"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Motolotnie / Samoloty UL > Nasze trawniki > Wątek > Strona 8
Re: aneks do "Naszych Trawników".
przez TadeuszCz 20-10-2010 - 17:27:35

Fajno, dzięki. To mnie dodatkowo zachęciło, aby polecieć do Kroczewa, zmierzyć dokładnie parametry trawy i wprowadzić na mapę. Na razie załączam fotkę z daleka (lądowisko zaznaczone białą linią), bo towarzystwa na paralotniach było tyle w powietrzu, że strach było bliżej podlecieć... :-)

TadeuszCz

Ranga:

złota
Cześć, dziękuję za słowa uznania.
Zastanawiam się, czy nie dało by się jakoś dorzucić do mojej AirMap'y poi'sów z zaznaczonymi "trawnikami" smiling smiley
Fajnie byłoby mieć na mapie takie miejsca wraz z opisem typu telefon kontaktowy, częstotliwość itp smiling smiley
Z aktualizacją chyba powinno być ok, bo jak widać na stronie [garmin.tu.org.pl] dane aktualizują się same, wystarczy wygenerować nowy release mapy smiling smiley.

Przemysław Wiśniewski

Ranga:

złota
Tak jeszcze w nawiązaniu do wcześniejszych wypowiedzi. Na mojej mapie nie ma zaznaczonych startowisk paralotniowych. W sumie ta mapa może być tak samo wykorzystywana w małym lotnictwie jak i paralotniarstwie czy lotniarstwie.
Dopuściłem się tam jedynie profanacji - konwersji stóp na metry i pozbycia się niektórych niepotrzebnych mi stref (np. z zakazem lotów naddźwiękowych).
Nie wiem czy piloci ultralekkich i podobnych mają na pokładzie profesjonalne gps'y z mapami jp ale jeśli nie to chyba nic nie stoi na przeszkodzie do zastępczego używania zwykłego garmina z mapą jak moja (oczywiście z rozsądkiem).

Cytat:
"Swoją drogą zazdroszczę trochę motolotniarzom. Dla nich większy trawnik to lotnisko." - ja też Wam paru rzeczy zazdroszczę smiling smiley

Przemysław Wiśniewski

Ranga:

złota
Przemysław Wiśniewski Napisał(a):
-------------------------------------------------------
/ciach/
> Dopuściłem się tam jedynie profanacji -
> konwersji stóp na metry i pozbycia się
> niektórych niepotrzebnych mi stref (np. z zakazem
> lotów naddźwiękowych).
/ciach/

Szkoda... nam by się przydały ;-DDD

Paweł Słomski (Karabus)

Ranga:

złota
Paweł Słomski (Karabus) Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Przemysław Wiśniewski Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> /ciach/
> > Dopuściłem się tam jedynie profanacji -
> > konwersji stóp na metry i pozbycia się
> > niektórych niepotrzebnych mi stref (np. z
> zakazem
> > lotów naddźwiękowych).
> /ciach/
>
> Szkoda... nam by się przydały ;-DDD

Naddźwiękowce smiling smiley

Przemysław Wiśniewski

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 26-10-2010 - 11:13:55

Cześć Przemku!
Jeżeli chciało by Ci się zamieścić na Twojej mapie lotniska (lądowiska itp) z mapy Naszych Trawników, to są one zawsze dostępne i aktualne w pliku, który można pobrać stąd: [maps.google.pl]
Jest to plik tekstowy w formacie KML, który można stosunkowo prosto przetworzyć do postaci możliwej do dodania do Twojej mapy. Dane lotnisk zaczynają się od pierwszego wystąpienia pola <Placemark>. Ten sam plik jest między innymi wykorzystywany do update'u danych o lotniskach w serwisie DlaPilota.
Pozdrawiam, Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 26-10-2010 - 23:48:45

Cześć Latacze!
Nowości na mapie Naszych Trawników to:
- potwierdzone lądowisko w Zyzdrojowej Woli u Piotra i Beaty Lisockich - Polecam!,
- dodane lądowisko paralotniowe w Kroczewie,
- dodane lądowisko w Trębkach Nowych,
- dodane fotki i aktualizacja danych lądowisk Kolonia, Zyzdrojowa Wola, Kętrzyn, Niewodnik, Orneta, Wołowno 1, Sząbruk, Olsztyn, Gryźliny,
- "zazieleniona" Cerekiew dzięki wątkowi wprowadzonemu na Forum przez Marka Nowakowskiego: [forum.lotniczapolska.pl]
Miękkich lądowań!
Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
Na stronie fotolatanie.pl jest do pobrania aktualna wersja plików do wgrania do GPS'a z Automapą z "Naszymi Trawnikami". Już nie długo będą również dostępne pliki do Garmina.

Tomasz Lisowski (Liseczek)

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 07-11-2010 - 01:08:46

Informuję o ważniejszych uzupełnieniach poprawkach na mapie Naszych Trawników [maps.google.pl] :
- dzięki Zbyszkowi Kędziorze (i właścicielowi, który nas ugościł!) dodany Sąspów,
- po zwizytowaniu zmieniony status Wysokiego Mazowieckiego na potwierdzone,
- dzięki Bogdanowi (SkySailor) zmieniony status Szadka na potwierdzone i poprawienie danych
- dzięki Zbyszkowi Kosiorkowi dodane lądowisko Ryki
- dzięki Andrzejowi Kostkiewiczowi dodane lądowisko Chojnice – jeszcze do potwierdzenia dokładnych parametrów lądowiska
- usunięte lądowiska Sanok i Orsk – lądowiska wyłącznie śmigłowcowe,
- lądowiska Korycin i Ostrówek – także przeniesione na mapę lotnisk usuniętych: [maps.google.pl]
- dodane fotki i zaktualizowane dane: Turośń Kościelna, Krynice Kolonia, Białystok-Krywlany, Brody, Białousy

Opisy dużej części lądowisk uzupełnione zostały o dodatkowe pole "KONTAKT". Naszym zamiarem było podanie w tym polu takiego numeru telefonu, który byłby najużyteczniejszy z punktu widzenia zasięgnięcia informacji o możliwości i warunkach lądowania.
Numer telefonu w polu KONTAKT, ewentualnie dane osoby do kontaktu, podajemy TYLKO WTEDY, gdy jest on dostępny w którymś ze źródeł w Internecie (AIP, aim.pansa, lotniska,dlapilota, forum "Nasze Trawniki" lub strona www lotniska) lub gdy uzyskaliśmy zgodę właściciela na podanie danych kontaktowych. Jeżeli, pomimo dołożenia staranności w tym względzie, czyjeś dane kontaktowe zostały umieszczone w opisie lądowiska bez jego woli - prosimy o taką informację - wtedy niezwłocznie usuniemy takie dane.
Bardzo prosimy o spojrzenie na zamieszczone dane kontaktowe dla Waszych lądowisk, lądowisk przez Was użytkowanych lub po prostu dobrze Wam znanych i poinformowanie nas, jeżeli podane informacje są nieprawidłowe.
Obecnie na 392 lądowiska znajdujące się na mapie Naszych Trawników tylko dla 205 udało nam się wstępnie ustalić telefoniczne dane kontaktowe. Jak ktoś ma i może (za zgodą właściciela) podać więcej - to będziemy wdzięczni - w imieniu wszystkich Lataczy...

Pozdrawiam, Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 10-11-2010 - 12:26:59

W poprzednim moim poście wkradł się błąd.
Powinno być:

"- dzięki Zbyszkowi Kędziorze (i właścicielowi, który nas ugościł!) dodane Lewickie".

Sąspów został też dodany, ale to już raczej dzięki Wojtkowi, którego odwiedziłem z kolei na jego lądowisku... :-)

Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 11-11-2010 - 22:41:15

Cześć Latacze i kibice Naszych Trawników!
Właśnie przed chwilą licznik wejść na mapę Naszych Trawników [maps.google.pl] przekroczył kolejny próg: 150.000 wejść:

Fajnie, że tyle osób znajduje na niej użyteczne informacje.
Czekamy od Was na dalsze... :-)

Pozdrawiamy,
Tadek i Tomek

TadeuszCz

Ranga:

złota
Dla posiadaczy GPS'ów firmy Garmin jest do pobrania z fotolatnie.pl najnowsza baza danych "naszych trawników"

pozdrawiamy
Tadeusz i Tomek (TaTo)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-19 16:55 przez Tomasz Lisowski (liseczek).

Tomasz Lisowski (Liseczek)

Ranga:

złota
przez TadeuszCz 12-12-2010 - 22:15:17

Nasze trawniki przysypane śniegiem, a forum "Nasze Trawniki" zasnęło snem zimowym.
Jak nie można latać, to może warto poświęcić kilka chwili na zamieszczenie informacji o znanych miejscach do lądowania. Na wiosnę byłoby jak znalazł.... :-)
Mamy w Polsce dziesiątki fantastycznych miejsc, których na mapie Naszych Trawników jeszcze nie ma. Może do wiosny się pojawią?... To zależy tylko od nas samych.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-12 22:16 przez TadeuszCz.

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez SkySailor 23-12-2010 - 18:45:46

Trzeba by trochę odśnieżyć wątek ...

Od prawie roku tworzę w wolnych chwilach mapę polskich zamków. Jest to związane z moim hobby, czyli historią. Niektóre z nich są wspaniałymi fortecami, inne to już tylko resztki murów, z niektórych pozostały jedynie ślady na ziemi, choć kiedyś były wspaniałymi budowlami z bogatą historią. Część z nich można dostrzec z lotu tylko zimą lub jesienią, gdy drzewa porastające ruiny tracą liście ...
W tej chwili mam wprowadzone z dokładnością do 100m współrzędne około 350 zamków, ruin i grodzisk, planuję zamknąć pracę w końcu stycznia liczbą około 400 obiektów, co będzie dawało kompletną listę takich obiektów w Polsce posiadających wartość historyczną.

Ciekaw jestem, czy jest jeszcze ktoś, kto byłby zainteresowany wrzuceniem ich w swoją nawigację obok "naszych trawników" ?

P.S.
Kolejna mapa, którą mam zamiar się zająć od lutego, to mapa atrakcji i ciekawych miejsc . Mam na myśli takie miejsca, które warto zobaczyć z góry - jak np. ogromny napis JPII posadzony z drzew, lesistą "strzałę północy" w okolicach Bukowna, wodospady, malownicze przełomy rzek, ciekawe skały, parki miniatur, parki dinozaurów ... skanseny, zabytkowe wiatraki, pozostałości okopów i fortyfikacji itd itd ....
To praca, która nie uda się bez współpracy kolegów pilotów.
A może to zły pomysł ?

Pozdrawiam
Bogdan

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-23 19:30 przez SkySailor.
SkySailor

Ranga:

srebrna
przez TadeuszCz 23-12-2010 - 19:02:04

Bardzo podoba mi się ten pomysł. Chętnie bym sobie wprowadził do swojego GPS-a, aby zajrzeć w ciekawe miejsca w czasie lotu! smiling smiley

Kiedyś próbowaliśmy z Tomkiem dodawać "Ciekawe Miejsca" do mapy naszych Trawników, ale inicjatywa spotkała się z bardzo małym odzewem. Zrezygnowaliśmy zatem z tej kategorii punktów. Tak czy inaczej - powinna to być oddzielna mapa. No i musi mieć swojego gospodarza i spory "wkład początkowy". Jak widać - taki warunek mógłby być spełniony... :-)

Masz już może te punkty naniesione gdzieś w Google Maps, żeby sobie obejrzeć?
Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
przez SkySailor 23-12-2010 - 19:48:50

Szczerze mówiąc nie wprowadzałem ich jeszcze nigdzie, gdyż lista jest niekompletna.

Osobną sprawą pozostaje format pliku do GPS-ów.

Ja osobiście używam programu GIS Russa, do którego mapy można niemal dowolnie modyfikować ( w ten sposób mam wprowadzone wszystkie dotyczące mnie strefy (do wysokości 2000m) , punkty VFR, granice FIS, wszystkie aktualne przeszkody powyżej 100m, poziomice z wysokością terenu, no i oczywiście lotniska.
Program ten umożliwia wyświetlanie dowolnych opisów,pojawiających się w zależności od skali mapy, tak aby uniknąć przeładowania szczegółami.
Dzięki temu przy ikonie zamku opis może wyglądać tak : "Ogrodzieniec - Malownicze ruiny zamku Bonerów z XIVw."
Tak wyglądający skrócony opis dołączony jest do każdego punktu ( nie chciałem dawać dłuższych komentarzy, bo i tak jest je trudno przeczytać na małym ekranie w czasie lotu, a poza tym wyznaję zasadę, że nie lata się po to, żeby się gapić w ekrany ... )

W innych programach jest trochę inaczej i w niektórych z nich nie jest możliwe wyświetlanie dłuższych opisów. Problemów nie ma z Automapą, ale już lotnicze Garminy niekoniecznie wyświetlą to co trzeba, tylko np. "Ogrodzie" i tyle. Chyba że się mylę ? Nie mam Garmina, więc nie jestem pewien, choć konwersja pliku do tego standardu teoretycznie nie stanowi problemu.
SkySailor

Ranga:

srebrna
przez Jacek Nowak 23-12-2010 - 21:06:51

Witam i gratuluję pomysłu i zapału w jego realizacji.
Ja osobiście wprowadziłem swego czasu ponad 150 kościołów jako punkty POI w Automapie w diecezji ełckiej. Jako że byłem kierowcą bp Mazura to i miałem okazję być we wszystkich miejscach. Wiem, że wiele osób z tego korzysta, są numery telefonów i krótkie info.
Z zamkami myślę, że powinno być podobnie. Czy zamek w Ełku też masz wprowadzony? Chętnie służę pomocą jeśli chodzi o koordynaty.
Ciekawe miejsca - to będzie na pewno fajna kategoria. Gdy będę już latał, na pewno będę chciał się przyczynić do rozwoju tej kategorii w mojej okolicy (Mazury).

pozdrawiam bardzo świątecznie!
Jerry

Jacek Nowak

Ranga:

srebrna
przez TadeuszCz 28-12-2010 - 16:03:29

Zima w pełni, a więc i na Naszych Trawnikach sen zimowy.
Ale śpieszę donieść, że mimo zimy niedawno przybyło na mapie lotnisko w Milewie koło Płońska. Tutaj właśnie: [maps.google.pl]

Dodałem też do Naszych Trawników najbliższe znane mi lądowiska na Litwie: w Druskiennikach [maps.google.pl] i w Sasnavie (albo jak kto woli w Sosnowie) [maps.google.pl]
To tak żeby nikt nie pomyślał, że "obszar wolnej przestrzeni powietrznej Szengen" kończy się na Polsce.

Swoją fotkę dostało też jakiś czas temu lądowisko w Rykach: [maps.google.pl]

Z drugiej strony z mapą Naszych Trawników pożegnał się Rogalów (przez cały rok nie udało mi się uzyskać informacji o dokładnych współrzędnych, a te które posiadałem "lądowały" w polu) oraz Wolin (otrzymałem informację o braku lądowiska w tym miejscu).
Wszystkie usunięte lądowiska przenoszę ku pamięci na tę mapę: [maps.google.pl]

A na zakończenie fotka z zimowego latania. Na zdjęciu hangar lotniska w Suliszewie.

Pozdrawiam zimowo,
Tadek

TadeuszCz

Ranga:

złota
Witam serdecznie , informacyjnie chciałem podać , że lądowisko w "Nadrybiu" jest już całkiem całe suche, wystrzyżone na "pole golfowe", poprawka z radiem by się przydała , używamy 123,450 a nie 122,500 jak ktoś chce dotankować warto zadzwonić na 507183223, aha jest kilka stojanek na samoloty fachowo zrobionych , serdecznie pozdrawiam i zapraszam do "Nadrybia"

Adam Kwiatkowski (cascader)

Ranga:

złota
Re: Wizualizacja "Naszych Trawników"
przez TadeuszCz 12-07-2010 - 08:38:25

Cześć Adamie!
Dzięki, informacja na mapie poprawiona: [maps.google.pl]

Namawiam do założenia oddzielnego wątku na forum w temacie "Nasze Trawniki" dla lotniska w Nadrybiu.Takie piękne lądowisko - nie wypada, żeby nie miało swojego własnego miejsca na Naszych Trawnikach.... ;-)
Tadeusz

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-08-03 19:32 przez Tadeusz Czichon.

TadeuszCz

Ranga:

złota

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować