21

Dzięki za podpowiedz smiling smiley
Jarek

Ranga:

złota

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować