"KTO JEST KIM..."
Szukaj:
Zaawansowane
Pogoda
Fora Wątki Nowy wątek Podgląd do wydruku
Start > Aktualności lotnicze > Wątek
Lotnicza Amatorska Federacja Rzeczpospolitej Polskiej prezentuje poprawiony projekt aneksu do Prawa Lotniczego i zachęca do pomocy.

czytaj więcej
Administrator
lotniczapolska.pl
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 153

Ranga:

  srebrna
Re: LAF RP prezentuje poprawiony projekt aneksu
przez cora 17-11-2010 - 09:40:11
 
Kochani trzeba sie do tego przylożyć , jest to szansa na zmiane przepisów bez ktorych nie bedzie latania ! Tylko konanie takie jak jest teraz !
Na bok prosze odłożyć animozje , kłótnie .Teraz tylko merytoryczne uwagi i praca !

Pozdrawiam
cora
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 13

Ranga:

  brązowa
Ten aneks jest zamachem na rozwój paralotniarstwa w Polsce !
Przepisy te będą umożliwiać LAF przejęcie kontroli nad pilotami,sprzętem i szkołami,takie działania będą stwarzały poważne ryzyko korupcji,a także spowodują podniesienie kosztów amatorskiego uprawiania tego sportu w Polsce.
Tylko instytucja państwowa taka jak ULC jest gwarantem rzetelnego nadzoru !
LAF w swojej koncepcji ma na celu wyłącznie własny zysk i nic więcej,mam nadzieję że kompetentne osoby między innymi ze SILP skutecznie zablokują działanie LAF !
A ja się cieszę z tych poprawek. Ingerencja Państwa powinna być zrównoważona w stosunku do "oddolnych" organizacji reprezentujących samych zainteresowanych. Nie może być tak, że tylko jakiś urząd wyznacza granice, określa zasady itp. Zresztą, nie widzę powodu dla którego całość nadzoru miałaby zostać w ULC. Jeżeli tak się stanie i ULC będzie nadal "dzielić i rządzić", to będziemy ewenementem na slakę światową, no może poza Koreą Północną i Rosją.
A poza tym będzie wtedy piękne pole do popisu przed Trybunałem Europejskim, bo taka sytuacja jaka jest dzisiaj jest niezgodna z europejskimi wytycznymi.
Przemek Roth
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 16

Ranga:

  brązowa
A jeszcze jedno. Ja nie widzę tutaj żadnej próby zamachu na paralotniarstwo. Proszę mi pokazać chociaż jeden kraj w Europie (tej na zachód od Odry), gdzie paralotniarstwo jest nadzorowane przez odpowiednik ULC?
Nie ma takiego bo doszli już dawno do tego, że sami zainteresowani wiedzą lepiej czego chcą i nie są samobójcami, też im zależy na rozwoju ich pięknego sportu.
A czy akurat nadzór nad paralotniarstwem ma przejąć LAF czy inna społeczna instytucja którą założą/albo już założyli sami paralotniarze, to jest bez znaczenia.
Przemek Roth
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 16

Ranga:

  brązowa
Oj widać, że obrońców władzu Państwowej jest bardzo wielu. Nie wiedziałem, że ULC zatrudnia aż tyle osób. Oczywiście żartowałem smiling smiley

A tak poważnie to obrońcom betonu polecam lekturę tego, co dzieje się u kolegów żeglarzy. Oni też mają pierwszą poważną liberalizację ale okazało się, że komuś zaczyna brakować pieniędzy. A jak brakuje, to najlepiej dogadać się z kolegami którzy stanowią prawo i znowu dać jakiejś instytucji państwowej prawo "dziel i rządź". Skutki mogą być opłakane, jak pełne nielatającego sprzętu hangary naszych aeroklubów.....

Polecam lekturę, nawet jak ktoś nie pływa.
[www.kulinski.gdanskmarinecenter.com]
[www.kulinski.gdanskmarinecenter.com]
Przemek Roth
Dołączył: 8 lat temu
Posty: 16

Ranga:

  brązowa
Re: LAF RP prezentuje poprawiony projekt aneksu
przez Łukasz Obrycki 26-11-2010 - 14:09:35
 
Witam
Po przeczytaniu aneksu, nasunęło mi się kilka uwag. Wydaje mi się że zrobienie kalki obecnych przepisów z zastąpieniem "Prezesa Urzędu" "Organizacją społeczną" nic nie zmieni. Nadal pojawia się to niefortunne sformułowanie "świadectwo kwalifikacji" (bo piloci latają tylko na prawdziwym sprzęcie, a na małych sp przyuczeni amatorzy? a na balony jest licencjasmiling smiley. W kolejnym miejscu Par2.pkt2c "dysponuje wykwalifikowanym i specjalistycznym personelem" - skąd "organizacja społeczna" zbierze kilkanaście lub więcej wyspecjalizowanych osób? Na jakiej podstawie zostaną uznane ich uprawnienia? Chyba tylko wg. obowiązujących przepisów prawa można uznać że ktoś jest inspektorem techniki lotniczej czyli są to inspektorzy ULC. Czasy braci Wright już minęły, obowiązują JAR-y i inne przepisy które to definiują. "Organizacja społeczna" nie może sama z siebie na obecnym etapie nadać tych uprawnień(muszą być spełnione wymogi międzynarodowe bo inaczej latamy tylko w Polsce). To prowadzi mnie do wniosku, że cały ten aneks to jest "robota od końca". Wydaje mi się, że pierwszym krokiem organizacji takiej jak LAF, powinna być praca nad taką zmianą obowiązującego prawa aby można było wyszkolić przyszłe kadry inspektorów, instruktorów, pilotów i innych osób. Posiadając rzeczywisty potencjał ludzki można utworzyć organizację która przejmie obowiązki. Wg.mojej wiedzy najwięcej do zrobienia jest w dziedzinie samolotów UL, śmigłowców UL i wiatrakowców(para i motolotnie mają w rozporządzeniu z 3.09.2003r zał2. całkiem dobrze zdefiniowane wymagania dla pilotów i instruktorów). Dla samolotów w przepisach nie ma jasno określonych wymogów co do samych pilotów (np. ilość godzin do uzyskania licencji?) Instruktorami mogą być instruktorzy szkolenia ogólnego: CPL + INS, do przedłużenia uprawnień trzeba mieć nalot, którego z UL się nie wlicza. W praktyce wymaga to ponad 300h nalotu na samolocie certyfikowanym(nie UL). Wnioski są chyba oczywiste. Moja propozycja jest taka, aby do wymienionego wyżej rozporządzenia wpisać jasno wymagania do uzyskania licencji pilota UL, oraz wymagania dla instruktora UL, a także zawrzeć klauzulę że plan szkolenia zatwierdza prezes ULC na wniosek "organizacji społecznej" jako jedyny słuszny plan wg. którego mogą funkcjonować ośrodki szkolenia UL. Czyli LAF RP zamiast tworzyć bajki, opracuje plany wyszkolenia dla pilotów i instruktorów UL i przekaże je do dyspozycji społeczeństwa za pośrednictwem Prezesa ULC(postulat z par.2pkt.2f aneksu). Wydaje mi się że działania w duchu powyższej propozycji miały by większe znaczenie i pożytek.
Łukasz Obrycki
Ja mam kilka prostych pytań:

Kto reprezentuje ową Federację ( osoby fizyczne ) bo chyba nie powinno to być tajemnicą skoro nas niby reprezentują ?
Na czyją prośbę owi panowie próbują dokonać "przewrotu majowego" nagle prezentując swoje poprawki do ustawy ?
Ile nas będzie kosztowała przynależność do tej organizacji ? bo nie sądzę żeby cała biurokracja była ogarniana w czynie społecznym?? .
Należy zdać sobie sprawę, że będzie to pochłaniało niesamowite koszty, takie jak chociażby :
1. biurokracja i księgowość
2. czynsz nieruchomosci
3. opłaty administracyjne oraz uposażenie pracowników
4. itd itd

dalej
co będzie kiedy owa organizacja padnie ? znowu bajzel ? znowu brak zaufania ze strony urzędów ?
pełno śmiechu, a może to my dostaniemy po kieszeniu żeby LAF RP nie padł, bo my wówczas nie oderwiemy się od ziemi


kolejna rzecz
może LAF RP powinien przeprowadzić referendum w środowisku, czy chcemy, aby proponowane zmiany zostały przez nich przejęte.
I nie jestem ani zagorzałym zwolennikiem ULC, ani konserwatystą, ale myślę, że stworzenie komórki w ULC zajmującej się tylko takim lotnictwem byłaby prostszym rozwiązaniem oraz - co najważniejsze - DAJĄCYM STABILNOŚĆ I GWARANCJĘ LATANIA.

Federacje i stowarzyszenia w postaci Aeroklubu Polskiego już przerabialiśmy i, jak się okazało, ze skutkiem rocznego siedzenia na ziemi kiedy dali ciała na całej lini w dokumentach.

PROSZĘ i nie bez powodu piszę dużymi literami - ZASTANÓWCIE SIĘ I CHŁODNO SPOJRZCIE NA "TEMAT" bez podniecania się.
W tej chwili w ULC takim lotnictwem zajmuje się zaledwie od 2 do 4 osób, znacznie prościej i łatwiej stworzyć typową komórkę w ULC, która będzie BARDZO DOBRZE UMOCOWANA PRAWNIE w obronie naszych interesów.

Moje obawy nie są bez podstaw, wydaje mi się że ktoś po prostu chce zrobić biznes, ale nie zdaje sobie sprawy z realnych zagrożeń i tego , że taka oragnizaja musi działać nie rok czy pięć a kilkanaście lat. Co będzie, kiedy sytuacja umocowania prawnego lotnictwa cywilnego zmieni się diametralnie, co wtedy ? ULC daje nam gwarancje, które niestety LAF nie jest w stanie nam ani dziś ani jutro ZAGWARANTOWAĆ !
Zadaję sobie też pytanie - ile bedzie kosztowało mnie i moich kolegów utrzymanie licencji hmmm ( 100 - 500 PLN rocznie ) teraz mam tylko opłatę 100 PLN raz na 5 lat.


z poważniem
Bartek
bartek
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Witam ponownie wszystkich,

Panie i Panowie beczka śmiechu

przyjrzałem się owej organizacji i kto w to wszystko jest zamieszany ? Prezes AP, jak wspomniałem wcześniej jest to najprawdopodobniej WIELKI KICZ ! Zabrano AP nadzór nad lotnictwem z wielu powodów , min. braku kompetencji, braku gospodarności i ogólnego bałaganu.

Teraz próbują sobie sprywatyzować lotnictwo - i to na taką skalę, dziadki, które doprowadziły do sytuacji, w jakiej znalazł się Aeroklub Polski i lotnictwo sportowe w Polsce, pogrążając go w długach itd. wydumały sobie na jakimś ichniejszym spotkaniu, że należałoby to wszystko z powrotem chapsnąć, tylko tym razem w ich prywatne łapy, bo w społeczne już za bardzo się nie da albo raczej szkoda ich zachodu. Mają nawet składkę członkowską. A ja nie po to zwiałem od płacenia składek w cholernym AP, żeby teraz tym nieudacznikom ładować ze swojej harówy w kieszenie na ich emerytury. Mało tego owa baza miesci się w jakimś Bornem Sulinowie - haha - skąd jak myślę chcą zawiadywać lotnictwem, hmmmm.....

Dość Tego ! Przecież teraz położą nas wszystkich na trawie i nie oderwiemy się nawet metr w górę ! W którym Aeroklubie się lata ? jeżeli nie ma dobrego wsparcia finansowego to nie oderwie się od trawy. Najpier niech pokażą, że potrafią się sami utrzymać przez 10 lat bez żadnych zarzutów a potem niech zaczną od rozmowy z środowiskiem a nie wyskakiwaniem z pokątnie w ciemnościach spisanymi bez naszej wiedzy porozumieniami i próbami zmian systemu prawnego lotnictwa cywilnego !

Takie działanie jest Naganne i świadczy tylko o wielkim nieporozumieniu jakim jest ta organizacja !
bartek
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 3

Ranga:

  brązowa
Przeczytałem ostatnie doniesienia z LAF ,pracach,próbach itd. i o osiągnięciach w tym opłaty OC 1200PLN.U wspomnianego brokera ubezpieczam sprzęt od paru lat i nie specjalnie wychwyciłem obniżkę OC po powstaniu LAF.Było (w poprzednich latach) i jest w sezonie 2010/11 na tym samym poziomie i z całą pewnością nie jest to zasługa LAF,a jedynie brokera.W/w kwotę wniosłem ubezpieczycielowi bez przynależności do LAF i nie czekając na ciągnące się "negocjacje" - wiosna 2010.Latacze dokłanie wiedzą,a i broker również ,że każdy szukając ubezpieczyciela sięga się również po tych z za zagranicy (tu nie ma miejsca na litość).W sezonach 2007/8/9 nieco taniej było u Czecha, w 2010/11 w Polsce,a w 2011/12 mam nadzieję LAF się wykaże.
I jeszcze jedno,czym ULM się zasłóżył motolotni,że ma prawie 2 x krotne OC-nazwą?
Pozdrawiam Grzegorz
kudła grzegorz
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 167

Ranga:

  srebrna
Gdyby było normalnie to OC za motolotnie byłoby większe ( bo chyba ze statystyk wynika że częściej ulegają wypadkom niż ULM'y) . Ale że jest nienormalnie to ten co ma zasobniejszy portfel musi zapłacic więcej. Proste.
To tak samo jak OC za Fiata 126p płaci się grosze - a stwarza on duże zagrożenia na drodze , a za nowego mercedesa S-klasse , który jest bardzo bezpieczny i mniej wypadkowy to płaci się jak za zboże. Niestety luksus kosztuje.
Paweł
Paweł Piętak
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 924

Ranga:

  złota
Witam. Paweł z jakich statystyk?confused smiley Według mojej wiedzy zarówno w latach poprzednich jak i obecnym więcej wypadków zdażyło się z udziałem UL, mimo że jest ich dużo mniej. Ponadto jak walnie UL, to może większą szkodę wyrządzić niż wolniejsza motolotnia, nie prawdaż? ( wynika z prawa zachowania pędu) A ponadto i to chyba podstawowe znaczenie ma ilość ubezpieczonych statków jednego i drugiego rodzaju. Motolotni jest znacznie więcej i to zdaniem ubezpieczycieli pozwala na mniejszą składkę. OC w motoryzacji płacisz od pojemności silnika, czyli pośrednio od jego masy. ,,Pierdutniesz" maluchem, to w najlepszym wypadku najwięcej szkody zrobisz sobie. Mercem- cięższym i szybszym znacznie wiekszą szkodę wyrządzisz innym, prawda? Bo na tym chyba polega OC. smiling smiley Co do wątku głównego: dla mnie najlepszą organizacją jestem ja sam, i to też czasami nie zgadzam się z jej ustaleniami. latam sobie na uboczu, zgodnie z obowiązujacym prawem. Mam ,,swoje" lądowisko, a w zasadzie teren przystosowany do startów i ladowań. Wszelkie zgody właścicieli terenu posiadam. Hangar i całą infrastrukturę mam całkowicie za friko. Władze miasta i gminy gdzie stacjonuję cieszą się zę jestem jakąś tam kolejną ,,śmiszną" atrakcją. Przy okazji dostarczę im kilka materiałów foto do wykorzystania w promocji ,,Małej Ojczyzny" Tak mi dobrze i oby trwało jak najdłużej. Swoją maszynę rejestrowałem jak i egzaminy zdawałem w najciemniejszych czasach rządów ULC nad nami. Dało się. Z aeroklubu wyemigrowałem bo miałem dosyć znoszenia dziwnych min pana prezesa, który wymownie dawał znać że nie bardzo podoba mu się latanie na jego włościach. Na przeglądy, jak i OC jakoś z moich zaskórniaków uciułam, więc po co mi organizacja, która być, może tylko narzuci mi jakieś jarzmo ograniczeń, i każe za to sobie płacić? Teoretycznie ma pełnić rolę stróża który będzie pilnował naszych interesów, ale czy aby na pewno? Kwestie organizacyjne samej federacji, jej statutu można jakoś dograć, ale gdzie są kadry instruktorskie mające sprawować nadzór nad szkoleniem? Gdzie i kto ma sprawować nadzór nad sprawami technicznymi maszyn członków. Wreszcie - gdzie są prawnicy mający dbać o nasze interesy prawne? Gdzie są ci ludzie? Organizację budują jej ludzie. Jakoś nie znalazłem w gronie jej członków jak i władz autorytetów naszego środowiska. Pytanie kolejne, czy przynależność do grona ultralajciarzy będzie obligowała do przynależności do LAF, tak jak to jest w niektórych grupach zawodowych? Z drugiej zaś strony staram sie zrozumieć Pana Filoska. Zabrał się chłop za robienie organizacji i być może zbyt wcześnie się opowiedział. A środowisko zaczęło zadawać zbyt duże ilości merytorycznych pytań na które w tej chwili nie ma odpowiedzi, z racji mizerii kadr zaangażowanych w pracę dla organizacji. A jak nie ma odpowiedzi to najlepiej zastosować metody rodem z Białorusi. Takie postępowanie LAF jak i zdarzenia z przeszłości jej reprezentantów słusznie powodują ostrożność środowiska. Organizacja zapewne jest potrzebna, ale czy koniecznie to musi być LAF? Jakoś na razie nie widać żadnych konkretnych celów, czy korzyści które miałaby dać nam owa organizacja. A dopuki większość z nas tego nie zobaczy, nie będzie w ciemno poierała organizacji. Pytanie kolejne, i ZASADNICZE: JAKIE KRYTERIA będzie musiała spełnić LAF, żeby mogła powiedzieć że posiada MANDAT środowiska, aby mogła to środowisko reprezentować? Czy nie okaże się że po którymś tam walnym zgromadzeniu ogłosi się że oto stała się organizacją nas reprezentujacą? Pozdrawiam. Zbyszek Szyszka
Zbigniew Szyszka
Dołączył: 10 lat temu
Posty: 765

Ranga:

  złota
C’est avec beaucoup de plaisir que j’ai lu votre article.Merci de l’avoir publié.
Merci pour toutes ces infos, voici une bonne lecture. J’ai appris différentes choses en vous lisant, merci à vous. Bonne journée à tout le monde !
Je vous recommande mes sites web !;serrurier liege serrurier saint etienne serrurier rennes, serrurier marseille, serrurier grenoble

bonjour je suis serrurier,artisan, serrurier a prix pas cher, plombier paris , ouverture porte, plombier paris, electricien paris
warter david
Dołączył: 3 lat temu
Posty: 5

Ranga:

  brązowa
Bonjour nous sommes une entreprise de http://www.serrurier-paris-az.fr/ ,
si vous avez un problème de http://www.serrurier-paris-az.fr/serrure.html ,
un http://www.serrurier-paris-az.fr/cylindre.html ou tout simplement pour une ouverture de porte blindée sur paris
http://www.serrurier-paris-az.fr/serrurier-paris-ouverture-porte.html . Nous avons des tarifs en serrurerie très attractifs et compétitifs.
Le http://www.serrurier-paris-az.fr/ qui se déplacera pour vous dépannager est un artisan professionnel et qualifié il sera votre écoute.
دانلود فیلم در ایران برای همه مجاز میباشد. از سایت های دانلود فیلم میتوان به ایران فیلم - دانلود فیلم خارجی اشاره کرد، جهت دانلود فیلم و دانلود انیمیشن میتوانید وارد سایت جدید ایران فیلم شوید و دانلود خود را شروع کنید. همچنین اگر شما دارای اکانت هستید از طریق پروفایل میتوانید مشخصات</a> </strong>خود را تغییر دهید، همچنین telegram و telegraph ابزاری برای دانلود رایگان فیلم هستند، برای دانلود سریال میتوانید از سایت های ایرانی استفاده کنید و دانلود سریال رایگان بوده و دانلود با سرعت بالا خواهد بود.
lkbnl;fhl;jlgd\ghkfhljkflbn'c;b'\
Google Play Movies &amp; TV allows you to watch movies and TV shows purchased or rented on Google Play.
Watch your favourite movies and shows instantly on your Android</a> <a href="[www.minnesota.feb.gov]]phone or tablet, or on any HDTV using Chromecast. You can also download and watch from anywhere, even when you're not connected. If the movie that you're looking for isn't yet offered, wishlist it and get a notification when it's available to buy or rent.
ugg outlet online
canada goose sale
kate spade outlet
moncler uk
yeezy boost 350
christian louboutin sale
christian louboutin shoes
nike outlet store
canada goose sale
puma outlet
valentino outlet
moncler sale
michael kors outlet store
louis vuitton factory outlet
moncler jacket
canada goose coats
moncler coats
louis vuitton factory outlet
birkenstock shoes
mlb jerseys
coach outlet online
mbt
ralph lauren uk
pandora jewelry outlet
cheap nike shoes
adidas outlet store
kate spade outlet
coach outlet store
polo ralph lauren
adidas yeezy shoes
pandora charms outlet
harden vol 1
pandora charms outlet
adidas store
coach factory outlet online
mcm bags
canada goose
air jordan retro
moncler
adidas outlet online
michael kors outlet
ugg outlet store
kate spade outlet online
fitflop shoes
air max
hermens
ray ban glasses
fitflops sale clearance
coach outlet store online clearance
nike outlet online
supreme shirts
polo ralph lauren outlet
new balance outlet store
ecco outlet
nike air max 97
moncler uk
michael kors outlet store
canada goose jackets uk
air jordan shoes
nba jerseys cheap
fitflops sale
jordan shoes for sale
canada goose sale
coach factory outlet
pandora charms outlet
canada goose jackets
michael kors
burberry outlet online
nike sneakers
cheap ray ban sunglasses
cheap ugg boots
yeezy boost 350
timberland outlet store
louis vuitton outlet
pandora charms sale
polo ralph lauren outlet
fitflops sale
nike outlet store online
ugg boots
cheap air jordans
pandora jewelry
coach factory outlet online
canada goose outlet store
coach outlet online
coach outlet online
michael kors outlet online
coach outlet online
polo ralph lauren outlet
ralph lauren sale
nike outlet store
reebok outlet
canada goose
hermes bag
converse outlet
adidas nmd runner
pandora sale clearance
polo ralph lauren outlet online
adidas sneakers
kate spade outlet online
canada goose sale
hermes bags
red bottom
birkenstock uk
adidas superstar shoes
yeezy boost 350
discount ray ban sunglasses
adidas originals
kate spade outlet online
coach outlet online
north face outlet
canada goose jackets
kate spade handbags
canada goose coats
canada goose jackets
pandora outlet
pandora charms sale clearance
nba jerseys wholesale
new balance outlet
christian louboutin shoes
canada goose jackets
moncler pas cher
adidas
supreme shirts
coach outlet store online
michael kors outlet store
michael kors bags
coach outlet
adidas nmd runner
vans outlet
ugg boots outlet
the north face outlet
air max
michael kors outlet online
moncler jackets
nike zoom
cheap jordans
coach factory outlet online
coach factory outlet
supreme uk
moncler coats
coach factory outlet
canada goose parka
longchamp outlet
hermes outlet
oakley sunglasses outlet
the north face jackets
coach factory outlet online
michael kors outlet online
birkenstock outlet
ugg boots
adidas yeezy boost
nike air max 2018
adidas outlet store
ugg boots sale
ugg outlet online
gucci outlet online
longchamp outlet store
cheap nfl jerseys wholesale
michael kors uk
adidas outlet online
skechers outlet
mulberry outlet uk
cheap ray ban sunglasses
ralph lauren outlet online
canada goose jackets
louis vuitton handbags
ray ban sunglasses outlet
coach outlet online
supreme clothing
hermes handbags
jordan shoes
ralph lauren outlet online
coach factory outlet online
ralph lauren uk
coach factory outlet online
canada goose
michael kors bags
mulberry
canada goose jacket
fitflops sale
pandora charms sale clearance
cheap oakley sunglasses
tory burch handbags
cheap jordans
bottes ugg
michael kors outlet online
tory burch shoes
pandora charms
cheap ugg boots
ferragamo shoes
mlb jerseys wholesale
supra for sale
nike outlet
canada goose coats
retro 11
air jordans
pandora jewelry outlet
polo ralph lauren outlet
mbt
pandora jewelry
cheap air jordans
michael kors outlet store
ugg canada
fitflop sandals
ray bans
canada goose coats
burberry handbags
louboutin outlet
air max outlet
moncler sale
ugg boots
air max shoes
cheap jordans for sale
louboutin shoes
polo ralph lauren outlet online
ecco shoes for women
michael kors outlet store
pandora charms sale
polo ralph lauren
coach factory outlet online
canada goose outlet online
moncler outlet online
pandora jewelry store
coach outlet store online
birkenstock shoes outlet
mulberry handbags
canada goose coats
asics outlet
pandora charms
adidas campus shoes
ralph lauren outlet online
hermes bags
michael kors handbags
coach outlet online
adidas superstars
coach outlet online
canada goose jackets
ralph lauren outlet online
moncler outlet online
yeezy shoes
ugg boots outlet
cheap air max
ugg sale
ralph lauren outlet
cheap jordan shoes
nfl jerseys
timberland outlet
ugg outlet
yeezy shoes
cheap air jordans
coach outlet canada
columbia sportswear outlet
cheap jordan shoes
canada goose jackets
philipp plein outlet
adidas nmd r1
michael kors outlet clearance
coach factory outlet
mbt shoes sale
coach outlet store online
cheap oakley sunglasses
adidas yeezy boost
ralph lauren
michael kors outlet store
coach factory outlet
salvatore ferragamo outlet
longchamp bags
ralph lauren outlet online
oakley sunglasses outlet
uggs on sale
adidas shoes
coach outlet online
salvatore ferragamo shoes
kate spade outlet store
converse all star
tory burch outlet online
coach outlet online
cheap jordan shoes
pandora rings
fitflops sale clearance
canada goose jackets
coach factory outlet online
nike air max 97
coach outlet online
coach outlet store online
philipp plein
ferragamo outlet
coach factory outlet online
coach factory outlet online
canada goose sale
ralph lauren
cheap jordan shoes
kate spade outlet online
uggs outlet
coach outlet online
uggs outlet
mcm outlet store
vans outlet store
louboutin outlet
uggs
kate spade handbags
coach outlet online
adidas nmd r1
yeezy shoes
longchamps
canada goose jackets
polo outlet online
gucci outlet
mlb jerseys cheap
nike air max 2018
polo ralph lauren outlet online
fred perry shirts
birkenstock sale
supra for sale
cheap jordans free shipping
coach factorty outlet online
adidas nmd r1
prada shoes
valentino
tory burch outlet store
nike shoes
canada goose jackets
michael kors
coach outlet online
nike sneakers
red bottom heels
nfl jerseys
pandora jewelry
pandora outlet
nmd adidas
pandora uk
polo ralph lauren outlet online
uggs outlet
pandora jewelry
prada outlet online
cheap oakley sunglasses
ugg outlet store
longchamp bags
louis vuitton outlet online
michael kors outlet clearance
michael kors
fitflop sandals
air max 90
louis vuitton outlet store
coach outlet online
ralph lauren uk
coach factorty outlet online
michael kors outlet online
adidas yeezy boost
ralph lauren
adidas yeezy
nike outlet store
fred perry polo shirts
canada goose jackets
pandora charms sale clearance
ralph lauren outlet online
ugg boots women
timberland outlet
canada goose jackets
birkenstock outlet store
ray ban sunglasses sale
polo ralph lauren outlet online
timberland boots
canada goose jackets
canada goose jackets
ray ban sunglasses discount
mlb jerseys cheap
cheap jordan shoes
canada goose
ralph lauren outlet
yeezy boost 350
birkenstock sale
oakley sunglasses outlet
cheap jordan shoes
canada goose jackets
pandora charms
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
pandora charms sale clearance
ralph lauren outlet online
ugg boots
michael kors outlet clearance
birkenstock outlet
moncler outlet online
kate spade handbags
red bottoms
ugg outlet
pandora charms outlet
coach factory outlet online
christian louboutin shoes
oakley sunglasses for women
caterpillar boots
canada goose
jordans
ray ban sunglasses outlet
yeezy boost
michael kors outlet store
uggs outlet
longchamp sale
ugg boots
ugg boots
adidas yeezy
moncler jackets
adidas ultra boost
nike shoes
coach outlet online
ugg canada
moncler outlet online
adidas nmd r1
coach outlet store
adidas outlet
michael kors outlet
ray ban sunglasses discount
ugg boots
ralph lauren sale
discount oakley sunglasses
cheap oakley sunglasses
oakley sunglasses outlet
coach outlet online
birkenstock uk
adidas yeezy boost 350
birkin handbags
birkenstock sandals
nike outlet online
coach outlet online
ferragamo shoes
fitflops sale
tennessee titans jersey
clippers jersey
christian louboutin shoes
ray ban sunglasses
hugo boss outlet
adidas shoes
adidas outlet
true religion jeans
maillot football pas cher
kate spade outlet online
giants jersey
canada goose uk
michael kors outlet
moncler online
coach outlet online
louboutin shoes
mlb shop
christian louboutin outlet
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
nike outlet
michael kors handbags
kate spade outlet online
air huarache
coach outlet
salomon
converse trainers
coach outlet online
christian louboutin shoes
bottega
houston texans jerseys
salomon
nike air max 95 ultra
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
coach outlet
dsquared2
michael kors handbags
polo pas chère
oakley sunglasses
coach outlet
atlanta falcons jerseys
true religion outlet store
mbt shoes
canada goose outlet
moncler jackets
bills jerseys
ray ban eyeglasses
cheap jordan shoes
nike shoes
coach factory outlet
coach outlet
nike soldes femme
ralph lauren outlet
kate spade outlet online
detroit lions jerseys
coach outlet
nike air huarache
nike huarache
moncler
red bottom shoes
michael kors outlet
nike factory store
coach outlet
nike roshe
nike outlet store
ecco outlet
ralph lauren uk
cheap nike shoes
oakley sunglasses
ray ban eyeglasses
fitflops shoes
coach outlet online
mbt shoes
nike blazer
coach factory outlet
coach factory outlet
tory burch outlet
coach outlet online
ralph lauren outlet
moncler jackets
jimmy choo outlet
valentino shoes
oakley sunglasses wholesale
ray ban eyeglasses
christian louboutin shoes
coach outlet
ralph lauren outlet
nike factory outlet
fitflops sale clearance
coach outlet
ralph lauren uk
canada goose jackets
cheap ray bans
oakley sunglasses wholesale
coach outlet online
jordans
nike huarache
nike presto femme
moncler online
nike air huarache
kate spade outlet online
ralph lauren uk
oakley sunglasses
moncler jackets
ray ban sunglasses
ed hardy clothing
ralph lauren uk
giuseppe zanotti sneakers
coach outlet online
canada goose jackets
oakley sunglasses wholesale
ray ban sunglasses
christian louboutin shoes
canada goose outlet
nike shoes
coach outlet online
canada goose jackets
christian louboutin shoes
jordan shoes
coach outlet
adidas nmd
canada goose outlet
oakley sunglasses
polo lacoste
michael kors outlet online
redskins jerseys
coach outlet
nike air max
tn pas cher
coach outlet online
oklahoma city thunder jerseys
ralph lauren uk
michael kors outlet online sale
basketball shoes
michael kors outlet online
true religion outlet
moncler online outlet
michael kors outlet online
supreme new york
air jordan 8
true religion outlet store
nike tn pas cher
fitflops sale
coach outlet
bengals jersey
cheap jordans
prada shoes
jordan shoes
coach factory outlet
coach outlet online
ugg boots uk
new england patriots jerseys
michael kors handbags
valentino
coach outlet
red bottom shoes
air jordan 4
nike chaussure
adidas nmd runner
oakley glasses
lacoste outlet
giuseppe zanotti
boston celtics jersey
ralph lauren outlet
super dry
jimmy choo shoes
cheap nhl jerseys
ralph lauren uk
michael kors outlet online
coach outlet
jacksonville jaguars jersey
oakley sunglasses wholesale
reebok shoes
canada goose outlet
ralph lauren uk
ferragamo outlet
cheap jordans
true religion outlet
los angeles lakers jerseys
ecco shoes
football soldes
nike outlet
moncler jackets
coach outlet
moncler online outlet
christian louboutin shoes
air max 90
longchamp outlet
canada goose outlet
pandora charms
canada goose jackets
soccer shoes
saics running shoes
coach outlet
ralph lauren outlet
dolphins jerseys
coach outlet online
hermes belts
longchamp handbags
canada goose jackets
nike roshe run
issey miyake
nike huarache
jordan 4
adidas football soldes
nike huarache
chiefs jersey
nike shoes for men
cheap oakley sunglasses
cowboys jerseys
moncler outlet
coach outlet
jordans
coach outlet
michael kors outlet online
coach outlet online
chicago bulls jersey
pandora jewelry
nike outlet
nike tn
nike huarache
nike chaussure femme
mlb jerseys
chrome hearts
polo ralph lauren
fitflops sale clearance
ralph lauren outlet
new york knicks jersey
ralph lauren outlet
louboutin shoes
kate spade outlet
green bay packers jerseys
mbt shoes outlet
moncler jackets
canada goose outlet
nike air max 90
nfl jerseys
polo ralph lauren outlet
nba jerseys
oakley sunglasses wholesale
canada goose jackets
coach outlet online
basket nike femme
christian louboutin shoes
supreme clothing
jets jersey
ralph lauren uk
true religion outlet
ray ban sunglasses
skechers outlet
ralph lauren outlet
nike air max 2017
michael kors handbags
canada goose jackets
nike air max 95
nike huarache femme
cheap nba jerseys
nike presto
nike outlet
new nike shoes
moncler outlet
michael kors outlet
football pas cher
nike shoes
canada goose jackets
nike shoes for women
polo ralph lauren
coach outlet online
adidas superstars
nike trainers
moncler jackets
michael kors outlet
ralph lauren outlet
oakley sunglasses
broncos jerseys
salomom shoes
ralph lauren uk
michael kors handbags
michael kors handbags outlet
nike shoes
coach outlet online
fitflops
nhl jerseys wholesale
christian louboutin shoes
nike factory
soccer boots
ed hardy uk
dsquared2
ralph lauren outlet
canada goose
louboutin shoes
nhl jerseys
pittsburgh steelers jersey
oakley sunglasses
louboutin shoes
adidas outlet online
jordan shoes
polo homme pas chère
mulberry handbags
canada goose outlet
michael kors
クロムハーツ
nike outlet
minnesota vikings jerseys
polo ralph lauren
coach outlet
true religion jeans
christian louboutin outlet
dsquared
jordan shoes
coach outlet
kate spade outlet online
canada goose jackets
ralph lauren outlet
golden state warriors jerseys
true religion jeans
coach outlet
tory burch handbags
canada goose jackets
fitflops sale clearance
moncler outlet
hermes belt
prada shoes
canada goose outlet
nike factory outlet
nike shoes
yeezy
true religion jeans
canada goose jackets
converse shoes
moncler outlet
kate spade outlet
coach handbags
polo pas cher
michael kors outlet clearance
tods outlet
ralph lauren uk
moncler outlet
nike shoes
kate spade handbags
moncler uk
new orleans saints jerseys
49ers jersey
ralph lauren uk
ray ban eyeglasses
canada goose jackets
polo ralph lauren outlet
yeezy boost 350 v2
air jordan uk
michael kors handbags sale
michael kors outlet
true religion outlet
oakley sunglasses
nike air jordan
michael kors outlet
kate spade outlet
yeezy shoes
cheap nfl jerseys
air max 90
coach factory outlet
nike huarache
coach factory outlet
coach outlet
carolina jerseys
eagles jerseys
nike shoes
ugg boots
nike shoes
san antonio spurs jerseys
ralph lauren uk
coach factory outlet
seahawks jersey
kate spade outlet
coach outlet
adidas yeezy
polo ralph lauren outlet
true religion outlet
ralph lauren uk
nike air huarache
true religion outlet
snapbacks wholesale
yeezy boost 350
nike requin pas cher
prada outlet
christian louboutin shoes
bears jerseys
michael kors uk
ralph lauren outlet
jordan shoes
chargers jerseys
ralph lauren uk
jordans
nike tn pas cher
browns jerseys
tods shoes
nike outlet
salomom shoes
red bottom
superdry clothing
asics shoes
oakley sunglasses wholesale
nike soldes
moncler online
coach outlet online
nike trainers uk
kate spade outlet
true religion outlet
mbt
ralph lauren outlet
bottega veneta
moncler jackets
supreme shirt
nike factory store
red bottom
christian louboutin sale
moncler online outlet
louboutin shoes
christian louboutin shoes
arizona cardinals jerseys
cheap basketball shoes
dsquared
coach outlet store online
basket nike
ray ban sunglasses
cheap snapbacks
mulberry uk
supreme shirt
coach outlet
michael kors handbags
louboutin shoes
moncler online
fitflops sale clearance
canada goose uk
nike air max 90
issey miyake perfume
coach factory outlet
christian louboutin outlet
nike requin
kate spade outlet
true religion jeans
prada handbags
michael kors uk
louboutin shoes
adidas yeezy
polo ralph lauren
ralph lauren uk
jordan shoes
polo ralph lauren
moncler online outlet
ralph lauren outlet
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose jackets
colts jerseys
hugo boss sale
baltimore ravens jerseys
canada goose outlet
cleveland cavaliers jerseys
ralph lauren outlet
jordan 8
canada goose outlet
nike trainers
miami heat jersey
reebok
supreme outlet
nike outlet store
coach outlet online
nike blazer pas cher
skechers shoes
huaraches
nike store
nike trainers
supreme clothing
oakland raiders jerseys
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
adidas superstar
zzzzz2018.5.9
dfjnhyt
zzzzz
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 19

Ranga:

  brązowa
chenlina
przez chenlina 28-05-2018 - 08:06:32
 
chenlina20180528degeg
oakleys
ray ban outlet
barbour jackets
marc jacobs
coach factory outlet online
dyson hair dryer
nike free
nike dunks
oakley sunglasses
jordan 13
kristaps porzingis jerseys
birkenstock sandals
alexander mcqueen shoes
ralph lauren
coach outlet
pandora jewelry
adidas stan smith
longchamp
michael kors outlet online
kobe 11
louboutin
michael kors
coach
air jordan
coach outlet online
fitflops
coach outlet online
burberry outlet
swarovski jewelry
jordans
abercrombie outlet
jerseys from china
tory burch bags
jordan 1
champion clothing
antonio brown jerseys
bottega veneta sunglasses
balenciaga shoes
burberry outlet
air max 90
true religion jeans
christian louboutin
dansko shoes
bally shoes
armani jeans
air jordan
new balance sandals
polo ralph
nike revolution
ralph lauren
nike presto
polo outlet
pandora charms
air max plus
coach outlet
coach outlet online
curry 3
alife clothing
michael kors handbags
balenciaga sandals
ray ban
tory burch outlet
nike huarache
supreme outlet
cheap replica watches
kevin durant shoes
ralph lauren uk
fendi sunglasses
michael kors outlet clearance
polo outlet
jordans
kd 9
pandora charms
polo outlet
cheap nfl jerseys
coach outlet online
dior handbags
chanel handbags
nike huarache
hermes outlet
manchester united jersey
adidas uk
hermes kelly bag
jordan 10
nike epic react flyknit
longchamp
adidas football boots
wholesale nfl jerseys
nfl jerseys
air max 1
hermes jewelry
ray ban outlet
ray ban
nike air
nike free run
carrera sunglasses
links of london
coach outlet online
jordans
harden vol 1
christian louboutin
michael kors outlet
adidas crazy 8
jordan 7
suicoke
kate spade handbags
diesel jeans
converse
fingerlings monkey
coach factory outlet
nike tennis
longchamp outlet
cheap nba jerseys
kd 10 elite
fitflops
burberry sunglasses
jordan shoes
kate spade outlet
arc'teryx outlet
jordan 6
ferragamo sunglasses
nike outlet
carnival shoes
adidas yeezy
off-white
ralph lauren
supreme paris
prada bags
snapbacks wholesale
tory burch
vans shoes
cartier sunglasses
adidas superstar
balance shoes
christian louboutin
kate spade
jordan for kids
curry 2
adidas jeremy scott
birkenstock outlet
freshjive clothing
michael kors outlet
jordan clothing
golden goose shoes
undefeated shoes
timberland boots
timberland outlet
yeezy shoes
a bathing ape clothing
gucci handbags
adidas outlet
ghd hair straighteners
coach handbags
barcelona jersey
tory burch uk
nike cortez
dak prescott jerseys
rolex watches
curry 5
mulberry
ghd hair straighteners
nike air force
malone souliers shoes
converse uk
beats headphones
nike lunarglide
converse shoes
y3 shoes
ferragamo
stussy hoodie
ralph lauren
under armour outlet
red bottoms
air zoom pegasus
nike kyrie 3
nike outlet
oakley vault
balmain jeans
supreme
basket nike
pandora jewelry
cartier jewelry
adidas wings
furla handbags
jordan 9
beats pills
jimmy choo sunglasses
nike air max
gucci outlet online
nike outlet
valentino shoes
off-white shoes
jimmy choo shoes
kevin durant shoes
burberry clothing
givenchy handbags
nike outlet store
bape clothing
air foamposite
coach factory outlet
chanel outlet
james harden jerseys
chrome hearts jewelry
rayban
insanity workout
jordan 32
coach outlet store online
columbia sportswear
air jordan 14
breitling watches
jordan 6
burberry canada
cheap ray bans
hermes bags
nike factory
mont blanc
jordan 3
fossil handbags
dsquared2 jeans
mishka clothing
oakley sunglasses wholesale
air max 270
chloe sunglasses
jordan 4
jimmy choo shoes
cheap mlb jerseys
adidas ultra boost
pandora jewelry canada
chanel outlet
polo ralph lauren
chi flat iron
jordan pas cher
nike uk
light up shoes
cheap oakley sunglasses
miu miu shoes
coach
cheap jerseys
mbt shoes
flipflops
10 deep clothing
coach handbags
adidas originals
ferragamo handbags
bottega veneta
nike blazer
nike air max
coach outlet
oakley sunglasses
true religion jeans
true religion jeans
ralph lauren
bulgari jewelry
nike air more uptempo
puma slides
jordan
alexander mcqueen handbags
oakley sunglasses
hermes birkin bag
jordan 3
air max 2017
michael kors handbags
givenchy handbags
dolce and gabbana
flip-flops
nike roshe
air max
longchamp
huf clothing
gentle monster sunglasses
curry 4
michael kors outlet
christian louboutin outlet
michael kors outlet clearance
tod's shoes
tag heuer watches
g-star jeans
air max
nike uk
breguet watches
polo ralph lauren
ray ban sunglasses
michael kors
nike shoes
chopard jewelry
oakley sunglasses
burberry outlet store
oakley sunglasses cheap
harry winston jewelry
basketball shoes
vans shoes
clarisonic mia 2
nike outlet store online
bcbg
pandora charms
lebron 15
air max 97
audemars piguet
montblanc pen
timberland outlet
nike flip-flops
polo ralph
timberland boots
polo ralph lauren
armani sunglasses
scarpe mbt
nike shox
asics running shoes
kobe 12
kobe 11
jbl speakers
longchamp handbags
beats by dre
louboutin
carson wentz jerseys
louboutin
air max 2018
air max 95
nike tn
jordan 2
flops
stuart weitzman shoes
jordan shoes
christian louboutin outlet
balenciaga triple s
mlb jerseys
fila shoes
mizuno running shoes
cheap mlb jerseys
true religion jeans
adidas flip flops
roshe run
dior handbags
michael kors handbags
mac cosmetics
giuseppe zanotti shoes
kate spade
nike mercurial superfly
belstaff jackets
bvlgari rings
curry shoes
air max
michael kors outlet online
nike shoes for men
jordan shoes
jordan retro
wedding shoes
adidas outlet
running shoes
ferragamo outlet
babyliss flat iron
hollister outlet online
mcm bags
mont blanc pens
ray ban
michael kors handbags
jordan 12
hermes
karen millen dresses
jordan 31
kate spade
armani handbags
adidas soccer cleats
air jordan
michael kors handbags
nike shoes
michael kors outlet online
bose headphones
air huarache
coach
air max
giannis antetokounmpo jerseys
pandora jewelry
juicy couture
yeezy 500
prada
tom ford sunglasses
louboutin shoes
nike sb
givenchy jewelry
supreme uk
asics
jordan 8
kyrie 4
fitflops
supra shoes
basket nike
harden vol 2
baseball bats
michael kors uk
guess handbags
celine outlet
dsquared2 outlet
true religion jeans
christian louboutin
ray ban sunglasses
puma fenty
jordan xx9
air jordan
cheap nfl jerseys
soccer jersey
flip flops
dolce and gabbana sunglasses
michael kors handbags
nike air max
ralph lauren polo shirts
prada handbags
new balance
abercrombie and fitch
adidas slides
hollister outlet
van cleef & arpels jewelry
bvlgari sunglasses
longchamp outlet
nike free
pandora jewelry
jordan 14
coach outlet online
adidas shoes
dolce and gabbana
ray bans
kevin durant jerseys
nhl jerseys
coach outlet
adidas yeezy 350
adidas nmd
converse shoes
jordans
coach handbags
cheap nfl jerseys
michael kors taschen
ray ban
tory burch
true religion
cheap nhl jerseys
jordan 5
jordan 4
ferragamo shoes
air force 1
dior sunglasses
michael kors canada
hermes uk
coach outlet store
aaron rodgers jerseys
chloe handbags
herve leger dresses
nfl jerseys wholesale
nike blazer
cheap nfl jerseys
coach factory online
adidas outlet
prada handbags
adidas nmd
birkenstock sandals
isabel marant shoes
manolo blahnik
nike free
ralph lauren
christian louboutin
prada
air jordan 11
versace sunglasses
insanity workout
ralph lauren
baseball jersey
ferragamo belts
basketball jerseys
calvin klein jeans
calvin klein outlet
coach outlet online
air jordan
jordan 8
ferragamo shoes
keen sandals
kobe 10
vibram fivefingers
superdry
timberland boots
kobe 12
swarovski
kate spade outlet
gucci slides
chenlina20180528
Autor:

E-mail:


Temat:


Akceptuję Regulamin.

Ochrona przed spamem:
Rozwiąż równanie matematyczne i wpisz rozwiązanie w pole poniżej.
Równanie: Ile to jest 16 plus 3?
Wiadomość: